Základom pre spokojného a sebavedomého psa je včasná socializácia. Nebojte sa brať šteniatko von len preto, že je malé. Má nôžky rovnako ako labrador od vedľa. Nechajte psíka pekne ťapkať po svojich, nasať miestne pachy a spoznávať okolie. Stačí iba prispôsobiť dĺžku prechádzok aktuálnemu veku, aby nedošlo k preťaženiu pohybového aparátu.
Čím viac budete šteniatko v ranom veku zoznamovať s rôznymi situáciami a podnetmi, tým menej sa ich bude v budúcnosti báť (= štekať na ne alebo utekať od nich). Berte so sebou šteniatko skrátka všade, kam vás napadne. Preprava malého psa je oveľa jednoduchšie ako cestovanie s veľkým, takže žiadne výhovorky. Dobre socializovaný psík nebude štekať po cudzích ľuďoch, vrčať na neznámych psov alebo divoko reagovať na každú radostnú udalosť.
Nedovoľte malému psíkovi to, čo by ste nedovolili veľkému
Skúsme to nasledovne – nedovoľte malému psíkovi to, čo by ste nedovolili veľkému. Vrčí na vás, akonáhle mu chcete vziať misku s jedlom? Oháňa sa po vás, akonáhle sa chystáte ostrihať pazúriky? Skáča radosťou po návštevách? Zakročte a nenechajte ho presadiť si svoju. Neskôr sa môže stať, že sa k miske priblíži iný pes, packy bude musieť vyšetriť veterinár alebo pes skočí po malom dieťati. Naučte psíka sebakontrolu, zvyknite na manipuláciu a nastavte jasné pravidlá a pevné hranice, ktoré sa nebudú prekračovať. Uľahčí vám to vzájomné spolužitie.
Ďalšia vec, ktorou sa oplatí trénovať už od šteňaťa, je naučiť psa byť osamote. Separačná úzkosť nie je bohužiaľ nič neobvyklé a okrem vás a vášho psíka môže obťažovať aj vašich susedov. Malí psíci môžu byť zvyknutí tráviť so svojimi majiteľmi veľa času, zvlášť ak máte dog friendly office alebo pracujete z domu. Ak sú zrazu sami, tak sú v strese, ničia veci a štekajú. Trénujte preto krátke odchody aj v čase, keď psík nezostáva doma sám.
Rešpektujte psiu komunikáciu
Snažte si všímať a neprehliadať signály stresu a nepohodlia, pretože „Malý pes predsa nič neurobí“. Nenúťte psíka do maznania, keď je mu to nepríjemné. Netrvajte na interakciu s iným psom, keď z nej ten váš sám odchádza. Nenakláňajte sa k psíkovi zhora, môže to vnímať ako hrozbu a báť sa. Rešpektujte psiu komunikáciu, ktorou sa vám snažia oznámiť svoj názor na danú vec, a učte správne zaobchádzanie so psami aj svoje deti.
Myslite aj na kŕmnu dávku. Malého psa rovnako ako veľkého môže trápiť nadváha. Sledujte preto jeho hmotnosť, výraznosť rebier a štýl pohybu. Pozor na prekrmovanie, najmä ak trénujete a používate na odmeňovanie maškrty. Maškrty vždy započítajte do celkového denného príjmu a znížte dávku granúl. Malý pes predstavuje aj pekné klbko energie, preto neobmedzujte fyzické ani mentálne vyžitie len preto, že je malý. Znudený pes je nešťastný a mnohokrát deštruktívny. Nájdite si spoločnú aktivitu, ktorá vás bude baviť. Prechádzky, hry, trénovanie povelov alebo šport, napríklad agility alebo hoopers.
Malý pes má nepochybne isté výhody. Nižšie výdavky, pohodlnejšie cestovanie a ľahšie prehováranie, kto vám psa postráži. Nesmieme ale zabúdať, že je to stále pes a nie hračka. Potrebuje socializáciu, základy výchovy a jasné pravidlá rovnako ako veľký pes, či už je roztomilý sebaviac. Správne vychovaný pes bude úžasný spoločník na niekoľko rokov, preto tomu poďme naproti a nehľadajme výhovorky, prečo to nie je potrebné.