Všetko pre vašich maznáčikov. Labku na to!

Domov

0220 924 080 Volajte po-št 8:00-18:00,
pia 8:00-17:00
Doprava nad 49 € ZADARMO Píšeme pre vás Tlapka TV

Blog obchodu pre chovateľov SpokojnýPes.sk

UKECANÝ PES_

Hovoríme vám pravdu. Zvlášť o krmivách.

DO OBCHODU

Prosím se nebo si vytvořte bezplatnou registraci.

Remind

Košík 0,00 0

Do dopravy zdarma zbýva 9999,- Kč
0

Obľúbené položky:

0
Menu

Pes s PP versus bez PP - v čom je rozdiel?

Pes s PP versus bez PP - v čom je rozdiel?

Dátum: 12.4. 2016 Váš SpokojenyPes.cz

Táto téma je v dnešnej dobe jednou z najkontroverznejších a delí kynologickú komunitu na dva protipóly. Jedni skalopevne stoja za svojimi plemenami, úzkostlivo sledujú zdravotné výsledky a genetické predispozície, druhí tvrdia, že chovatelia "papierových" psov sú sektou, ktorá pôsobí, že psi sú čím ďalej viac náchylní k chorobám a ich majitelia až nezdravo rozhodujú o psích životoch. Kto má teda pravdu?

Najprv trocha definícií a vysvetliviek k ďalšiemu textu:

Chov = chovom sa rozumie cieľavedomá plemenitba predovšetkým rešpektujúca zásady genetického zdravia jedinca aj populácie (chov nesmie byť na úkor zdravia). Ide o cielené a premyslené zasiahnutie do reprodukcie, ktoré podlieha kontrole vedúcich orgánov, pod ktorými je chovateľská stanica, poťažmo chovateľ zaregistrovaný a vedený. Základnou chovateľskou normou je plemenný štandard FCI v plnom rozsahu. Šteňatá z chovu musí byť pred odchodom k novým majiteľom veterinárne vakcinované, odčervené, tetované alebo čipované, prihlásené k príslušnému plemennému klubu a mnohokrát tiež skontrolované poradcom chovu. Niektoré kluby vyžadujú optické či iné vyšetrenia šteniat pred odchodom od chovateľa. Chovateľ dáva dôraz na socializáciu!
 
Množenie = bezcieľna a nepremyslená produkcia šteniat, ktorá nepodlieha kontrole, veterinárne úkony sú vykonávané len, ak si ich majiteľ suky sám vyžiada. Nikto nekontroluje prostredie, v ktorom šteniatka vyrastajú, ani či je vrh tetovaný / čipovaný. Socializácia mnohokrát neprebieha, a to najmä vo chvíli, keď je šteniat vo vrhu veľa. U, množiteľov 'NIKDY nemáte záruku rodičov kupovaného šteňaťa. Množenie zaručuje zisk, majitelia vrhov neodvádzajú dane, ani odvody klubu.

Nechcem a nebudem nikomu podsúvať svoje domnienky, ale pokúsim sa vám úplne logicky a po pravde zodpovedať pár otázok, ktoré sa v diskusiách hojne objavujú.  

Čo je vlastne to PP?

PP=preukaz pôvodu. Je to taký rodný list psíka. V dnešnej dobe ho vystaví plemenná kniha uznaná FCI každému šteňaťu vo vrhu, nech ich je päť alebo pätnásť. Ak vám niekto tvrdí, že podľa pravidiel klubu nemohlo práve jeho šteňa dostať PP, klame. Toto pravidlo bolo zrušené už pred pomerne dlhou dobou a ak by niektorý klub podobné ustanovenie dal do svojich normatívov, bude, popotahování 'za nedodržanie všeobecne platných predpisov! *

Čo sa môže stať je, že sa narodí šteňa neštandardné a to to tiež bude mať napísané vo svojom PP. Takéto zviera nesmie byť ďalej použité v chove a je tak aj predáva, väčšinou so zľavou (môžu byť použité slová "neštandard," pet kvalita "," na maznáčika "... a pod.).

* Odpoveď Vladimíry Tiché (člen Komisie rozhodcov pre exteriér - ZŠK) na otázku o vystavenie PP šteniatkam z početných vrhov

Čo mi zaručí preukaz pôvodu?

Najmä rodičia i celý pôvod. U dnešných psov je veľmi jednoduché dohľadať webovej stránky chovateľských staníc - vlastníkov predkov - alebo aspoň databázy, v ktorých sú títo psi zaznamenaní, veľakrát aj so zdravotnými výsledky, úspechy a svojimi ďalšími potomkami. Záujemca o, papierové 'šteňa tak teda ľahko vyhľadá všetko, čo ho zaujíma (napr. Zdravotná výsledky predkov).   Aby vrh mohol dostať PP, musia rodičia prejsť uchovněním, ktorého náplň stanovil klub plemena, mnoho z nich má ako podmienku tiež povahové testy a určité zdravotné výsledky. Jedinec, ktorý nesplní podmienku k uchovnenie, nie je pripustený do chovu. POZOR! Tieto psy majitelia mnohokrát používajú na reprodukciu šteniat bez PP! Nikde už ale neuvedú, že ich pes nebol klubom uchovnenia kvôli agresívne povahe alebo napríklad epilepsiu (či iné genetické chorobe), ktorú s veľkou pravdepodobnosťou zdedí aj šteňatá.

Pokiaľ si chcete zaobstarať nejaké plemeno, máte k tomu asi svoj dobrý, logický a citový dôvod (okúzlilo vás vzhľadovo, páči sa vám povahovo, sedí k vám svoju ne / aktivitou ...). Prečo by ste si vôbec kedy v tomto prípade zhotovovali šteniatko z chovu "bez PP", kde vám s veľkou pravdobnosť z roztomilého Drobka vyrastie "niečo" úplne iné?  

Na čo mi je samotný preukaz pôvodu?

Najrozšírenejším dôvodom k obstaranie čistokrvného psa sú výstavy. Iste ste sa už stretli s radou (alebo odôvodnením): "Kúpte si psa bez, papierov '. Veď chcete maznáčika, nechcete lietať po výstavách a mať z neho šampióna krásy ... ". No, mám pravdu? :)

Preukaz pôvodu vám samozrejme zaručuje viac vecí, než len "vstupenku" do výstavného kruhu. Úplne úprimne ... polovica majiteľov psov s PP na výstave nikdy nebola alebo to za celý život psa vyskúšala raz - dvakrát. Vážne si myslíte, že pre tie dve "uškudlené návštevy drahé výstavy investovali svoje úspory do čistokrvného šteňaťa?

Najdôležitejšie zo všetkých dôvodov je onen jasný výpis predkov vášho psa, o ktorom som sa spomínala v predchádzajúcej otázke. Ďalej vás oprávňuje k členstvu v klube plemena, ďalšiemu čistokrvnému chovu (ktorého všetci potomkovia opäť dostanú svoj preukaz pôvodu), k štartu na akciách klubu plemena, niektorých skúšok (napr. Pasenie) a na Majstrovstvách sveta (napr. Agility).  

Preukaz pôvodu vám sám o sebe nezaručuje, že vaše šteňa nikdy neochorie! Je na záujemcoch, aby si uvedomili dôležitosť rozhodnutia kúpiť si šteňa a nechali si poradiť od skúsenejších. Bohužiaľ, hoci by som rada, nemôžem (a nechcem!) Sa zaručiť za všetkých chovateľov a ich chovateľskej stanice. Vyberajte starostlivo!

Čo znamená označenie "čistokrvné šteňa bez PP"?

Nič. Naozaj.

Jedinec bez preukazu pôvodu nemôže byť nikdy vyhodnotený ako čistokrvný, snáď jedine v prípade doloženia teste paternity a genetických profilov oboch rodičov. Dôvod je jednoduchchy, skrátka nemožno doložiť jeho pôvod, tak ako sa štandardne deje u psov s PP. Bohužiaľ sa oveľa lepšie predávajú šteňatá s týmto označením, než tie s "znakom" kríženca.

Čo ak ale skutočne viem, že rodičia šteniat sú s PP?

Dobre. Ak vezmeme do úvahy, že napr. Poznáte onoho človeka, ktorý sa rozhodol nakryť svojou fenu. Poznáte jej chovateľa, papierové meno, dokonca ste videli jej preukaz pôvodu. Je naozaj pekná, šikovná, mnoho ľudí už povedalo, že by si po nej šteňa vzalo. Vy, ani jej majiteľ sa neangažuje na výstavách ani športu a tak vám nezáleží na, papieroch '. Majiteľ jej nechá obskočit psom známeho, kde tiež 100% viete, že ide o psa, papierového '. Takže ... máte šteniatka, ktoré sú bez PP, po neuchovněných rodičoch s PP. V čom je problém?

Ide o to, že len veľmi malé percento majiteľov sučiek aj psov, ktorí síce majú preukaz pôvodu, ale nejdú do chovu, necháva svoje zvieratá geneticky testovať, vyšetrovať a rentgenovať. Tieto testy stojí od 1000 Sk vyššie a ich absolvovaní je pre majiteľov jednoducho zbytočným výdavkom. Ľahko sa vám tak môže stať, že budú v skutočnosti obaja rodičia prenášačmi jednej alebo viacerých chorôb a vaše šteňa tak túto chorobu dostane. Podľa závažnosti choroby sa bude ďalej (ne) odvíjať vaše spolužitie so šteniatkom. Spojenie dvoch jedincov, prenášačov 'je v regulovanom chove prísne zakázané a strážené, nemôže sa teda stať, že niektoré zo šteniat týmito chorobami ochorie.  

Prečo sú šteniatka tak drahá?

Šteniatka s PP stojí priemerne 5 000 eur, niektoré vrhy viac, niektoré menej (záleží na plemene, úspechoch rodičov, krajinu krytie ... a pod.). Áno, uznávam, nie je to málo peňazí. Avšak ruku na srdce ... ako drahé máte oblečenie, mobilný telefón, počítač, auto? Naozaj ste si nemohli zaobstarať lacnejšie (ojazdené, z druhej ruky)? U oblečenie to ešte veľa z nás "skousne ", ale zaobstarať si lacné, zhrdzavené, nebrzdící auto, ak nie som zručný automechanik, je následne nielen pekne drahé, ale aj nebezpečné. Podobné je to aj u zvierat (nielen u psov!). Ak sa rozhodnete ušetriť pri obstaraní psíka, môže sa stať, že cena za jeho najnutnejšie veterinárnej výlohy túto cenu mnohonásobne prevýši. Samozrejme netvrdím, že sú všetci kríženci chorí! Bohužiaľ táto možnosť u chovov bez PP prevažuje práve preto, že ich chov nie je ničím a nikým strážený. Uvedomte si, prosím, že si kupujete parťáka minimálne na 10 rokov. Nestojí vám to za to, aby bol váš priateľ po celý čas čo najzdravšie?  

Ako som už písala vyššie, do ceny "papierových zvierat sa premietajú rôzne výklady, z čoho asi najviac stojí za zmienku krycie poplatok (napr. V zahraničí zaplatí chovateľ za krytie min. 800 Eur, tzn. 20 000 Sk), náklady na cestu a predchádzajúca veterinárne vyšetrenia aj genetické testy. Často chovatelia, či už pod podmienkou klubu či zo svojho osobného záujmu, testujú svoje odchovanca ešte pred odchodom k novým páníčkům. Ostatné výdavky ako je pôrodná box, opakované krytia, prípadný veterinárna zásah pri komplikáciách (nedaj bože zachraňovaní suky a šteniatok), poplatky klubu za každé narodené šteňa a vystavenie jeho PP, odčervenie a očkovanie šteniat aj suky, čipovanie alebo tetovanie (prípadne oboje), krmivo, rôzne socializačnú výlety, interaktívne hračky, výbavičku, u niektorých vyberanie neplateného voľna v zamestnaní ... už ďalej rozpisovať ani nebudem:)

Ešte len podotknem jedno - veľké množstvo chovateľov je ochotných dať svoje odchovanca na splátky. Na oplátku ale čakajú naozaj férové jednanie, ústretovosť a iniciatívu (sám od seba vám to vážne nikto neponúkne). Vždy je všetko len a len o ľuďoch, ak sa budeme my správať pekne ku druhým, rovnakú mierou nám to oplatí! Chovatelia majú všetko, len nie ľahkú "prácu".  

Sú kríženci zdravšie, než ostatní psi?

Nie, ale môže sa to tak zdať. Realita je taká, že kríženci sú "zdravšie" preto, že sa u nich nerobia ony genetické testy a všemožné vyšetrenia, o ktorých som sa spomínala vyššie. Kríženie rozhodne nie je zárukou lepších pováh ani pevnejšieho zdravia!

Ak je kríženie zlé, prečo sa to stále deje?

Toto je ťažká otázka, má mnoho odpovedí a mnoho vinníkov. Mohla by som tu rozoberať českú legislatívu alebo akúsi neschopnosť ľudí, zistiť si o danej problematike viac ... ale nakoniec je to vždy len a len o nás. Pretože: "Kde je dopyt, je aj ponuka." Bohužiaľ nevedomosť a ľahostajnosť ľudí je v tejto problematike stále dosť veľká. Iste poznáte vo svojom okolí niekoho, kto sa v chove a genetike neorientuje či množenie (chov bez PP) podporuje. Alebo takého, kto sa ho sám zúčastnil.  
Je to hrozné, ale vo chvíli, keď od človeka predávajúci šteňa bez PP kúpite, podporíte ho v tom, že jeho činnosť MÁ zmysel. Úplne rovnako to platí v prípade zachránenie zúboženého zvieratká z množiarne. Akonáhle zaplatíte, tak si množiteľ ma ruky a nakryje svoju suku čo najskôr zase. To, že neudá jedno, dve, tri šteňatá z vrhu mu nevadí, akonáhle nebudú dostatočne "roztomilá", zbaví sa ich. Prečo je teda nezachránit priamo od neho? Pretože opäť, jeho činnosť tým podporíte a on tieto zverstvá bude robiť ďalej a o to početnejšie! Ak je od neho nikto dvakrát, trikrát, štyrikrát nekúpi, tak už nenakryje. NEZATVÁRAJTE OČI!

Prosím, skúste dať tento článok prečítať jednému človeku a povedzte mu, nech číta s otvorenou mysľou, pretože nie je písaný ako útok proti, bezpapierovým 'psíkom (sama je naozaj milujem a mala som kríženci z útulku, bohužial roku zomrela na gén. chorobu plemena, z ktorého bola nakřížena)!  

A ak naozaj nechcete psa s PP, z finančného alebo akéhokoľvek iného dôvodu, potom NEKUPUJTE, Adoptujte!


Čerpané z SKJ , NekupujAdoptuj.cz

Čoskoro bude dobre, nebojte! Ale najprv čítajte...

Potvrdzujem, že moje domáce zviera bolo vyšetrené veterinárom, ktorý na základe stanovenej diagnózy odporučil užívanie tohto produktu.

Prečítal(a) som si a beriem na vedomie, že ak moje domáce zviera dostáva toto krmivo, odporúča sa najmenej raz za 6 mesiacov konzultovať užívanie s veterinárom.

Prečítal(a) som si a beriem na vedomie, že ak sa stav môjho domáceho zvieraťa pri užívaní tohoto produktu akýmkoľvek spôsobom zhorší, je nutné okamžite kontaktovať veterinára.

Súhlasíte so všetkými bodmi?

Pre pokračovánie v nákupu si prosím prečítajte text vyššie a zaškrtnite ÁNO.

Vo vašom košíku nič nie je. Napravíte to?

PES MAČKA OSTATNÉ VET.DIÉTY

Potrebujete poradiť? Blogujeme... Radšej videá? Poznáte Tlapka TV? Plemená / rasy psov

Odoberať novinkyChcete pravidelné novinky e-mailom?

Novinky e-mailom posielame zadarmo.
Možnosť zrušenia odoberania noviniek nájdete v každom e-maily.

Doprava ZADARMO

Vašu objednávku nad 49 € vám radi doručíme zadarmo. Do dvoch dní od objednania bude u vás. 

0220 924 080— Potrebujete pomocnú labku? Sme tu pre vás. Pondelok až štvrtok 8:00-18:00, piatok 8:00-17:00

Najlepším ocenením je váš záujem!

  • 1. miesto
  • 1. miesto
  • 1. miesto
  • Finalista 2021

Platobné metódy