Kokcidióza
Kokcidióza patrí medzi najbežnejšie ochorenie králikov. Je spôsobené premnožením prvokov z rodu Eimeria, ktoré parazitujú najčastejšie v črevách, ale môžu sa vyskytovať aj v pečeni. Najviac ohrozené sú mláďatá do veku približne 10 týždňov, do tejto doby by malo prebehnúť preventívne ošetrenie a vyvarovať sa skrmovaniu zelenej stravy, teda zeleniny, ovocia a vonkajších rastlín. Tá, sama o sebe, chorobu nespôsobí, ale môže byť kontaminovaná od voľne žijúcich králikov. Navyše je nutné na zelené kŕmenie tráviaci organizmus navykať postupne a predchádzať tým prípadnej hnačke. V prípade, že by králiček bol napadnutý kokcídiami, dostal zelené krmivo a vyskytla sa hnačka, je to veľký zásah do organizmu a z dôvodu veľkého oslabenia by mohol dokonca aj uhynúť.Priebeh ochorenia môže byť spočiatku skrytý, ale u nasledujúcich príznakov nečakajte a okamžite s zajačikom navštívte veterinára:
- apatia
- nechutenstvo
- celková únava
- chudnutie
- nafúknuté bruško
- hnačka či naopak zápcha (alebo striedanie týchto príznakov)
- nadmerná produkcia vianočiek (Vianočky sú mäkšie bobky zlepené do tvaru vianočky, ale s najväčšou pravdepodobnosťou ich v klietke takmer nenájdete. Tieto mäkké bobky totiž králiky znovu skonzumujú, aby došlo k druhému tráveniu. Výsledkom sú už klasické tvrdé okrúhle bobky)
- nahrbenosťou
- vŕzganie zuby
- vypúlené oči
Malé králiky sa najčastejšie nakazia od svojej matky, ak tá nebola preliečená. Mláďatá totiž požierajú jej bobky, aby si osídlili črevá zdravou mikroflórou. Ak sa králiky dostanú do stresu, kokcídie sa premnožia a nešťastie je na svete. Preto je dobré pred pripúšťaním samičku nechať vyšetriť a prípadne preliečiť. Bohužiaľ u zverimexových chovov táto prax nie je moc bežná, a tak si domov môžeme doniesť už choré zvieratko. Z dôvodu možného skrytého priebehu na začiatku sa choroba prejaví až neskôr doma. Aj preto odporúčame vyberať nového kamaráta z preverených chovov a chovateľa sa opýtať, či svoje zvieratá vyšetruje, prípadne preventívne přeliečuje.
V prípade, že choroba prepukne, ihneď navštívte veterinára. Môžete so sebou priniesť aj vzorku trusu, najlepšie zmes z niekoľkých dní. Pri nasadení včasnej a správnej liečby a dodržiavania pokynov veterinára býva liečba úspešná. Je nutné dodržiavať zvýšené hygienické opatrenia. Počas liečby králiček nesmie prijímať žiadnu zelenú a šťavnatú stravu a je nutná častejšia výmena podstielky, aby nedošlo k opätovnej nákaze. A nebojte, táto choroba nie je prenosná na človeka.
Králičie mor
Ide o vírusové ochorenie, choroba má rýchly priebeh a krátku inkubačnú dobu. Ide o smrteľné ochorenie, králiky umierajú v kŕčoch s príznakmi dusenia. Choroba sa prenáša priamym kontaktom s nakazeným jedincom alebo bodavým hmyzom. Jedinou možnou prevenciou je očkovanie a ochrana pred bodavým hmyzom. Následná imunita po očkovaní pretrváva približne 6 mesiacov, potom je nutné vakcináciu opakovať. Možné kombinovať s vakcináciou proti myxomatózy.Myxomatóza
Infekčná nádcha
Ušné svrab
Hnačka, zápcha, nadúvanie
Všetko je spôsobené nevhodným kŕmením. Hnačka či zápcha môže byť aj následkom prechladnutia zajačika. Zápcha sa tiež môže dostaviť, ak králiček zje niečo nevhodné, koberec, kartón, izbové rastliny a pod.Pri hnačke musíte nasadiť striktné diétu, je nutné odstrániť všetko šťavnaté krmivo a podávať iba seno a vodu. Hnačky trvajúce dlhšie ako 1-2 dni môžu byť životu ohrozujúce a je teda nutné navštíviť veterinárneho lekára.
Zápcha sa prejavuje nechutenstvom, králiček sedí zhrbený a nadúva ho. Tu je naopak dobré podať trochu šťavnatého krmiva, opäť v kombinácii s dostatkom vody, a tiež je nutné zaistiť dostatok pohybu. Pri dlhotrvajúcej zápche je opäť nutné vyhľadať odbornú pomoc. Hnačka či striedanie hnačky a zápchy môže byť tiež prvotným príznakom kokcidiozy, je nutné prípadne vylúčiť aj túto možnosť.
Nadúvanie je častým dôsledkom podania zapareného zeleného kŕmenia či príliš studenej potravy. Aj niektoré druhy zeleniny (kel, kapusta, šalát či ďatelina) môžu po zjedení väčšieho množstva spôsobiť nadúvanie. Postihnutým králikom sa zle dýcha, preto často polihujú. Vždy je nutné čo najrýchlejšie navštíviť veterinárneho lekára, nadúvanie môže stať králika život!
Nedostatok vitamínov a minerálov
Najčastejšie sa prejavuje lámavou a matnou srsťou, králiček môže byť unavený, viac náchylný k rôznym ochoreniam. Objaviť sa môže aj zvýšená krvácavosť či poruchy zažívania. Niektoré kompletné krmivá nemusia obsahovať dostatočný obsah selénu a vitamínu E. Riešením je dôkladne čítať zloženie krmív, prípadne je možné podávať kombinované vitamínové doplnky, napríklad Roboran H môže králik užívať aj preventívne. Podáva sa zamiešaný do krmiva či napríklad čaju. nie je nutné ho dávať dlhodobo, pri dlhšom skrmovaní sa môže objaviť nechutenstvo.Výpočet chorôb nie je kompletný, ide len o najčastejšie ochorenia, ktoré sa môžu u domácich zajačikov vyskytnúť. Prevenciou všetkým chorobám je vždy výber kvalitného krmiva, dostatok sena a vody, čistá klietka, dostatok pohybu a láskyplná starostlivosť.