Prechádzky
Alfa a omega bežného života psa. Každá prechádzka predstavuje množstvo stimulov a podnetov na preskúmanie, čím drží pozornosť psíka v strehu. S pribúdajúcim vekom chlpáča treba prechádzky prispôsobiť jeho zdravotným potrebám, ale rozhodne ich nie je potrebné vynechávať z denného programu (ak je to samozrejme možné). Prirodzený umiernený pohyb poskytne príjemnú aktivitu seniorských kostí hafana a rozprúdi mu krv v žilách ako za mlada.
Logické hry
Postupom času, ako psík starne, sa môže stať, že sa viac uzatvára do seba a nevyhľadáva spoločnosť a hru. Rozhodne ho treba rešpektovať, ALE...! Skúste ho pobádať k hre aj vy sami. Najmä k tým logickým, pri ktorých musí psík uvažovať. Podporíte mozgovú aktivitu a môžete tak predchádzať predčasnému rozvoju stareckej demencie. Skvelou voľbou sú čmuchacie koberečky, hlavolamy ako Pawzler či plniace loptičky.
Lízacie podložky
Podobne ako logické hry podporujú aj lízacie podložky potrebný stimul. Podložky psíka upokojujú ak tomu mu doprajú dostatočnú dávku zábavy v podobe vylizovania všetkých zákutí s dobrotou.
Fyziocvičenie
Naťahovanie a cvičenie svalov je skvelá forma cvičenia. Pokiaľ ste so psíkom robili fyzio-cviky v mladšom veku, neváhajte a pokračujte aj u seniora. Samozrejme s prispôsobením prvkov jeho veku. Ak ste začiatočník a chcete posilňovať svalstvo psieho seniora, obráťte sa na odborníka fyzioterapeuta, ktorý vám rozhodne rád pomôže. Samozrejmosťou vo výbave sú kvalitné pomôcky.
Slovo na záver
Každý psík je iný a každý potrebuje iné vyžitie. Niektorý psí senior je aktívnejší, iný pomalší a u každého hafana sa to prejaví v inom veku (samozrejme na plemene a veľkosti tiež záleží). Preto sledujte svojho štvornohého spoločníka a prispôsobujte mu jeho aktivitu na mieru. Doprajte mu dostatočný čas na zotavenie po náročnejšej aktivite a pri dlhších výletoch nezabúdajte na pauzy.