Niekto zvládne psincový kašeľ len s vitamínmi, iný pes bude potrebovať lieky priamo od veterinára. Lenže ako zistiť, ktorý prípad je náš pes? Ako vôbec zistiť, že má psincový kašeľ a aké vitamíny mu môžu pomôcť?
Čo je to psincový kašeľ?
Psincový kašeľ je respiračné ochorenie, ktoré je veľmi infekčné. Pokiaľ sa nakazený pes stretne s iným, je veľká šanca na prenos. Preto si často priveziete psincák práve z nejakej výstavy, závodov a pod. Pokiaľ sa u vášho psíka psincový kašeľ prejaví, vyhnite sa stretnutiu s inými psami, nech sa ochorenie ďalej nešíri. Inkubačná doba psincového kašľa je spravidla 2 až 10 dní.
Ako psincový kašeľ spoznám?
U psa môžete pozorovať dráždenie a kašeľ, v takej chvíli už býva psincák pomerne rozbehnutý. V začiatkoch ochorenia môže byť prejav psincového kašľa zamenený s dávením psa alebo naťahovaním k zvracaniu. Psy môžu mať aj výtok z nosa, ale aj zvracať. Laická diagnostická pomoc môže byť aj obojok, akonáhle pes na obojku zatiahne a rozkašle sa alebo zadávi, zbystrite! Pokiaľ si nebudete istí, určite navštívte veterinárneho lekára.
Najmä u šteniat, ktoré nemajú ešte dostatočne vyvinutý imunitný systém, môžu byť prejavy zreteľnejšie a môže choroba rýchlejšie postúpiť. U mladých psov teda s návštevou veteriny neotáľajte. S dospelákmi môžete skúsiť najskôr nasadiť vitamíny a počkať na ďalší vývoj. Ale ani u nich neotáľajte dlho! Pokiaľ sa aj napriek podaniu vitamínov pes horší, určite ho k lekárovi zoberte. Vo veľmi vážnych prípadoch môže dôjsť aj k zápalu pľúc, horúčkam.
Liečba psincového kašľa
Stav psa s psincovým kašľom je lepšie s veterinárnym lekárom vždy konzultovať. Pokiaľ ide o menej závažnú formu, zrejme bude stačiť kľudový režim a podpora imunity psa skorocelovým sirupom. Pri pokročilejších formách bude potrebné nasadenie liekov, či už liekov na kašeľ alebo dokonca antibiotík.
Pozor, aký skorocelový sirup vyberáte!
Než kúpite skorocelový sirup pre psa, pozorne si prečítajte zloženie. Akonáhle je v ňom obsiahnutý xylitol alebo brezový cukor, dajte od takého skoroceláka ruky preč! Xylitol je pre psov vysoko toxický a môže spôsobiť hypoglykémiu. Naopak skorocelový sirup s vitamínom C bude mať pre psa prínos navyše a môžete ho podať aj preventívne.Vitamín C môžete samozrejme podávať aj samostatne.
Pokiaľ ide o lieky na kašeľ, tam sa určite vyhnite samoliečbe a podávaniu humánnych prípravkov bez konzultácie s veterinárnym lekárom. Ľudské lieky na kašeľ môžu byť pre psov veľmi nebezpečné.
Očkovanie proti psincovému kašľu
Svojho psa môžete proti psincovému kašľu očkovať. Nejedná sa o povinné očkovanie, preto nie je očkovanie bežné, ale vykonáva sa na žiadosť majiteľa psa. Očkovanie sa vykonáva kvapôčkami do nosa, nie injekčne, a je potrebné ho opakovať každý rok. Vhodné je aj pre šteňatá. Vzhľadom na množstvo baktérií a vírusov, ktoré kašeľ spôsobujú, môže byť pes nakazený aj napriek očkovaniu, avšak riziko je menšie a priebeh by mal byť pokojnejší.
Aj keď je psincový kašeľ strašiak, neznamená to, že by ste mali psy držať doma. Prechádzky a pohyb udržujú psa v kondícii a tým pádom aj imunitný systém psa zostáva v pohotovosti. Lepšie urobíte, keď na prechádzku vyrazíte do prírody, než na psie ihrisko, kde je pravdepodobná veľká koncentrácia psov.