Čuchanie je snáď najprirodzenejšou činnosťou psa, tak prečo ho v tom nepodporiť a neponúknuť mu tak viac zábavy? V tomto článku sa v krátkosti zoznámime s disciplínou hersenwerk. Zameriame sa najmä na čuchacie dečky a hlavolamy vyrobené doma.
Čo je hersenwerk?
Skrátene sa jedná o prácu s pachom. Nie je to však len o čuchu, pri tejto disciplíne pes využíva aj sluch, zrak a chuť. Pôvodom je z Holandska a sčíta nejednu pozitívnu vlastnosť. Činnosť by mala byť veľmi príjemná a nemala by prebiehať pod tlakom či stresom. Ideálne prostredie pre hersenwerk je bezpečné a ničím nerušené, také, kde sa psík bude cítiť dobre. A o čo vlastne ide? Psík využíva svoj čuch na hľadanie maškŕt a plnenie tak rôznych zapeklitých hlavolamov. A čo viac, na konci každého úspechu ho čaká odmena, ktorú si sám vyňuchá a nájde.
Vedeli ste, že táto disciplína je vhodná pre všetkych psíkov? Od šteňaťa až po seniorov, či psy v rekonvalescencii. Nie je psík, ktorý by ju nemohol skúsiť.
Nutné dodať, že každý psí parťák premýšľa inak. Budú mu tak vyhovovať iné pomôcky a tempo. To v praxi znamená, že čo vyhovuje jednému psíkovi, nemusí nutne vyhovovať tomu druhému. Niekomu môže robiť problémy ľahký hlavolam a naopak ťažký zvláda ľavou zadnou. Inému môžu vyhovovať ľahké typy hlavolamov. Môžeme to porovnávať aj z ľudského hľadiska, každý človek má iné nadanie, inou rýchlosťou sa učí a vyhovujú mu iné pomôcky, no a rovnako to majú aj naši chlpáči.
Hlavné benefity
Medzi najväčšie výhody hersenwerku isto iste patrí nadviazanie vzťahu so svojím psím parťákom. Nech už budete so psíkom robiť akúkoľvek aktivitu, pomáha to rozširovať a utvárať vzťah medzi psom a človekom. Hersenwerk môže tiež pomôcť jedincom s problémovým správaním. Je však dôležité si uvedomiť, že táto disciplína nie je na čas a každé zviera si ju môže podľa ľubovôle robiť vo svojom tempe. Avšak nepísané pravidlo je to, že by psík nemal byť v strese a hnevať sa. Tieto faktory ukazujú, že je toho už na zviera veľa a je potreba znížiť nároky.
Ďalším benefitom tak ako pre psa, tak pre majiteľa je, že hersenwerk si poradí s unudenými psíkmi, udržuje ich v psychickej kondícii, pomáha odreagovať sa a učí psa sebakontrole a koncentrácii.
Čuchacie koberčeky
Táto pomôcka sa stala v posledných rokoch veľmi obľúbenou medzi psíčkarmi, nielen z hľadiska praktickosti, ale aj z hľadiska rôznorodosti prevedenia. Vďaka tomu, že sú čuchacie dečky, alebo tiež koberčeky z látkového materiálu, sú vhodné aj na cesty a tešia sa tak veľkej obľube. Stačí len zbaliť a hurá na výlet. A prečo sú tak obľúbené? Možno ich prať v práčke, zabavia psíka a doprajú mu psychickú aktivitu, ktorá mu rozvíja myslenie a utužuje vzťah s majiteľom.
Dečky sú vyrobené z najrôznejších materiálov aby stimulovali mozog psa. Na trhu sú dostupné v klasickom prevedení so strapcami do ktorých môžete schovať maškrty, či granule . Alebo tiež zložitejšie hlavolamy so zatočenými slimákmi, vyťahovacími zvieratkami, alebo s možnosťou nadvihnutia materiálu kedy dobrotu psík nájde pod ním.
Vlastné hlavolamy vyrobené doma
Ďalšia možnosť je si vymyslieť svoje vlastné hlavolamy. Ak ste začiatočníci a neviete kde začať, zaiste vám pomôže nahliadnuť do tajov tejto disciplíny naša Tlapka TV. Tu sa kreativite medze nekladú. Avšak veľmi dôležité je dbať na bezpečnosť zvieraťa. Nepoužívajte preto toxické alebo ostré materiály.
Hlavolam si môžete vyrobiť takmer zo všetkého, čo doma nájdete. Ten jednoduchý možno vytvoriť z deky, uteráka či inej látky. Materiál zrolujete do valčeka a maškrty vkladáte pri rolovaní dovnútra hlavolamu. Psíkova úloha je ňufákom zistiť, kde sú maškrty a rolovať materiál, ktorý mu postupne odkryje dobroty.
Na ďalší tip budete potrebovať krabicu, alebo nejakú debničku a to takú, aby sa psík do nej nahol a dosiahol ňufákom až na dno. Ďalej potrebujete maškrty a rôzne hračky, či loptičky. Do debničky rozložíte rôzne maškrty podľa ľubovôle a zakryjete ich už spomínanými loptičkami a hračkami. Psík tak bude pomocou čuchu hľadať dobroty.
Zaujal vás hersenwerk? Budete chcieť túto činnosť vyskúšať aj u vás doma? Tak labku na to!