Pripravovať psa na Flyballovou kariéru môžeme už od šteniatka. Musíme ale dávať pozor na rast šteňaťa, aby sme ho nepreťažovali. S malým šteniatkom nie je nutné chodiť tréningy ako takej. Príprave by sme mali venovať iba krátky čas a budovať najmä motiváciu.
Kedy začať trénovať?
Pripravovať psa na flyballovou kariéru môžeme už od šteniatka. Musíme ale dávať pozor na rast šteňaťa, aby sme ho nepreťažovali. S malým šteniatkom nie je nutné chodiť tréningy ako takej. Príprave by sme mali venovať iba krátky čas a budovať najmä motiváciu. Jednak motiváciu spolupracovať s človekom a jednak mať záujem o
loptička . Dôležitá je teda v tejto chvíli hra. Hra s tenisákom, lovenie,
preťahovanie a prinášanie loptičiek.
Väčšina družstiev priberá nováčikov po 6 mesiacoch veku. Aj v takom prípade sa začína najprv s motiváciou, aportovaním loptičky a dobíháním psovoda. Postupne sa učia aj tzv. plavecká otočka, pre správny odraz od boxu a prekonávanie prekážok. Všetko sa odvíja podľa fyzickej vyspelosti, staroba a skúseností psa.
Ako začať so starším psom?
Ak máte psa, ktorý o prinášanie loptičiek nejaví moc veľký záujem, je potreba s ním začínať rovnako, ako s tým maličkým šteniatkom. V tomto športe je motivácia pre loptičku dôležitá. Ak by psa zaujímali viac iní psi, než loptička, mohlo by dôjsť k nepríjemným situáciám. Vzhľadom k rýchlosti psov hrozí aj zranenie, pokiaľ by sa pes nedržal na svojej dráhe. V prípade, že je pes už dobre motivovaný a loptičky rád nosí, môžeme pristúpiť k tréningu ako takému. Začať učiť otočku, prekážky, striedanie atď.
Čo všetko je potrebné naučiť pred prvým turnajom?
Pes musí vedieť chytať loptu z boxu. V ideálnej prpade mať správne naučenú otočku. Pri zlom prevedení otočky dochádza k prudkým nárazom, ktoré odnášajú predovšetkým ramenné kĺby psa. Ďalej pes musí zvládať prekonať skokové prekážky v rade smerom k boxu a po otočke sa vrátiť späť na dráhu a prekonať všetky prekážky až do cieľa. Samotné prekonanie prekážok nerobí psom ťažkosti. Niektorí psi ale majú veľký rozsah pri otočke na boxu a je teda potrebné naučiť ich, aby sa vrátili späť na dráhu.
Okrem samotného behanie musí pes zvládnuť, že na vedľajšej dráhe beží iný pes. Pre niektorých psov je to dôvod k súťaživosti a na dráhe zrýchli. Pre iných psov je to lákadlo a nechajú sa rozptýliť. V prípade, že by váš pes odbehol na vedľajšiu dráhu, jedná sa o narušenie behu. Pre váš tím to znamená stratený beh, prehru. Pre súpera potom automatickú výhru a v prípade Speed Triale nárok na nový beh.
Ďalej musí pes ustáť tesné striedanie. Teda že keď vbieha na dráhu, míňa sa so psom, ktorý nesie loptička do cieľa. Keď sa vracia s loptičkou, míňa sa so psom, ktorý ho strieda a vbieha na dráhu. Samozrejme aj tu sa dajú urobiť určité opatrenia. Napríklad niektorí psi si bráni svoj loptičku, môžu teda behať na poslednej pozícii. Iní zasa môžu mať problém pri vbíhání na dráhu, tak môžu behať na prvej pozícii. Alebo sa začínajúce psi púšťa na dráhu s väčšími rozostupmi, čo je ale na úkor celkového času družstva.
Čo keď už pes všetko vie?
Aj psy, ktorí už sú ostrieľaní pretekárok, potrebujú tréning. Nie je potrebné učiť ich nové veci, ale je nutné udržiavať ich v kondícii. U niektorých psov môžeme pracovať na vylepšenia otočiek, na zrýchlenie na dráhe. U kompletného družstva je potom potrebné zohľadňovať zohranosť tímu. Naučiť sa čo najlepšie starty a ideálne striedačky psov. Vzhľadom na to, že záujemcovia o flyball pribúdajú a naopak staršie psy končí, stáva sa tak v každom družstve, že sa mení zloženie tímu. Preto je stále čo trénovať, zaúčať nováčikov, zladiť nový tím dokopy, kombinovať rôzne zostavy pod.
Ako psy odmeňovať?
Pre turnaja je jednoznačne najlepší spôsob odmeňovania
hračka . Záleží na každom psovi, čo preferuje. Mala by to byť najobľúbenejšie hračka, pretože vďaka sa bude pes snažiť byť čo najlepší. Pre psov, pre ktoré je najväčšou odmenou samotný tenisák, dostávajú často v cieli ďalšej loptičku. Takúto situáciu možno na turnajoch často uvidieť v praxi. Ak majú psy radšej maškrty, ako hračky, je možné odmeňovať aj takto. Na turnajoch však maškrty nesmie byť používané na parkúre. Ak teda chcete odmeňovať aj na turnaji psa maškrtou, potom je potreba s ním vybehnúť mimo parkúr, kde ho môžete odmeniť a potom sa zase vrátiť. Či už sa rozhodnete pre akýkoľvek spôsob odmeňovania, berte do úvahy, že pri turnajoch nie je možné psom hádzať ani hračky, ani maškrty v dobehovou priestore. Toto opatrenie je z dôvodu bezpečnosti psov na parkúre.