Stop stresu
Poznáme to poväčšinou všetci, prídeme z práce, kde sme si so sebou zabalili domu obrovské vrece napätia, stresu, a teraz čo s ním? Tí, čo doma nemajú mačku, si možno dajú decku vína alebo jedno pivo na upokojenie, iní si doprajú relaxačný bylinkový kúpeľ alebo si zaplatia sedenie u terapeuta. Ten, kto má ale doma mačacieho chlpáča, má k dispozícii akéhosi terapeuta 24 hodín denne. Frekvencia mačacieho pradenia sa pohybuje okolo 20 až 140 Hz a najvýznamnejšou výhodou tohto zvuku je pomoc pri zvládaní stresu. Upravuje totiž frekvenciu aj nášho vlastného dýchania.
Vysoký krvný tlak
Ďalším plusom mačacieho vrnenia je znižovanie krvného tlaku. Keď micina spustí svoju upokojujúcu melódiu, ideálne na našom lone alebo v našej blízkosti, vyplaví sa nám veľké množstvo endorfínov a tým sa nám zníži hladina kortizolu. Celkovo má táto efektívna terapia blahodarný vplyv aj na naše srdiečko.
Alergie
Existuje teória známa ako „hygienická hypotéza“ a tá tvrdí, že ak máte doma chlpaté zvieratko, tak si môže bábätko lepšie vyvinúť protilátky proti alergiám i mikróbom a tým sa vyvarovať väčším problémom s alergiami v dospelosti. Je ale dôležité konzultovať možnosti prevencie alergií aj so zdravotným odborníkom. Môže totiž existovať aj niekoľko faktorov, ktoré môžu ovplyvňovať vznik alergií, ako je napríklad genetika, životný štýl či prostredie.
Zníženie bolesti
Vrnenie môže pomôcť so znížením vnímania bolesti, pretože má analgetický účinok. Tieto ojedinelé zvukové vibrácie stimulujú nervové receptory a môžu tak dokonca prehlušovať tie bolestivé signály.
Liečba zlomenín
Ako sme už spomínali, mačacie pradenie sa pohybuje okolo 20 až 140 Hz, čo je významná frekvencia aj pre podporu liečby tkanív a kostí. Je teda možné, že vrnenie vášho maznáčika vám pomôže urýchliť hojenie vašej rany alebo zlomeniny.
Rehabilitácia
Pokiaľ sa stretnete s tým, že má niekto v rodine problém s pohybovým aparátom, môže byť mačka najlepším priateľom pri jeho liečbe. Nielen, že pomáha po psychickej stránke, ako sme už písali, ale v mačacej prítomnosti chorá osoba môže viac as väčším záujmom využívať pohybové cvičenia. Napríklad pri hre s hračkou, pri česaní alebo hladení. Málo koho bude natoľko baviť stláčať dookola jeden balónik niekoľkokrát denne, ale viac si cvičenie užije, keď bude napríklad mávať s pierkom na prúte a mačka pri tom bude robiť zábavné kúsky.
Mačací kamaráti sú zábavné a milé stvorenia a my veríme, že akúkoľvek pomoc k vášmu duševnému alebo fyzickému zdraviu budú robiť s tou najväčšou láskou. Takže ak už doma nejakú úžasnú micínu máte, pohlaďte ju a odpustite jej jej drobné prehrešky, ktoré určite vynahradia tým, ako vás bude aj naďalej liečiť a opatrovať. A až si k vám nabudúce len tak náhle ľahne, možno to nie je úplne „len tak“, ale možno začala so svojou liečebnou terapiou.