Existuje hneď niekoľko rizík, na ktoré si dať pozor. Jedným z nich je skákanie do vody. Vždy sa uistite, že miesto skoku a dopadu do vody je bezpečné. Teda voda je dostatočne hlboká aby pes tvrdo nenarazil. Taktiež odrazové miesto nesmie byť vratké a nestabilné. Predídete tak pádu psa. Nedovoľte psovi skákať z neznámeho miesta. Vždy musíte poznať dostatočne terén. Je to skvelá prevencia v boji proti úrazom.
Riziko predstavujú aj bazény
Bazény sú dobre zmapovaným územím. Vždy poznáte aká je hlboká voda a okraj objektu. Avšak aj tu je pár rizík. Nezabúdajte, že spomínané okraje okolo bazéna sú často dosť vlhké a šmykľavé. Preto dbajte na to, aby existovala plocha, ktorá sa nešmýka ani mokrá a je tak bezpečná pre chlpáča. To platí aj pre bezpečné miesto zoskoku a následného šplhania z vody. Ideálne je miesto s postupným zmenšovaním hĺbky hladiny, prípadne murované schody v bazéne. Nespoliehajte len na ich kolmý, kovový variant.
Pri hre vo vode by ste mali dať pozor nielen na terén a miesto vodnej plochy. Možnú šarapatu by mohli narobiť aj napríklad ušné infekcie. Tak pozor na to! Preto vždy kontrolujte po kúpaní vášho hafana. Pokiaľ by ste zaznamenali časté ,,klepanie´´ hlavy a snahu psa niečo dostať z uší – zbystrite pozornosť! Niekedy to môže byť banalita, ako nejaký predmet v uchu na okraji ušnice. Avšak niekedy je už vážnejší problém. Ak by symptómy neprestávali určite navštívte veterinára. Nikdy sa nepokúšajte sami vyberať predmet, ktorý je hlboko v uchu. Vždy vyhľadajte odbornú pomoc.
Pozornosti by nemali unikať ani priestory medzi vankúšikmi na labkách. Mali by sa po kúpaní kontrolovať, kvôli prípadným cudzím predmetom a rankám.
Zdatnosť plavca
Keď už viete, že je chlpáč plavec, vždy je dobré aj tak dbať na jeho kondíciu a schopnosti. Preto vždy musíte odhadnúť jeho schopnosti tak, aby sa mu nič nestalo. Nepreceňujte psíka. Mohlo by ľahko prísť k úrazu. Až príliš ľahko. A to nechcete. Akonáhle máte začínajúceho plavca – mladé šteňa, pes zoznamujúci sa s vodou, senior je lepšie zaobstarať mu plávaciu vestu. Pekné kúsky nájdete tu. Pri jej výbere dbajte na správnu veľkosť. Najvhodnejšie je vždy niekoľko typov vyskúšať a vybrať takú, ktorá sedí najviac.
Ideme sa hrať
Skvelou zábavou vo vode okrem plávania je aportovanie. Veď čo by to bolo za srandu len tak si močiť nohy v H2O. Neodporúča sa hádzať mokré konáre – môžu sa štiepiť, lámať a jednoducho zabodnúť do papule psa. Zvoľte radšej hračky na to určené. Plávajú vo vode resp. na vodnej hladine a sú často neskutočne farebné, aby neunikli nepozornému oku majiteľa psa. Sú vyrábané z bezpečných materiálov v množstve tvarov a veľkostí. Stačí si len vybrať tú správnu pre vás a psíka.
Takže čo povedať na záver? Na hru a kúpanie vo vode zvoľte bezpečné a príjemné miesto. Nezabúdajte na správne hračky a pomôcky. Majte so sebou pri dlhších výletoch aj lekárničku a pár maškŕt pod zub.