Rozhodne nie som zástancom toho, aby sa elektronické obojky používali na zvyšovanie motivácie pri výcviku, na riešenie strachovej agresie alebo nedaj bože na potlačenie separačnej úzkosti. Na druhej strane som presvedčená, že môžu mať aj pozitívne využitie – napríklad pri slepých alebo hluchých psíkoch, alebo ako alternatíva klikra. Hope celý život tak trochu loví, takže sme obojok testovali ako „poslednú možnosť“ pri odnaučovaní poľovného správania, ktorým nás občas vedia pekne potrápiť.
„Panička, ja predsa nelovím. Hráme sa na naháňačku 😊”
Na trhu je niekoľko značiek, ale mne osobne zaujal najviac obojok od americkej značky PetSafe, a to nielen svojimi funkciami, ale aj veľkosťou obojku, ktorý je prekvapivo malý. Vysielačka má pútko, takže sa dobre drží v ruke, a podsvietený displej umožňuje prácu aj za šera alebo v tme. Navyše na rozdiel od niektorých konkurenčných modelov ponúka obojok okrem zvuku a impulzu aj vibrácie.
Obojok som vyskúšala sama na sebe
Keď nám obojok dorazil, pustila som sa do testovania najskôr na sebe. Zvuk je krátke pípnutie, ktoré psa nijako nevydesí (samozrejme pokiaľ nie je extrémne bojazlivý). Vibrácie fungujú iba vtedy, keď je vysielačka nastavená na úroveň 0, čo znamená, že pokiaľ chcete kombinovať vibráciu a impulz, musíte úrovne impulzu ručne nastaviť. Pre Hope som zvolila pri testovaní iba zvuk a vibrácie. Musím povedať, že na to reagovala skvele – aj v situáciách, keď bola vo vysokej excitácii.
A čo impulz? Vyskúšala som ho sama na sebe, a môžem s pokojným svedomím povedať – nebolí to. Je to skôr nepríjemné mravčenie, podobné ľahkému dotyku elektrického ohradníka. Nižšie úrovne sú sotva znateľné, vyššie už môžu psa nepríjemne prekvapiť. Pre predstavu – z 15 stupňov intenzity som bez problémov zniesla úroveň 5. Ale to neznamená, že každý bude mať úroveň 5 – pre niekoho bude nepríjemná úroveň 3 pre druhého to môže byť až napríklad úroveň 8.
„Ďakujem za otestovanie... tvoja obeť sa cení!”
Vysielačka aj obojok sa nabíjajú jedným káblom cez USB. Na vysielačke vidíte indikátor batérie, čo je super. Na obojku bohužiaľ indikátor nie je, ale ani raz sa mi nestalo, že by sa vybil nečakane. Výrobca uvádza, že výdrž batérie po nabití je 4 až 6 týždňov. Obojek je vodotesný, takže dážď ani nečakaný skok do vody nie sú problém.
Múdra bezpečnostná poistka
Páči sa mi aj múdra bezpečnostná poistka, ktorá platí pre úrovne 8–15, ktoré môžete jednoducho zablokovať, takže ich nemôžete omylom spustiť. Navyše pokiaľ tlačidlo zvuku, vibrácie alebo impulzu podržíte dlhšie ako 10 sekúnd, spojenie sa automaticky preruší. Znovu ho aktivujete uvoľnením a opätovným stlačením tlačidla.
Dlho som premýšľala, akú vzdialenosť vlastne vybrať, a napokon som sa rozhodla siahnuť po vzdialenosti na 300 m. A poviem vám – je to viac ako dosť. Hopika ďalej rozhodne nepúšťam. V lese aj na lúke mi táto vzdialenosť úplne stačí. Samozrejme v členitom lesnom teréne sa dosah znižuje, čo treba mať na pamäti. Ale aj tak je na bežné venčenie 300 metrov dostatočné.
„Tristo metrov? Prosím ťa, to je, ako keby som bola na druhom konci planéty!”
Celkovo by som PetSafe Standard 300 m odporučila tým, ktorí hľadajú jednoduchý elektronický obojok s viacerými možnosťami korekcie. Má pár drobných nedostatkov, ale inak je zrozumiteľný a ľahko ovládateľný. Ale naozaj je dôležité mať na pamäti, ako taký obojok správne používať - pokiaľ si nie ste istí, určite odporúčam konzultáciu s trénerom alebo návštevu cvičáka. Zlé používanie môže napáchať viac škody ako úžitku.
Zhrnutie
+ ľahký a malý obojok
+ vysielačka skvele padne do ruky a nechýba ju praktické pútko
+ podsvietený displej
+ nabíjanie jedným káblom pre oba prístroje
+ ľahké ovládanie
- nemožno súčasne použiť vibrácie a impulz
- na obojku nie je indikátor nabitia batérie
- manuál by mohol byť podrobnejší
Foto ateliér: Kateřina Černická, ostatní: Kristina Ottová