Čo sú to #psotoulky?
„Všade dobre, doma najlepšie.“ More síce nemáme, ale za to nádhernú prírodu áno! V spolupráci s cestovateľkou Nelou Gogovou pre vás každých 14 dní pripravujeme tip na výlet po SR, ktorý je vhodný aj pre vašich chlpáčov (naháčov tiež) :). A aby to bolo poriadne „dobrodrúžo“, na mieste bude vždy ukrytý psoklad, teda krabička s prekvapením. Ste pripravení? Vyrážame! :)
Dlho sme tu nemali žiaden vodopád a tak je najvyšší čas to zmeniť! Na túto psotulku sme sa s Lokim obzvlášť tešili, keďže sme sa pri vodopáde Bystré (ľudovo nazývaným aj Bystrô) ocitli prvýkrát. Mali sme ho síce v pláne už dlhšie, no až teraz, vďaka psotulkám, sa nám sem podarilo zavítať. A poviem vám, že tento vodopád určite stojí za návštevu! Tak si o ňom poďme niečo málo povedať.
Vodopád Bystrô
Táto národná prírodná pamiatka sa nachádza na južných svahoch Poľany, približne 8 kilometrov severne od Hriňovej v nadmorskej výške 983 metrov nad morom. Popýšiť sa môže svojou 23 metrovou výškou, vďaka čomu patrí nie len medzi najvyššie, ale i najmohutnejšie slovenské vodopády. Tento vodopád je prepadom potoka Bystrá, ktorý je pravostranným prítokom Slatiny, prameniacim nad Poľanou.
A ako tento vodopád vznikol?
Vznikol stuhnutím lávy približne pred 13,5 miliónmi rokov. Z tej sa vytvorili čierne andezitové bloky, ktoré nám dnes pripomínajú veľké kvádre, po ktorých steká burácajúci prameň vodopádu.
Trasa k vodopádu
K vodopádu sa dá dostať viacerými chodníčkami. My sme si zvolili náučný chodník Bystrého potoka. Predsa aby sme sa niečo nové aj dozvedeli! Už pri príchode do Hriňovej sa nám naskytajú krásne pohľady na tunajšie lazy, ktoré sa v jarnom období stávajú snáď najfotografovanejším miestom na Slovensku. Hoci v tomto čase vôbec nehýria farbami ani jarnými vôňami, kraj je to nádherný a ja sa pri jazde autom úplne čudujem, že tadiaľto idem prvýkrát. Už sa teším ako tu všetko na jar vykvitne, zelené polia a čerešňové stromy nahradia toto pochmúrne a upršané počasie. Ale teraz späť k trase. Už priamo v Hriňovej si môžete všimnúť tabuľky s nápisom Vodopád Bystrô, ukazujúce smerom k nemu. Autom to je ešte pár minút jazdy, musíte vyjsť do kopcov po úzkych cestičkách, cez lokality Bystré a Vrátka, až sa dostanete na koniec cesty, kde sa nachádza parkovisko. Pre tých, čo nemajú k dispozícií auto, mal by sem jazdiť aj autobus. Konečná zastávka sa nazýva - Hriňová, Bystré Vrátka.
Od parkoviska vedie náučný chodník dolinou Bystrého potoka, ktorý je vhodný aj pre tých najmenších. Hravo ho zdoláte do 1 hodiny a prekonáte približne 300 metrové prevýšenie. Navyše sa dozviete aj mnoho nových informácií z náučných tabúľ. A aby som nezabudla, nasledujete zeleno značený turistický chodník. Vrelo vám túto trasu odporúčam. No ak by ste si ju chceli ešte viac skrátiť, je tu možnosť ísť od Horského hotela Poľana, odkiaľ vám to bude trvať približne 30 minút. Samozrejme si môžete výlet predĺžiť a vystúpiť aj na najvyšší bod Poľany - Poľanu 1457 metrov nad morom. Prechod okolo vodopádu je zaistený kovovými rebríkmi a reťazami. Tento úsek teda patrí medzi trošku exponovanejšie, no nič nezvládnuteľné. Avšak ten najkrajší pohľad na vodopád je práve zdola.
Pohorie Poľana
„Stojí vysoká, divá Poľana, mať stará ohromných stínov..."
Pohorie Poľana je vraj jedným z najzdravších miest Slovenska. Jedným z najkrajších a najpôsobivejších však určite! Najvyšší vrch tohto vulkanického pohoria je tvorený dvoma vrcholmi a to Predná Poľana (1 367 m n.m.) s horským hotelom Poľana a Zadná Poľana (1 457 m n.m.), oddelenými od seba sedlom Priehybina. Celé pohorie je zerodovaným pozostatkom treťohorného stratovulkánu, ktorý bol aktívny približne pred 13 mil. rokov a mohol dosahovať výšku až 3000 m. Po mohutnej erupcii sopky ostala kaldera („kotol", sopečný útvar vytvorený prepadnutím stien sopky) v mieste osady Kyslinky, hlboká až 600 m s priemerom 6 km. Poľana sa so svojím zachovaným tvarom vulkánu s priemerom približne 20 km zaraďuje medzi najvyššie vyhasnuté sopky v Európe.
Najkrajší výhľad na ňu sa naskytá so sedla Príslopy. Naopak, výhľady z Poľany, z jej najvyššieho vrcholu – Zadnej Poľany sú pre hustú smrečinu obmedzené. Avšak 15 minút chôdze po červenej značke k vyhliadkam Katruška a Zbojnícky tanec stojí za to: očarí Vás pohľad na celé Slovenské Rudohorie, Krížnu, Kráľovu Hoľu či Sitno. Sprievodcami návštevníkov sú šum lesa a božský pokoj. Ich spoločnosť vyhľadávajú aj medvede, vlci, rysy či divé mačky, a tak sa zhovorčiví turisti určite nemusia báť stretnutia s nimi.
A teraz už konečne psoklaaad!
- Keď dorazíte k vodopádu, všimnite si mohutné skaly po vašej pravici, zadajte vášmu štvornohému čmuchačovi tieto súradnice a hľadajte! 48°37'18.898"N, 19°28'48.444"E
- Nedarí sa mu vyčmuchať psoklad? Otvorte si mapku pre lepšie zorientovanie: https://sk.mapy.cz/s/bunuzohasu
- Stále nič? Prečítajte si túto vetu odzadu: IMALAKS DOP AM JADAĽH