Každý pes by mal mať pre pohodové spolužitie so svojím pánom základné vychovanie a výcvik. Ak vás spoločné cvičenie baví, môžete zručnosti vášho psa posunúť o level vyššie v disciplíne zvanej Športové kynológie.
Športové kynológie je jedným z najstarších psích športov, pretože vychádza z pracovnej kynológie, ktorá má korene už v dobe Rakúska-Uhorska. Počiatky čisto športovej kynológie možno datovať od roku 1989. V súčasnej dobe u nás patrí medzi najrozšírenejšie psie športy a je nazývaná kráľovnou kynologického športu a to predovšetkým kvôli jej náročnosti, skladá sa z troch disciplín, čiže oddielov - poslušnosť, stopa a obrana. Oproti služobnej kynológii sú na psov v určitom smere kladené nižšie nároky, predovšetkým čo sa týka tvrdosti pri obranách. Pri poslušnosti a stopách je u športovej kynológie vyžadovaná hlavne presnosť, ochota a radosť z práce, oproti tomu pri praktickom využití psov je dôležitá odolnosť. Pes musí pracovať mnohokrát aj niekoľko hodín a v rôznom prostredí, za prítomnosti rušivých vplyvov. Praktickému využitiu sa najviac blíži skúšobný poriadok TARTEX.
Pri praktickom nasadení je hlavným cieľom nájdenie a zadržanie páchateľa, v športovej kynológii je nutné posúdiť jednotlivé výkony ak tomu slúži skúšobné poriadky, v ktorých je popísané, ako má daný cvik vyzerať. Posúdenie je subjektívne a hodnotenie záleží na tom, ako sa rozhodcovi trafíte do jeho predstáv o dokonalom prevedení cviku.
Medzi základné cviky poslušnosti patrí chôdza pri nohe, polohy sadni, ľahni, vstaň, aport a odloženie. V pokročilejších skúškach narazíte na cviky ako plazenie, prekonanie prekážok, vysielanie, reakcia na streľbu a ďalšie. Obtiažnosť stopy je daná jej dĺžkou, počtom lomov a predmetov a tým, či je stopa vlastné či cudzie, prípadne krížená ďalšou osobou. Na obranách vás potom čaká obiehanie makiet, vyhľadanie figuranta a zadržania v rôznych situáciách a samozrejme tiež púšťanie. V niektorých skúškach sa možno stretnúť aj so špeciálnymi cvikmi, preto je vždy dôležité naštudovať starostlivo skúšobný poriadok a konkrétne skúšku, na ktorú sa chystáte. U nás sa cvičí podľa Národného skúšobného řAdu a Medzinárodného skúšobného poriadku známeho pod skratkou IPO. Skúšobné poriadky obsahujú skúšky rozdelené podľa úrovní výcviku, kedy pri splnení nižšieho stupňa je umožnené zložiť skúšku o stupeň vyšší. Skúšok je celý rad a je možné vybrať si aj zo skúšok skladajúcich sa iba z dvoch oddielov, tzv. Stopárske či obranárske špeciály.
najčastejšie využívaným plemenom je nemecký ovčiak a belgický ovčiak malinois. Nemecký ovčiak je pre športovej kynológii typickým plemien, oproti \"belgičákovi\" nemá rýchlosť a obratnosť, avšak stále je aj na vrcholových súťažiach konkurencie schopný a k športovej kynológii neodmysliteľne patrí. Ďalej sa môžete stretnúť s bradáči, dobermanmi, rotvajler a ďalšími pracovnými plemenami. Pre majiteľov malých plemien je pripravený aj skúšobný poriadok pre malé plemená, tu prevažujú bradáči a veľmi úspešní sú aj stafordšírští bulteriér. Aj tie najvyššie skúšky je ale možné zložiť s plemenami netradičnými a to predovšetkým vďaka modernému prístupu k obranám, v ktorých už nie je vyžadovaná a určená agresie, ale je podporovaný koristnícky pud a obrana je pre psov tak trochu hra. Pachové práce sú pre väčšinu psov prirodzené, len je potrebné nájsť správnu motiváciu, najlepšie je použitie maškŕt. Poslušnosť je o chuti do práce a spoluprácu so svojím pánom. Ak je teda váš pes dostatočne žravý, rád sa preťahuje o hračky a urobí všetko, čo vám na očiach vidia, môžete sa s radosťou pustiť do práce!