S odmietaním stravy sa môžeme stretnúť v každom veku psa as každým plemenom. My potom musíme zistiť, či sa jedná o zdravotný dôvod, nechutenstvo alebo nejaké rozmary psíka. K tomu bude potrebná spolupráca s veterinárom a nejaké tie skúsenosti s inými nejedlíkmi
Najprv vylúčiť zdravotný problém
Najmä u psov, u ktorých sa odmietanie stravy objaví v neskoršom veku, je potrebné nájsť príčinu. Dôvodom môže byť zmena stravy či iná zmena, ktorá v domácnosti prebehla, či už ide o sťahovanie, nový člen rodiny či svorky alebo naopak jeho strata. Každá takáto situácia môže psíkov a ich stravu ovplyvniť.
Pokiaľ k žiadnej zmene nedošlo a psík bez dôvodu odmieta stravu, odporúčam navštíviť veterinárneho lekára a zistiť možnú príčinu v zdravotnom stave. U starých psov sú typickým dôvodom pokazené zuby. Aj napriek tomu, že stav zubov s lekárom napravíte, môžete seniorom granule pred podaním namáčať do vody, aby zmäkli alebo prejsť na polomekké granule pro psy.
Zmena krmiva nepomáha?
Ak máte vylúčený zdravotný problém, určite vás napadne zmeniť krmivo. My ľudia by sme nechceli jesť denne rovnaké jedlo a tento názor občas niekto prevádza aj na psov, avšak mylne. Psom nevadí dostávať denne rovnaké kŕmenie, ale samozrejme majú aj psy chuťové poháriky a môže sa stať, že im niektoré krmivo nebude chutiť.
Najmä v prípade mladých psov však dochádza k odmietaniu krmiva z iných dôvodov, ktoré nevyriešite ani u veterinára ani zmenou krmiva. Niektorí psi nemajú dôvod jesť, nemajú pocit hladu alebo slabej energie, ktorú by potrebovali doplniť. Iní zase môžu majiteľa skúšať, či nedostanú niečo lepšie, cez deň predsa dostávajú maškrty, a tak proč teď jen obyčejné suché granule.
Pes dobrovoľne od hladu neumrie
U psích nežravcov sa obrňte najmä vysokou dávkou trpezlivosti. Majte na mysli, že pes dobrovoľne od hladu neumrie. Možno bude chudší, ale ak veterinár psíka vyšetril a všetko je v poriadku, zostaňte v pokoji.
Na niektoré psy bude platiť hladovka. Keď si krmivo nevezmú, zoberte im misku s granulami a vráťte ju až pri ďalšom kŕmení. Pri tomto postupe dbajte na to, aby psík nemal medzitým prístup k inému krmivu alebo nedostával maškrty.
Iný pes len nechce jedlo zadarmo, ale pri výcviku si odmeny berie s chuťou. Potom používajte granule ako odmenu pri výcviku a dennú kŕmnu dávku skrmte cvičením. Či už v priebehu prechádzky alebo jednoduchými cvikmi doma v čase kŕmenia.
Ďalšou možnosťou je ochutiť suché granule niečím zaujímavejším. Mäsové konzervy a kapsičky pre psov anebo treba vývar sú ideálne varianty. Ak pôjdete cestou ochutenia, odporúčam sa držať pri zemi. Myslite na to, že hlavnú zložku kŕmenia máte granule, ktoré chce iba dočasne ochutiť. Teda na ochutenie stačí skutočne malé množstvo mäsovej zložky, ideálne s omáčkou, šťavou či vývarom. Túto masovú zložku budete postupne uberať, nech psíkovi zostanú zase len suché granule. Pre predstavu, pre plemeno psa, ktoré v dospelosti má okolo 15 kg, postačí na ochutenie granúl lyžice konzervy pre psov. U menších plemien teda postačí ešte menej.
Riziko pri ochucovaní je tzv. rozmaznávanie psa. Preto zdôrazňujem, že ochucujete iba miernym množstvom mäsa a postupne ho odbúravate. V opačnom prípade počítajte s tým, že budete musieť dochucovať naozaj dlhú dobu.