Keď sa povie Lipno, Lipenská priehrada, väčšina si vybaví samotné jazero. Vodáci sem často zavítajú pri zjazde Vltavy. Rodiny s deťmi zamieri do kempov a trávia tu dovolenku pri vode. Ale miestne príroda poskytuje krásne miesta aj k návštevám pri prechádzkach či cyklistike.
Plešné jazero, Plechý
Jedno z najznámejších a najčastejšie navštevovaných miest je Plešné jazero. Jazero je krásne a tajomné a podľa povesti bezodnej (v skutočnosti je najväčšia hĺbka jazera okolo 18 m). V jazere vraj žijú divožienky s strapatými vlasmi a červenou čiapkou na hlave. Nad jazerom je 14,5 metrov vysoký pomník šumavského básnika Adalberta Stiftera postavený v rokoch 1876-1877 a samotné jazero je vlastne pamätník na dobu ľadovú na Šumave.
V blízkosti Plešného jazera sa nachádza vrch Plechý. Je to najvyšší vrchol českej časti Šumavy (1378 m). Na Plechý sa od jazera dostanete po žltej turistickej značke.
Básnik Adalbert Stifter
Zmienili sme sa o pomníka Adalberta Stiftera, ale kto to vlastne bol a prečo tu má pomník? Ide o známeho šumavského básnika, spisovateľa a maliara, ktorý svoj život prežil práve v okolí Lipenskej priehrady. Jeho rodný dom môžete navštíviť v Hornej Planej, kde tiež začína aj končí náučný chodník A. Stiftera. Chodník je dlhá asi 5 km a vďaka svojej nenáročnosti je možné ju absolvovať aj s menšími deťmi. V rodnom dome je možné navštíviť aj múzeum Stiftera.
Medvedí chodník
Ďalšie náučným chodníkom na Lipensku je Medvedí chodník. Tá je už svojím terénom a prevýšením náročnejšie. Celá trasa je dlhá okolo 14km, ale je možné prejsť len niektorú jej časť. Jej názov má súvislosť s históriou zastrelenie posledného šumavského medveďa v novembri 1856. Na chodníku je k videniu niekoľko skalných útvarov, ktoré nesú rôzne mená, ako napr. Skalný hrad, Dračí papuľa, Kazateľnica, Medvedí vyhliadka a mnoho ďalších.
Schwarzenberský kanál
Naprieč veľkou časťou národného parku Šumava vedie Schwarzenberský plavebný kanál. Pri potulkách prírodou v okolí Lipna na neho určite neraz narazíte. Tento kanál slúžil ako významná dopravná cesta pre drevo z šumavských lesov. Stavba sa začala r. 1789 a prvá plavba dreva sa uskutočnila o dva roky neskôr. Vtedy bol kanál dlhý 39,9 km. Na začiatku 19. storočia bol kanál rozšírený na dĺžku až 52 km, z čoho 37 km viedlo na území Slovenskej republiky. Kanál bol využívaný zhruba 100 rokov a za tú dobu sa na ňom splavili takmer 8 miliónov m3 dreva. Pozdĺž časti Schwarzenberského kanála vedie náučný chodník. Začína u Jeleních vrchov a mieri na Rašková nad Novú Peci. Dlhá je 9 km a spája mnoho atraktívnych častí kanálu. Ak si chcete zažiť trochu histórie na plavebným kanála, naplánujte si výlet v čase termíne ukážkového plavenie.
\u003ch3 style="text-align:justify;">
Rozhľadne
Ak máte chuť navštíviť nejaké miesta s rozhľadom na krajinu národného šumavského parku, aj pre vás máme pár tipov. Jedným z nich je výlet na Vítkov kameň, ktorý sa nachádza v blízkosti prievozu medzi mestami Frymburk a Frýdava. Z Vítkova Hrádku je vidieť takmer celé Lipno od Hornej Planej po Frymburk, ale aj horu Kleť a České Budějovice.
Na náučnom chodníku Adalberta Stiftera sa vám naskytne hneď niekoľko príležitostí k vyhliadke - u Vodárne (spoznáte podľa ceduľa \"Alpská vyhliadka\"), u bývalého stifterova smreku a zhruba v polovici cesty budete mať asi najlepší vyhliadku ais informačné ceduľou, aby ste vedeli, na čo sa pozeráte.
Krásny rozhľad je aj z rozhľadne Moldaublick. Tá sa však nachádza až za rakúskymi hranicami. Rozhľadňa bola postavená r. 1968 na hore Sulzberg. Z rozhľadne je krásny pohľad na Horný Planú, Čiernu v Pošumaví a smrečiny. Na Moldaublick sa dostanete najlepšieprevozom z Hornej Planej, ďalej do Zadné Zvončekové a v rakúskom mestečku Schöneben prvý odbočkou doľava. Krásnym zmiešaným lesom dôjdete až priamo pod rozhľadňu.
Ak chcete prejsť národný park Šumava, je potreba sem vyraziť na niekoľko dní. Vyletovanie bude určite príjemnejšie v lete, ale aj v zime tu nájdete veľa vyžitie, či už lyžiarske areály alebo trasy pre bežkárov. V lete môžete naopak navštíviť nejeden kemp s plážou a zaplávať si vo vodnej nádrži Lipno. V okolí priehrady je množstvo turistických trás, po ktorých je možné vyraziť tak na kratšie, tak celodenné výlety. Ak sa potrebujete dostať cez vodu, potom sú možnosti v Novej Peci, kde hneď pri kempe vedie cez Lipno most. Druhým variantom je prievoz medzi Horný Planú a Bližšie Lhoty alebo Frymburk a Frýdavou.