Krmivo s vyšším obsahom kalórií
Vonkajšie mačky potrebujú výdatnejšiu stravu – pohybujú sa na väčšom priestore, viac lovia a častejšie čelia chladu aj horúčave. Ideálne je krmivo s vyšším obsahom mäsa a tukov, ktoré mačke poskytne dostatok energie. Dbajte aj na zloženie – mäso na prvom mieste a minimum obilnín (lepšou voľbou je ryža, zemiaky alebo hrášok). Krmivo by malo byť ľahko stráviteľné a chutné, inak sa môže stať, že mačka pôjde o dom ďalej.
Neviete, či zvoliť granule alebo konzervu? Granule sú praktické a hodia sa na tzv. „voľný prístup“ – stačí ráno nasypať a mačka si vezme, až bude mať chuť. Naopak mokré krmivo, ako sú konzervy a kapsičky, býva pre mačky lákavejšie a chutnejšie. Navyše podporí hydratáciu, čo sa hodí najmä v horúcich letných dňoch. V zime sa zamerajte na výživnejšie krmivo s vyšším obsahom tukov a omega mastných kyselín (napríklad z lososového oleja alebo ľanového semienka), ktoré pomôžu chrániť kožu a srsť.
Miska na vodu, ktorá vydrží aj vonku
Miska na vodu pre vonkajšiu mačku by mala byť odolná, stabilná a ľahko umývateľná – ideálne z nerezu, keramiky alebo kvalitného plastu. Taká, ktorá odolá dažďu, mrazu aj slnku. Dôležitá je širšia základňa a nižšia výška, aby ju mačka alebo vietor neprevrhli. V lete je dobré rozmiestniť viac misiek do tieňa na rôznych miestach, aby sa voda nezahrievala a nepokazila.
Aj keď mačky rady pijú dažďovú vodu z kaluží, misiek pod kvetináči alebo plastového vedierka, čistá voda v miske je istota. Chráni mačku pred zdravotnými problémami, ako sú parazity, hnačky alebo infekcie, ktoré môžu vzniknúť v dôsledku požitia kontaminovanej vody obsahujúcej riasy, hmyz, exkrementy alebo zvyšky chemikálií.
Kam sa schovať pred svetom?
Vonkajšia mačka by mala mať svoje odpočinkové miesto tam, kde je sucho, teplo a tieň. V chladných a daždivých dňoch je také útočisko absolútnou nutnosťou. Búda alebo prístrešok by mali byť zateplené, chránené pred vetrom a umiestnené na suchom mieste, kde sa mačka môže v kľude schovať a vyspať. Vnútri najlepšie funguje slama, ktorá dobre izoluje a neabsorbuje vlhkosť. Ako podklad poslúži kartón alebo polystyrén. Naopak sa vyhnite uterákom, molitanu či perinám, pretože sajú vlhkosť a studia. Flísové deky sú fajn, ale len pokiaľ sú suché. Pokiaľ mačka prespáva v garáži alebo stodole, dajte pozor na toxické látky ako nemrznúce zmesi, jedy na hlodavce, granule na slimáky alebo iné chemikálie.
Kožišok, po ktorom ani blcha neprejde
Vonkajšie mačky sú denne vystavené parazitom, a preto je pravidelné používanie antiparazitik nevyhnutné. Chráni ich pred kliešťami, blchami i vnútornými parazitmi, ako sú škrkavky alebo pásomnice. Vhodnou voľbou sú antiparazitné obojky, pipety – vždy určené priamo pre mačky. Pri výbere sa riaďte hmotnosťou a zdravotným stavom zvieraťa. Prípravky proti kliešťom a blchám aplikujte najmä v teplejších mesiacoch a po kontakte s inými zvieratami. Odčervenie by malo prebiehať pravidelne, ideálne každé 3 mesiace (vonkajšie mačky sú častejšie vystavené riziku nákazy vnútornými parazitmi).
Prvá pomoc – čo nesmie chýbať v lekárničke
Lekárnička pre vonkajšiu mačku by mala obsahovať základné vybavenie pre prvú pomoc. Nevyhnutná je šetrná dezinfekcia, napríklad Betadine alebo jódová tinktúra, pinzeta na kliešťata a nožnice s guľatou špičkou na zastrihnutie srsti okolo rany. Praktické sú aj probiotiká pri hnačke alebo stresu, aktivné uhlie pri podozrení na otravu (vždy po konzultácii s veterinárom) a vitamínová pasta – obzvlášť v zimnom období. Pamätajte, že bežné ľudské lieky ako Ibalgin alebo Paralen sú pre mačky nebezpečné a rozhodne sa nesmú používať!
Obojok pre túlavce
Obojok pre vonkajšiu mačku síce nepatrí medzi nevyhnutnú výbavu, ale má svoje pozitíva - môže výrazne pomôcť pri nájdení zatúlanej mačky. Obojok by mal byť bezpečnostný, teda vybavený pružnou sponou, ktorá sa pri zachytení o plot, vetvu alebo drôt sama uvoľní. V praxi to znamená, že mačke obojok neublíži, ale môže ho ľahko stratiť. Reflexné alebo svietiace prvky na obojku zvyšujú jej viditeľnosť a bezpečie, najmä v noci alebo blízko ciest. Na obojok je možné tiež pripevniť známku s telefónnym číslom alebo adresou, čo ešte viac urýchli jej návrat domov.
Zaujíma vás, kadiaľ vaša mačka chodí? Skvelým pomocníkom pre majiteľov vonkajších mačiek je GPS obojok. V reálnom čase ukáže, kde sa práve pohybuje, a pomôže určiť jej polohu, keď sa dlho nevracia domov. Získate prehľad o jej teritóriu a zistíte, ako ďaleko chodí – často až prekvapivo ďaleko. GPS obojok sa hodí hlavne pre veľmi túlavé mačky alebo nováčikov, ktorí sa vonku ešte len rozhliadajú. Oproti bežnému obojku je treba počítať s vyššou obstarávacou cenou a pravidelným dobíjaním.
Dvierka – vstup len pre vyvolených
Ak máte mačku, ktorá žije vonkajším životom len tak napoly, máme pre vás tip, ako ju uľahčiť návrat do vyhriateho pelechu, a to bez vášho povšimnutia. Dvířka pro kočky sú praktickým doplnkom, ktorý umožní voľný prístup dovnútra aj von... či už do domu, chodby, garáže alebo kôlne bez toho, aby ste museli neustále otvárať dvere. Zároveň pomáhajú udržať v dome teplo, čistotu a bezpečie, pretože nemusíte nechávať dvere pootvorené. Moderné dvierka s mikročipom navyše vpustí dovnútra iba vašu mačku, nie susedovcov návštevníkov. Inštalácia je možná do dverí, okien aj stien, podľa konkrétneho typu dvierok.