Čo sú to #psotoulky?
„Všade dobre, doma najlepšie.“ More síce nemáme, ale za to nádhernú prírodu áno! V spolupráci s cestovateľkou Nelou Gogovou pre vás každých 14 dní pripravujeme tip na výlet po SR, ktorý je vhodný aj pre vašich chlpáčov (naháčov tiež) :). A aby to bolo poriadne „dobrodrúžo“, na mieste bude vždy ukrytý psoklad, teda krabička s prekvapením. Ste pripravení? Vyrážame! :)
Morské oko
Na začiatok je dôležité povedať, že nejde o Morské oko v poľských Tatrách 😁 My navštívime Morské oko v prírodnej rezervácií Vihorlatský prales, ktoré je po Hincovom a Štrbskom plese tretie najväčšie prírodné jazero na Slovensku a zároveň aj jedno z najkrajších prírodných zátiší, ak sa tam samozrejme nevydáte cez víkend!
K Morskému oku sa vieme dostať 2 spôsobmi. Zo Zemplínskych Hámrov cez sedlo Tri tably a taktiež aj z Remetských Hámrov, kde pri zmrzlinovom stánku zabočíme doprava a pokračujeme približne 8km po ceste až kým sa nedostaneme na parkovisko na Krivci. Stačí už len zaplatiť parkovné (3€) a môžeme vyraziť! K jazeru nám to zaberie naozaj len chvíľku po asfaltovej ceste ale za to v príjemnom tieni stromov Vihorlatského pralesu. A keď sa vynoríme z lesa, naskytá sa nám pohľad na oko a nad ním týčiaci sa Sninský kameň. Tento kopec ponúka krásne pohľady na celé Vihorlatské vrchy a naozaj čarovný pohľad na Morské oko v obklopení nedotknutých lesov. Nás však v tento deň sužujú 37 stupňové horúčavy, tak si Sninský kameň dáme zas raz niekedy inokedy. Morské oko je naozaj veľké, tak aj prechádzka po jeho obvode bude postačujúca. Ak by vám ale bolo málo, neďaleko Morského oka západným smerom, v nadmorskej výške 727 metrov nad morom leží druhé najzachovalejšie jazero vo Vihorlatských vrchoch – Malé Morské oko, v minulosti nazývané aj Malé Vihorlatské jazero.
Nachádza sa tu aj bufet s občerstvením ale i možnosťou ubytovania. Po celom chodníku okolo oka vedie i náučný chodník, z ktorého sa dozviete množstvo zaujímavostí, tak ich nenechajte bez povšimnutia 🤗 Lokiho labky veru neostanú suché, no my ľudia tu máme zákaz kúpania, nezabúdajte!
Vihorlat
Ako som už spomínala Morské oko sa nachádza v Chránenej krajinnej oblasti Vihorlat a patrí do ochranného pásma územia Vihorlatský prales, ktoré bolo dokonca v roku 2007 zapísané do zoznamu Svetového prírodného dedičstva UNESCO v kategórii Karpatské bukové pralesy. Dôvodom zápisu boli zachovalé bukové pralesy s vyše 240-ročnými exemplármi. Vznik oka spadá do obdobia, kedy už sopečná činnosť doznievala. Tak a zas raz sme nazreli do krásneho zákutia nášho čarovného Slovenska. A to raz niekto povedal, že na východe nič nie je 🙈
A teraz už konečne psoklaaad!
Neďaleko kaštielika je skrytý bájny psoklad!
- Tak zadajte vášmu štvornohému čmuchačovi tieto súradnice a hľadajte! 48°54'51.008"N, 22°11'51.006"E
- Nedarí sa mu vyčmuchať psoklad? Otvorte si túto mapku pre lepšie zorientovanie: https://sk.mapy.cz/s/paparevamo
- Stále nič? Prečítajte si túto vetu odzadu: EMORTS V AM JADAĽH