Prekrmovanie psíka má svoje riziká, a to napríklad obezitu. Práve obezita je závažná civilizačná choroba ľudstva a nanešťastie sa preniesla aj na našich uštekaných miláčikov.
Čo môže spôsobiť nadváhu u psa?
Existuje niekoľko faktorov. Samozrejme, ak vyfiltrujeme zdravotné problémy podložené veterinárnymi nálezmi a nie laickými tvrdeniami majiteľov, tak sú tu choroby najrôznejšieho typu. Tie môžu spôsobovať nárast hmotnosti. Skúsený odborník vám určite poradí, ako postupovať.
Môžete sa stretnúť s nárastom hmotnosti u kastrovaných zvierat, kde zmeny hormonálnych hladín vedia zapríčiniť kolísanie ručičky na váhe. To isté platí pre psích seniorov, kedy sa z nekonečného pobehovania na prechádzke stane celodenné polihovanie na pohodlnom pelechu.
Ďalším dôležitým bodom vzniku obezity u psa je práve jeho prekrmovanie. Nastáva častokrát z dobrej vôle dopriať chlpáčikovi to najlepšie. Neraz sa stáva, že sa delíme s našou ľudskou stravou od stola (tá nie je pre neho vhodná už vôbec, ale o tom inokedy), zvýšime kŕmnu dávku, pretože sa na nás smutne pozerajú tie pekné psie očíčka alebo preto, že psík smutne stojí pri mištičky. Môže nastať aj situácia, kedy je dávka krmiva úplne v poriadku, avšak už sa zabudne započítať množstvo dobrôt, ktoré hafan dostane v priebehu celého dňa. Toto všetko má za následok postupné priberanie..
Riziká obezity
Okrem toho, že chlpáč postupom času prestane vyvíjať dostatok aktivity z nepohodlia, existujú aj iné problémy. S narastajúcou váhou dostávajú jeho kĺby a celkový pohybový aparát pekne zabrať. Predsa len, kto by chcel vláčiť nadbytočných 10 kíl?
Ďalšími problémami sú kardiovaskulárne ochorenia, diabetes (áno, aj psíci touto chorobou môžu trpieť), problémy s dýchaním, boľavé kĺby, a tak by sme mohli pokračovať ďalej a ďalej.
Ako predchádzať prekrmovaniu
Všetko sa dá naučiť, takže aj správne dávkovanie papania. Základné pravidlo je držať sa množstva uvedeného na obale krmiva. Pokiaľ si nie ste istí objemom kŕmnej dávky, neváhajte nás kontaktovať a my vám veľmi radi poradíme. Tiež je vhodné pozorovať aktivitu chlpáča a koľko mu dáte cez deň pochúťok na prilepšenie. Jedno s druhým spolu súvisí. Prispôsobte maškrty na mieru psíkovi. Starší jedinec potrebuje niečo nízkoenergetické, zato psiemu športovcovi sa nemusíte báť dať niečo kalorickejšie, ak pravidelne trénuje. Nielen vek a aktivita je dôležitým faktorom, nezabúdajte aj na VEĽKOSŤ, pretože čivava a piškót je iná pesnička v porovnaní doga a piškót.
Pravidlá správneho kŕmenia nie sú nijako zložité. Pokiaľ si nájdete svoju cestu, ktorá vám vyhovuje, máte vyhrané. Nezabúdajte, že hmotnosť je veľmi dôležitý zdravotný faktor a nemal by sa podceňovať. Nič by sa nemalo podceňovať, ale ani preceňovať. Skrátka najlepšia je zlatá stredná cesta. Ak máte problémy, že vám psíka vykrmuje rodina, požiadajte ich, aby to buď nerobili, alebo im dajte vhodnú pochúťku na podávanie a jej množstvo.