Aké sú najčastejšie kožné ochorenia?
Bez ohľadu na plemeno alebo vek vášho mačacieho kamaráta sa najpočetnejšie stretnete s bakteriálnym, plesňovým alebo alergickým ochoreniam. Menej často budete mať tú česť vidieť mačacie akné a ušné roztoče. A nakoniec sú tu blchy - ak mačku chránite kvalitným antiparazitním prípravkom , blchy asi nikdy neuvidíte ani s lupou. Ak ale vaša mačka dostatočne chránená nie je, blchy vám skôr alebo neskôr zamorí obydlia.
Mačacie alergia
Alergia ako také sa môžu u mačky vyvinúť kedykoľvek počas života. Najčastejšie sú alergie na potravu, a to predovšetkým na hovädzie mäso, mlieko a tiež kuracie mäso. A ako sa prejavuje a ako ju spoznáte? Mačka bude nepokojná, začne si veľa škriabať svědivějící miesta, najčastejšie na hlave a krku. Výnimočne sa vyskytuje aj zvracanie alebo hnačky. Podozrenie na alergiu je nutné potvrdiť alebo vyvrátiť eliminačnej diétou . Ak sa tento problém ale nerieši, počítajte s tým, že rozškriabaná miesta v koži budú miestom vzniku bakteriálnej infekcie a zrazu nebudete mať jeden, ale hneď dva problémy.
Eliminačná diéta nie je príliš rozmanitá, obsahuje totiž len určité suroviny. Podľa zloženia a reakcie mačky spoznáte, či dané zloženie mačke vyhovuje (alergén v ňom nie je), alebo naopak.
Bakteriálna infekcia
Dôvodom vzniku bakteriálnej infekcie je vnik baktérií z okolitého prostredia do kože mačky. Najčastejšie sa tak stáva pri poranení kože alebo pri nadmernom škrabanie, kedy sa koža poškodí a rozšklebí. Baktérie tak majú dvere dokorán a na problém je zamiesené. Napadnuté miesto potom svrbí, bolí, mokvá, tvoria sa pľuzgiere a rana začína zapáchať. Jedinou pomocou je nasadenie antibiotík a prípadne goliere , ktoré vám predpíše veterinár . Je dôležité identifikovať spúšťač tejto infekcie. Môže mať rôzne pôvodcu.
Pleseň
Správny výraz pre pleseň mačacie kože je dermatofytóza, u mačiek často sa vyskytujúce mykóza. Koža s mykózou je šupinatá, s výskytom kruhovitých lézií, kedy dochádza aj k pĺznutie. Tiež sa môžu na rôznych častiach tela vyskytnúť lysiny. Pleseň sa najčastejšie vyskytuje na hlave, hrudi, chrbte a predných nohách a väčšinou mačky nesvrbí. Akonáhle teda spozorujete nejakú podobnú zmenu na koži, rýchlo k veterinárovi. Určité druhy dermatofytóza sa môžu z mačky preniesť aj na ostatné zvieratá a dokonca aj ľudí.
Mačacie akné
Viete, že aj vaša mačka môže mať na brade čierne bodky? Áno, nech sa to zdá viac či menej úsmevne, skutočne to tak je. Ide o mačacie akné. Vyskytuje sa u mladých aj starších mačiek a kocúrov, môže ísť o chvíľkový neohrozujúce stav ale aj o chronický problém. Pretože akné je v lepšom prípade pár čiernych bodiek, v horšom rozsiahle, sekretující a zapálené miesto. akné saprejavuje práve čiernymi bodkami, ďalej potom vypadávaním chlpov, začervenaním, opuchom, zápalom a v pokročilých prípadoch pevnými bolestivými uzlíky s výtokom.
vinníkom vzniku akné je hneď niekoľko, a síce zlá hygiena, slabá imunita, stres, dlhodobé ochorenie ale aj bakteriálne preťaženie (tzv. Choroba špinavých misiek). Preto je predovšetkým u mačiek s akné dôležité nekŕmiť z plastových misiek. Odporúčajú sa sklenené alebo kovové, prípadne keramické . Oveľa lepšie sa umývajú a baktérie na nich nemajú tak ľahký a dlhý život.
A ako na akné? Ak sa nejedná o rozsiahlo napadnuté miesto, stačí akné dvakrát denne umyť prípravkom Clorexyderm . Dôležité je vyhýbať sa humánnym prípravkom. Tie by mohli viac uškodiť ako pomôcť.
V závažnejších prípadoch potom samozrejme vyhľadajte veterinárne ošetrenie.
A ako podporiť zdravie kože vašej mačky? Ľahko. Dbajte na čistotu, kvalitné misky, pravidelné česanie a dodávanie podporných prípravkov, ako je prírodný olej alebo biotín . A máte takmer vyhrané. Labku na to!