Druhy činiek
Na trhu je nespočetné množstvo druhov, či už to sú plastové, kovové, drevené či rôzne kombinované drevené s iným materiálom. Aport sa skladá zo stredovej tyčky a takzvané bočnice. Tyčka sa vo väčšinovom prípade vytvára z dreva, najlepšie z netrieštivého, aby sa psík neporanil. Bočnice sú z rôznych materiálov, ako napr. Z peny, plastové ale aj drevené. Celodrevené činky sa využívajú práve pre skúšky v obedience. Avšak môžete sa stretnúť s činkami celoplastovým, ktoré sa využívajú na tréning, pretože sú ľahšie a niektorí psíkovia je lepšie znáša. Vyšším stupňom sú potom činky kovové, ktoré sa využívajú taktiež na skúšky, ale pre vyšší level.
Na našom e-shope nájdete činky od značky Loype , ktoré sú v niekoľkých farebných a veľkostných prevedeniach. Pre tréning poslušnosti s penovými bočnicami alebo tiež vyrobené na 3D tlačiarni a v neposlednom rade celodrevené. Tieto krásne a dizajnovo geniálne činky sa vyrábajú v našej matičce Českej republike, konkrétne v nádherných Jizerských horách.
Ďalej u nás môžete naraziť na činky Dog trace , ktoré sú v dvoch prevedeniach, drevené a plastové, a v niekoľkých veľkostných prevedeniach pre každého psíka.
Keďže je každý psík iný amá iný štýl učenia, niektorí psovodi využívajú pre tréning i iné typy aport , na ktorých možno zákus natrénovať.
Prečo je toľko druhov činiek a ako sa v nich vyznať?
Ak máte to šťastie a váš psík je nadaný na aport, asi mu bude jedno, ako je činka ťažká a aký hluk robí pri dopade na zem. Avšak je veľa psíkov, ktorí potrebujú čas a starostlivosť, aby docielili dokonalosti v aportu. Niekomu môže vadiť váha, niekomu zase tvar stredovej tyčky. Cieľ je však jasný, krásny zákus činky bez prekusovanie a hranie sa s činkou. Tento cvik je výborný pre tréning sústredenosti a poslušnosti psa.
Zdanlivo jednoduchá vec, ale nenechajte sa zmiasť, podľa oficiálneho poriadku to zase taká pohodička nie je. A to vás aj nás predsa na športoch so psom baví, výzvy a pohľad psích očí, v ktorých je čitateľná spokojnosť.
Ideme si predstaviť, ako taký aport na skúškach môže vyzerať.
Činky na skúšky
Ako väčšina športov aj tento má svoj poriadok a smernice pre súťaženie. V Českej republike sa môžete stretnúť so skúškami OB-Z, OB1, OB2 a OB3. My si krátko prestavíme, aký aport k akej skúške patrí a čím je špecifický.
Aport drevené činky
Tento prvok sa využíva v OB1. Ide o združenie povelov \"Aport\" a \"Pusť\". Majiteľ si vyberie činku, s ktorou bude pes skúšku vykonávať. K dispozícii sú tri veľkosti činiek, malá, stredná a veľká. Váha činky by nemala presahovať 450 g. Na pokyn stewarda psovod činku odhodí do vzdialenosti minimálne 10 metrov. Následne vydá povel na prinesenie aportu. dôležitéje, aby psík mal ochotu plniť povely a v čo najrýchlejšom a najpresnejším prevedení cvik uskutočnil.
Smerový aport
Tento prvok sa využíva v OB2 a OB3. Už od slova smerový je zreteľné, že psík bude vyslaný povelom vpravo alebo vľavo pre činku. Cvik je tak pre neho o niečo zložitejšie a musí sa vylepšiť si naučenie ďalšieho cviku, aby tak mohol úspešne časť skúšky zložiť.
Skok cez prekážku a aport kovové činky
K tejto skúške patrí kovový aport a prekážka. Patrí do skúšky OB2. Váha takéto činky nesmie presahovať 200 g. Psovod má opäť na začiatku testu na výber z niekoľkých veľkostných variantov činiek. Majiteľ hádže činku cez prekážku, psík ju musí preskočiť, vziať do tlamy aport a priniesť skokom cez prekážku späť.
Pachové rozlíšenie a aport
Aby skúška OB3 bola ešte viac obohatená, je rozšírená o pachové odlíšenie dreveného predmetu, ktorý má veľkosť 10 x 2 x 2 cm. Zjednodušene psík musí tento aport doniesť a nemá to tak jednoduché, pretože okolo neho sú položené ďalšie predmety, ktoré ho majú zmiasť. Pes tak musí priniesť ten správny a k tomu využije svoje pachové schopnosti.
Mnoho zábavy s jedným prvkom cviku, že áno? Aj napriek tomu, že sa zdá aport pomerne jednoduchým cvikom, možno až neuveriteľne psíkovi sťažiť a podporiť tak jeho sústredenie a presnosť. Aj roztěkaným psíkom veľmi pomáha v učení sa presnosti a rýchlosti. A za tie vrtivé chvostíky to stojí!
Ak vás táto športová aktivita s psíkom zaujala, neváhajte zabrúsiť do nášho blogu, kde máme obedience podrobnejšie popísanú:
- Obedience, vysoká škola poslušnosti
- Obedience - druhý diel - kategória OB-Z
- Obedience - diel tretí - kategória OB-Z
Tak čo? Kedy sa do toho dáte? Držíme päste! Labku na to!