Štartovanie motorky
Drbanie na brušku, no aký psík by to nemiloval. Všimli ste si, že keď toho vášho poškriabate na špecifickom mieste blízko rebier alebo slabín, začne akosi nepozorne kopať nôžkou? Toto úsmevné „štartovanie motorky“ má neurologický základ. Nervové zakončenia v mieste poškriabania vyšlú signál do vyšších centier, ktoré spustia odozvu v podobe „kopania“. Psíci to nerobia vedome, ide o automatickú reakciu – tzv. reflex, podobne, ako keď vám doktor poklepe na koleno. Buďte bez obáv, škrabanie v tomto mieste pre psíkov nie je nepríjemné.
Otočiť, stuliť a spať
Všimli ste si, že sa psík pred schúlením do obľúbeného pelechu párkrát otočí dookola? Tento zvyk pochádza od jeho divokých predkov. alebo kamene Niekedy si týmito krôčikmi pomôže „uhrabať“ trávu, lístie. alebo deku a vytvoria tak ideálne podmienky na spokojný odpočinok.
Hľadanie toho pravého
Poznáte to, potrebujete psíka vyvenčiť, práve sa ponáhľate, viete, že už sa tá chvíľa blíži, siahate pre vrecko a pes nie a nie sa rozhodnúť, kde to teda urobiť. Čuchá ako divý, ale stále sa mu niečo nepáči. Tento zvyk hľadať to správne miestečko na vykonanie potreby nie je vôbec nič neobvyklé. Pes si potrebuje nájsť miesto, kde sa bude cítiť bezpečne a bude mať prehľad o okolí. Označkoval túto oblasť už iný pes? Ide o mäkkú hlinu, čerstvo pokosenú trávu, vztýčený krík alebo tvrdý betón? Je tu množstvo nepozvaných pozorovateľov a cudzích sliedilov, alebo ide o pokojnú oblasť bez rušivého hluku? Faktorov, ktoré musí chlpáč zvážiť, je skrátka niekoľko, teda to nejde brať na ľahkú váhu.
Prejav dôvery
Konečne miestečko nájde a stále na vás počas tejto osobnej chvíľky pozerá? Niet divu, psík sa pri vykonávaní potreby cíti zraniteľne a týmto pohľadom vám dáva najavo „verím, že ma ochrániš, než to tu dokončím“.
Zahrabať a čau
Tak, miestečko už našiel, všetko dôležité vykonal a zrazu začal trochu vtipne svoju kopičku zahrabávať. Ak ste si rovnako ako moje mladé ja hovorili „ja, ten je taký šikovný, on si po sebe upratuje!“, tak vás asi sklamem. Psíkovi na upratovaní na verejnom sídlisku až tak nezáleží. Psy majú na labkách špeciálne pachové žľazy, ktoré pri hrabaní uvoľňujú svoj jedinečný pach. Tým dáva jasne najavo, že tu bol a zanecháva tak správu pre ďalších prichádzajúcich. Ide o inštinktívny spôsob, ako komunikovať a posilniť svoj pach v prostredí.
Nehanebné chute
Nasledujúci príklad patrí medzi tie naozaj nevhodné a život obťažujúce. Koprofágia alebo jedenie výkalov. Niektorí idú po psom, iní po konskom, ďalší dokonca po v lese za stromom schovanom ľudskom. Prečo to psy robia? Môže ich k tomu viesť viacero dôvodov. Niektorí psi sú skrátka zvedaví (obzvlášť šteniatka), iní sa nudia alebo hľadajú v exkrementoch niečo, čo im v bežnej strave chýba (napríklad určité vitamíny alebo tráviace enzýmy).
Každá stolica má tiež špecifické pachy, ktoré môžu byť pre psov príťažlivé, najmä ak obsahuje sladké alebo fermentované zložky alebo nestrávené zvyšky potravy. Pokiaľ teda bez úhony prejdete okolo niekoľkých kôpok, ešte to neznamená, že máte navždy vyhrané. Z psieho pohľadu ide o prirodzené správanie. Zbystrite iba, ak sa váš pes vyžíva v jedení výkalov príliš často. Môže to signalizovať nutričný problém alebo nedostatok stimulácie.
Čítanie novin
Radi si ráno prečítate, čo je vo svete nové, kto vyhral Wimbledon alebo kam si zájdete na dnešné poludňajšie menu? Psy nie sú výnimkou. Tiež sa radi dozvedia informácie o svete, kto kde bol, čo sa tam stalo a možno aj niečo viac. Psy spracovávajú informácie čuchom oveľa viac ako zrakom. Jeden ich nádych im dokáže odrozprávať príbeh o každom konkrétnom miestečku. Čuchanie je pre psov prirodzené a veľmi dôležité pre ich orientáciu, komunikáciu a uspokojenie zvedavosti, preto nechajte psíka na prechádzke poctivo nasať každú dávku informácií.
Psie zadky neklamú
Ako sme si už povedali, psy dokážu čuchom zistiť veľa vecí. No a ako inak si nového kamaráta preklepnúť ako dôkladne. Preto sa pri zoznámení dvoch psích jedincov nestretneme so sofistikovaným podaním ruky alebo vrelým objatím, ale s očuchaním zadnice toho druhého. Každý pes má svoj jedinečný „pachový podpis“, podľa ktorého sa dokážu vzájomne rozpoznať. Už na prvú dobrú tak pes spozná, čo druhý pes jedol, či je zdravý alebo má nejaké ochorenie, či je nervózny, priateľský alebo agresívny a tiež, či je skôr dominantný alebo submisívny. Všetko, čo potrebuje vedieť na to, či si budú rozumieť, alebo má ísť o dom ďalej.
Pojedanie trávy
Aj keď to môže vyzerať zvláštne, jedná sa o prirodzené správanie. Psy môžu byť zvedaví, môže im chutiť, nudí sa alebo si dopĺňajú zásoby vlákniny, ktorá pomôže zlepšiť trávenie. Pojedanie trávy môže predstavovať upokojujúcu činnosť alebo skrátka šťavnatú desiatu, ktorá je lákavá a osviežujúca. Pokiaľ pes konzumuje steblá trávy nadmerne a často zvracia, môže to znamenať zdravotný problém. V tomto prípade navštívte veterinára.