Ako vzniká pyometra ?
Pyometra sa najčastejšie vyskytuje v období niekoľko týždňov (najčastejšie medzi 3-4 týždňom), ale aj 3 mesiace po háraní. Vzniká na základe zvýšenej hormonálnej činnosti v kombinácii s bakteriálnou infekciou. Maternica sa začne plniť hnisom a infekcia sa rozširuje ďalej s potenciálom spôsobiť až otravu krvi. Medzi najčastejšie prvotné príznaky patrí zvýšený príjem tekutín, časté močenie a bolesť brucha - fena má nahrbený postoj a neochotu k chôdzi. Ďalšími príznakmi sú často zapáchajúci výtok z vulvy, apatia, zvracanie, nechutenstvo, úbytok hmotnosti, zvýšená únava, hnačka a dehydratácia.
Liečba pyometry
Aj keď je pyometra potencionálne smrteľné ochorenie, neznamená to, že sa nedá liečiť. Na začiatok je dôležité spomenúť, že pyometra má dve formy - otvorenú a uzavretú.
Otvorená formaMá názov podľa stavu, kedy krčok maternice zostáva otvorený a infekčné obsah sa dostáva von. Typickým príznakom je hnisavý výtok z vulvy, ktorý často zapácha. Vďaka tomu môžete Pyometru zavčasu spoznať a suka tak má priaznivejšiu prognózu.
Uzavretá formaMaternicový krčok je uzavretý a infekčný obsah sa hromadí vo vnútri maternice. Táto forma má rýchlejší a závažnejší priebeh a môže končiť úhynom suky.
Najlepším riešením pyometry je kastrácia, pri ktorej sa chirurgicky odstránia vaječníky, vajcovody a naplnená maternica čiže ovariohysterektómia. U otvorenej formy môžeme použiť konzervatívnu liečbu, pokiaľ nie je fena v kritickom stave. Teda ju môžeme liečiť liekmi, antibiotikami a infúziami.
Ako jej predísť?
Ak nemáte vašu sučku na chov, potom najväčšou prevenciou pyometry je kastrácia, kedy sa vezmú ako vaječníky tak aj vajíčkovody, a maternica. Kastráciou nielen, že predídete hnisavému zápalu maternice, ale aj falošným graviditám a znížite riziko vzniku rakoviny na mliečnej lište.
Ďalšie rady:
- udržujte suku počas hárania v čistote
- nekúpte suku počas hárania a tesne po ňom
- pri krytí suky sa uistite, že kryjete v čistých priestoroch a aby boli obaja psy čistí
- po pôrode nechajte fenu vyšetriť (či nezostalo šteňa v rodidlách či nedošlo k poškodeniu)