Pes, ktorý je bežne vonku, má na starostlivosť menšie nároky. Základom je kvalitná zateplená búda alebo pelech v dome, napr. v garáži. Hoci sú psy na nízke teploty zvyknuté, je nutné zohľadniť aj veľké výkyvy teplôt počas dňa a nadchádzajúcej noci. Môžu byť dni, kedy sa pes radšej vyspí vonku pred dverami, inokedy si radšej zalezie do tepla búdy. Musíme teda zabezpečiť vhodné miesto na spánok. Nezabudnite pravidelne dopĺňať podstielku v búde, ideálna je pšeničná slama , ktorá je nízko nasiakavá, dobre tak odoláva plesniam a skvele hreje. Pre pohodlný vstup do domu odporúčame psie dvierka - ľahko sa inštalujú, zabránia vniknutiu väčších zvierat alebo ľudí a tesnenie zabráni prievanu.
Druhou ťažkosťou je zamŕzajúca pitná voda v miske. Aj tento problém je dobré vyriešiť umiestnením misky do závetria domu alebo garáže a pravidelne vodu meniť. Vhodnou variantou môže byť aj nerezová fontánka , ktorá neustále filtruje vodu. Tým pádom voda nie je stojatá, a tak zamrzne len ťažko. Fontánku ale nie je dobré umiestniť priamo na mráz, mohla by sa zničiť. Dbajte na návod výrobcu.
Hoci to nie je v našich končinách časté, u psíka sa môžu objaviť omrzliny a podchladenie. Preto je nevyhnutné psa kontrolovať, čím častejšie, tým lepšie. A ktoré miesta sú na omrzliny najnáchylnejšie? Vždy zakončenie tela - uši, labky, koniec chvosta, koža mieška a prsné bradavky. Tieto miesta nie sú kryté vrstvou tuku a sú neustále vystavené chladu. Omrzliny poznáme podľa zafarbenia kože do modra či červena a veľkou citlivosťou na dotyk. Pokiaľ máte na omrzliny u psíka podozrenie, bez otáľania utekajte k veterinárovi. Takto postihnuté tkanivo je nutné ošetriť, aby sa zabránilo jeho prípadnému odumieraniu.
Podchladenie sa pozná väčšinou horšie, psík má nižšiu telesnú teplotu, zrýchlene a sťažka dýcha a má zvýšený tep. Má stuhnuté svaly a pohyb je tak pre neho náročný a neistý. Tu je potrebné okamžite zasiahnuť. Poskytnite mu teplo, ale nie horúco! Doplňte tekutiny, ideálne teplým mäsovým vývarom. Psíka môžete zabaliť do deky alebo termofólie, medzi triesla mu vložiť nahriaty uterák. A rýchlo k veterinárovi. Nikdy nedávajte psa do príliš vykúrenej miestnosti a nesnažte sa ho násilím rozhýbať. Dvojnásobne to platí napríklad pri záchrane psa z vody. Vo vode pes prechladne oveľa rýchlejšie a prudká zmena teploty alebo násilné dynamizovanie končatín mu môže ťažko ublížiť.
Podchladenie sa ale môže týkať aj psov, ktorí dlhú dobu ležali na studenej podložke. Najčastejšie to je prípad psích seniorov, ktorí majú pohybové ťažkosti. Málo sa hýbu, teda produkujú menej tepla a v chlade tak trávia viac času. Pre tieto prípady je fajn mať vyhrievaný pelech , ktorý poskytuje stále a príjemné teplo. Opäť, nie horúco!
A čo drobčekovia z gauča?
Malé plemená to majú ťažké. Nielenže je pre nich náročnejšie vyskočiť na gauč, ale vďaka svojej malej veľkosti ľahšie prechladnú. Oblečenie , nech je veľmi pekné, je v prvom rade funkčné. Psy, ktorí žijú v byte, majú zhoršenú funkciu tepelnej ochrany. Neustále sa tu kúri a ich telo tak nemá potrebu produkovať teplejšiu srsť alebo vytvárať vyššie tukové zásoby. Preto, ak je pes väčšinu času v byte, na prechádzku sa dostane na hodinku, v prípade mrazu je skutočne vhodné mu zaobstarať šaty. Také, ktoré budú kryť predovšetkým hrudník a brucho. S výberom oblečenia si nechajte poradiť - úlohu tu zohráva veľkosť psa, druh srsti, aktivita aj to, akým spôsobom trávite vonku čas. Drobec, ktorý je aktívny, bude mať iné potreby ako starší a menej sa pohybujúci pes. Oblečenie môže byť hrejúce, s termovrstvou, promokavé aj nepremokavé.Po príchode domov psíka vyzlečte aj keď mu bude očividne zima, nedávajte ho priamo ku radiátoru. Zvyšujete tak tepelný šok. Ideálne je nechať psovi prístupné všetky miestnosti a nechať ho vybrať, kam sa uvelebí, kde mu bude najpríjemnejšie.
Pravidelne kontrolujte labky, pazúriky a vankúšiky. Mráz, posypová soľ aj ostrý štrk môžu na citlivých labkách napáchať veľké a bolestivé škody. Pokiaľ po prechádzke chlpáčovy labky umyjete vlažnou vodou, osušíte a natrite balzamom , bude vám vďačný. Aj keď si balzam bude oblizovať ako najväčší pochúťku:)
Pri všetkých psíkoch je nevyhnutná aj kontrola chĺpkov na spodnej strane labiek. Ak sú dlhé, môžu sa na ne uchytávať nečistoty a tvoriť sa námrazy. Tie sú pri došľape veľmi nepríjemné, psík by tak mohol začať aj krívať, pretože sa chce došľapu na túto labku vyhnúť. Dlhé chĺpky tak môžeme zastrihnúť.
Samotnou kapitolou je umývanie a kúpanie . Vonku sa tomu vyvarujeme, ak skutočne mrzne (na ľad, keď si nie sme istí jeho dostatočnou hrúbkou, psíka nepustíme!). Predovšetkým psov, ktorí žijú vonku, kúpeme len v nevyhnutných prípadoch. Použijeme vlažnú vodu, po umývaní poctivo vysušíme uterákom a necháme psíka uschnúť v miestnosti, kde nie je teplo ani zima, aby neprechladol. Keď bude dokonale suchý, postupne ho začneme presúvať do miestností s nižšou teplotou. Nikdy nepúšťajte von psa morkého alebo ho nedávajte z vyhriatej kúpeľne priamo do chladnej garáže. Opäť by mohol prechladnúť.
• nutnosťou je miska s vodou, ktorá nebude neustále zamrznutá
• kontrolujeme labky, uši a ďalšie citlivé časti tela
• zastrihávame dlhé chĺpky medzi vankúšikmi
• drobčekov a gaučových psíkov obliekame
• vyvarujeme sa veľkým teplotným rozdielom
• psa nepustíme von mokrého
• labky po prechádzke umyjeme a namažeme balzamom
• vyvarujeme sa náročným fyzickým aktivitám
• málo aktívnym psíkom poskytneme teplú podložku