Všetko pre vašich maznáčikov. Labku na to!

Domov

0220 924 080 Volajte po-št 8:00-18:00,
pia 8:00-17:00
Doprava nad 49 € ZADARMO Píšeme pre vás Tlapka TV

Blog obchodu pre chovateľov SpokojnýPes.sk

UKECANÝ PES_

Hovoríme vám pravdu. Zvlášť o krmivách.

DO OBCHODU

Prosím se nebo si vytvořte bezplatnou registraci.

Remind

Košík 0,00 0

Do dopravy zdarma zbýva 9999,- Kč
0

Obľúbené položky:

0
Menu

Ako spoznať množiarne, alebo odkiaľ si nekupovať psíkov

Ako spoznať množiarne, alebo odkiaľ si nekupovať psíkov

Dátum: 5.2. 2018 Sequensová Zuzana

Plánujete obstaranie šteniatka a premýšľate, kde nájsť toho správneho parťáka? Už ste premýšľali nad tým, aké plemeno chcete, aby spĺňalo vaše predstavy a požiadavky? Alebo len chcete štvornohého parťáka, ktorý vám bude robiť spoločnosť a plemeno tak nie je dôležité?

Než sa pre nejakého psíka rozhodnete, mali by ste si položiť veľa otázok. Každé plemeno je iné, niektoré psy sú lepšie cvičiteľné, iné horšie. Niektoré sú aktívne a potrebujú veľa zamestnať a iným nevadí prespať celé dni na gauči. Ak chcete s psíkom športovať, je dobré zohľadniť aj fyzické dispozície k danému športu. Máte doma deti a chcete, aby bol psík vhodným parťákom aj pre nich? Tu potom o to viac musíme hľadať vhodného psíka.
 
Ak už máte plemeno vybrané, je na čase poobzerať sa, kto má šteňatá alebo kedy ich plánuje. Každé plemeno má svoj chovateľský klub a každý klub by mal mať svojho poradcu chovu. Tento poradca má prehľad o narodených aj plánovaných šteniatkach a určite vám s výberom poradí, ako len bude v jeho silách.
 
Máte pocit, že psy z chovateľských staníc sú predražené? Nie je tomu tak, ale to je rozprávanie na samostatný článok. Pravdou ale je, že sú drahšie, než tzv. "Psy bez PP", teda bez preukazu pôvodu, ktorý vám zaistí, že poznáte predkov svojho psa. K čomu je to dobré? Máte predstavu, aký pes vám zo šteniatka vyrastie. Či už vzhľadom, povahou alebo tiež zdravím.
 
Ak sa rozhodnete, že chcete ušetriť a zaobstarať si psa bez preukazu pôvodu, potom riskujete nielen to, že vám zo šteniatka vyrastie iný pes, než, ktorého ste si predstavovali. Riskujete tiež to, že kúpna cena šteňaťa síce bude o pár korún nižšia, ale následná veterinárna starostlivost môže byť o pár tisíc vyššia. A navyše riskujete aj to, že prispejete k zárobku niekomu, komu vôbec na zvieratách nezáleží, ale naopak sú pre neho zvieratá jednoduchým zdrojom príjmu. Áno, reč je o tiež chovateľoch.
 
Poznať množiteľa či množiarne na prvý pohľad nemusí byť vôbec jednoduché. Inzeráty na šteňatá vyzerajú dôveryhodne, na akúkoľvek položenú otázku dostanete odpoveď a cena za šteňa sa pohybuje spravidla okolo 200-400 EUR. Lenže množitelia spoliehajú na neznalosť záujemcov a neboja sa im klamať do očí. Máme pre vás také malé desatoro, ktorého sa pri kúpe šteňaťa môžete držať a na aké fámy nenaletieť.
 
1. Je to náš prvý a posledný vrh. Fena by mala mať aspoň raz za život šteňatá, tak sme jej to chceli dopriať.
To nie je pravda. Neexistuje žiadna štúdia, ktorá by preukázala pozitívny vplyv na fyzickú alebo psychickú stránku feny, ktorá odchovala šteňatá. Pôrod je riziko samo o sebe, následná starostlivosť o šteňatá je pre suku fyzicky aj psychicky náročná. A v neposlednom rade, psy nerozmýšľajú tak, ako ľudia a netúžia po svojich potomkoch.
 
2.Toto šteňa nedostalo PP, pretože je .. posledný narodený, malý, moc biely, moc čierny, má krátku srsť, má každé ucho inak, má predkus, atď.
sú len dve možnosti, buď získajú papiere všetky šteniatka vo vrhu, alebo žiadne. Neexistuje možnosť, že by niektoré šteňatá dostali PP a iné, z akéhokoľvek dôvodu, ich nedostali. Je to veľmi častá a bohužiaľ obľúbená výhovorka množiteľov. Aj keby sa narodilo šteňa, ktoré bude mať 3 nohy, vždy preukaz pôvodu dostanem. Pokiaľ má šteňa nejakú vývojovú vadu, môže ho chovateľ predať so zľavou. Tento jedinec v budúcnosti nebude uchovnený a nebude môcť mať šteniatka s PP, ale vy si ho od chovateľa odnesiete aj s preukazom pôvodu a pre aktívneho majiteľa bude psík skvelým spoločníkom.
 
3.Nebol čas jazdiť na výstavy, preto sú šteňatá bez PP.
Mnoho ľudí zastáva názor, že nepotrebujú preukaz pôvodu, pretože nechcú so psom jazdiť na výstavy a sú na omyle. Rovnako tak aj množitelia často ako dôvod toho, prečo ich vrh nemá preukaz pôvodu, uvádzajú, že nemali čas jazdiť po výstavách. A aj tu je to jeden veľký omyl. Veľa plemien nemá vôbec žiadnu podmienku výstavy a tie plemená, ktorá to majú, tak sa spravidla jedná o jednu návštevu výstavy. V zásade ide o to, aby psa posúdil niekto, kto plemeno pozná a dokáže povedať, že daný jedinec zodpovedá štandardu.
 
4.Jedná sa o nechcené krytie. Susedov pes nám nakryl suku, nechceli sme šteňatá.
Nechcené krytie sa môže stať aj zodpovedným majiteľom či chovateľom a nemôžeme to mať nikomu za zlé. Keď sa psom lomcujú hormóny, dokážu vymyslieť rôzne lotroviny. Rovnako ako u ľudí, aj u psov máme možnosti, ako to riešiť, aby sa šteňatá nenarodili. Niektorí majitelia to nechcú podstúpiť a radšej šteňatá nechajú narodiť. Ani to nikomu nemôžeme mať za zlé, každý máme právo na svoj názor a urobíme pre svojho psa to, čo považujeme za najlepšie. Avšak, v takom prípade by sme šteňatá mali predávať za takú sumu, aby sme pokryli náklady. Teda cenu očkovania a potrebnú veterinárnu starostlivosť, plus cena za kŕmenie šteniat. A nech počítam, ako počítam, stále sa dostanem na max. 40 EUR a čo sa stane s tými ďalšími peniazmi? Idú do vrecka pestovateľom.
 
5.Na šteňa sa nemôžete prísť pozrieť, mohli by chytiť nejakú chorobu. Uvidíte ho až pri odbere.
Osobne som svojho psa prvýkrát videla, keď mal 3 dni. Nasledujúce dva mesiace, než som si malú priviezla domov, som mala možnosť ju vidieť kedykoľvek som chcela. Mali sme s chovateľkou dohodu , že ku šteniatkam nebudú chodiť cudzie psy. To má niekoľko dobrých dôvodov a tak starší psík zostával doma. Avšak návštevy dospelých a detí boli u chovateľky veľmi vítané a ja som za to veľmi rada. Šteniatka sú v bezpečí domova a s podporou svojej matky a chovateľa sa zoznamujú s množstvom nového. A ako sa hovorí, čo sa v mladosti naučíš, v starobe, ako keď nájdeš. Preto je skvelé, že šteniatka vo svojom domácom prostredí spoznajú veľa nového. Ak sa niekto bojí nejakej nákazy, riešiť to treba tak, že si záujemca o šteňa privezie svoje čisté oblečenie, do ktorého sa prezlečie až u chovateľov doma. Znie to pre niekoho možno zvláštne, ale z hygienických dôvodov je to pochopiteľné. Avšak zamedzovať úplnému styku šteniat s kýmkoľvek a s čímkoľvek, to nahráva akurát tomu, že niečo nie je v poriadku.
 
6. šteňa vám privezieme ...
Mali by ste vedieť, v akom prostredí a v akých podmienkach vyrastá šteňa, ktoré si chcete zaobstarať. Chovateľ by mal byť ochotný vám to ukázať. Pokiaľ bude trvať na tom, že odber u nich nie je možný a že ani na návštevu nemôžete prísť, dajte od tejto kúpy rýchlo ruky preč. Niektorí vám to môžu podať aj tak, akože to robia pre vás, aby ste nemuseli ísť tak ďaleko a radi vám šteňa dovezú. Aj na to pozor, nemyslia na vás a vašu peňaženku, ale naopak na seba.
 
7.Šteňa nemá PP, ale ak na ňom trváte, môžeme ho nechať dorobiť, ale cena bude tak vyššia.
Táto fáma už nie je tak bežná, pretože je natoľko triviálna , že už ju mnoho laikov prekuklo. Predtým tomu tak ale naozaj bolo a rovnako ako niektorí záujemcovia o šteňa veria, že jedno šteňa z vrhu nemôže dostať papiere, tak aj veria, že je možné ich práve tomu jednému nechať len tak vystaviť. Nie, naozaj to tak jednoduché nie je.  
 
8.Dajte si pozor na vek, kedy si šteňa beriete! Ak trvajú na odbere čo najskôr, je to zle.
Podľa zákona je možné odobrať šteňa od matky najskôr vo veku 50 dní, čo je cca 7,5 týždňa. Niektorí chovatelia odporúčajú sa s odberom neponáhľať, ale počkať skôr o pár dní viac. Veľa šteniat už od 6. týždňa veku začínajú byť veľmi samostatné, sú naučené na kŕmenie z misky a v niektorých prípadoch  už ich ani matka nemusí dojčiť. Ale fyzická zrelosť nie je všetko. Dôležitá je aj psychická zrelosť, ktorá ovplyvní celý život psa. Ak odoberieme šteňa od matky príliš skoro, môžeme sa stretávať s rôznymi problémami, ako je separačná úzkosť, bojazlivosť a strach z nových vecí a i. A bohužiaľ, toto je ďalšia oblasť, ktorá množiteľa nijako nezaujíma a sú radi, že šteňatá odchádzajú do nových domovov už po 6. týždni.
 
9.Mne ho bolo tak ľúto, že sme ho tam nemohli nechať.
Keď už sa nájde množiteľ, ktorý vás k sebe domov pustí a ukáže vám pravdu, tak sa asi vždy zdesíte. Potom je otázka, aký typ človeka ste. Jedni si povedia "tak odtiaľto psa nechcem v žiadnom prípade" a iní zasa "to je chudáčik, musíme mu pomôcť". Áno, z vášho pohľadu šteňaťu pomôžete, poskytnete mu milujúci domov a starostlivosť, o akej by sa mu možno ani nesnívalo. Bohužiaľ ale tiež kúpou takéhoto šteňaťa podporíte jeho množiteľa. Ten šteňatá predal, takže pri ďalšom háraní jeho suky, môže opäť nakryť a za pol roka bude ďalší značná výplata. Teda skôr ďalší príjem, o výplate v tejto chvíli nemôže byť reč, keďže z výplaty odvádzame dane štátu, ale množiteľ zaiste z týchto príjmov dane neodvádza (na rozdiel od chovateľov).
 
Ak chcete zachrániť psíka, ktorý pomoc potrebuje, navštívte útulok. Výber v útulkoch je bohužiaľ veľký, od šteniatok až po starších psíkov. Nájdete tam psy rôznych plemien aj veľkostí. Snáď každý útulok či záchranná stanica má dnes webové stránky, kde hneď vidíte psíkov ponúkaných na adopciu a nestane sa tak, že by ste obišli pol republiky, než nájdete vhodné šteňa. Ak si beriete psíka z množiarne, nikdy neviete nič o jeho minulosti. V útulku to bude rovnaké, len s tým rozdielom, že tu im na psoch naozaj záleží a aj zamestnanci útulku sa budú snažiť vybrať vám parťáka, ktorý sa k vám bude hodiť a s ktorým si budete rozumieť.
 
10.Ponúkam atraktívne šteňatá netradičného sfarbenia.
Všeobecne sa v inzeráte často vyskytujú slová ako netradičný, výnimočný, neobvyklý a pod. Môže sa jednať o psov s modrým okom u plemien, kde to je nežiaduce a množiteľ to pojme ako plus - vy budete mať originál, no neberte to! Alebo sa jedná o pásikavé a Merle sfarbenie u plemien, kde to nie je bežné. Tam je jasne vidieť, že pes nemôže byť toho plemena, za ktorý ho množiteľ vydáva, pretože aby vznikla farba, ktorá sa bežne nevyskytuje, musí byť niekto z predkov krížencom s iným plemenom. A to už sme späť pri tom, že neviete, akí sú jeho predkovia a čo vám zo šteňaťa môže vyrásť.
 
Verím, že vám toto desatoro bude aspoň malou pomôckou pri výbere svojho parťáka. Nezabudnite, že si nevyberáte hračku, ktorá keď nebude spĺňať vaše predpoklady, tak ju môžete strčiť do kúta. Vyberáte si kamaráta na niekoľko ďalších rokov. Vyberáte si zviera, ktoré na vás bude závislé, bude potrebovať vašu starostlivosť a pozornosť. Nepodceňujte to a vyberajte zodpovedne.

 
 

Čoskoro bude dobre, nebojte! Ale najprv čítajte...

Potvrdzujem, že moje domáce zviera bolo vyšetrené veterinárom, ktorý na základe stanovenej diagnózy odporučil užívanie tohto produktu.

Prečítal(a) som si a beriem na vedomie, že ak moje domáce zviera dostáva toto krmivo, odporúča sa najmenej raz za 6 mesiacov konzultovať užívanie s veterinárom.

Prečítal(a) som si a beriem na vedomie, že ak sa stav môjho domáceho zvieraťa pri užívaní tohoto produktu akýmkoľvek spôsobom zhorší, je nutné okamžite kontaktovať veterinára.

Súhlasíte so všetkými bodmi?

Pre pokračovánie v nákupu si prosím prečítajte text vyššie a zaškrtnite ÁNO.

Vo vašom košíku nič nie je. Napravíte to?

PES MAČKA OSTATNÉ VET.DIÉTY

Potrebujete poradiť? Blogujeme... Radšej videá? Poznáte Tlapka TV? Plemená / rasy psov

Odoberať novinkyChcete pravidelné novinky e-mailom?

Novinky e-mailom posielame zadarmo.
Možnosť zrušenia odoberania noviniek nájdete v každom e-maily.

Doprava ZADARMO

Vašu objednávku nad 49 € vám radi doručíme zadarmo. Do dvoch dní od objednania bude u vás. 

0220 924 080— Potrebujete pomocnú labku? Sme tu pre vás. Pondelok až štvrtok 8:00-18:00, piatok 8:00-17:00

Najlepším ocenením je váš záujem!

  • 1. miesto
  • 1. miesto
  • 1. miesto
  • Finalista 2021

Platobné metódy