Jedným z dôvodov, prečo mačky tak milujú krabice, je prirodzený inštinkt schovať sa pred predátormi. Áno, mačka je sama predátor, ale v divočine boli aj väčší a silnejší predátori. Škatuľa umožňuje mačke sa upokojiť a cítiť sa v bezpečí. Čím tesnejšia krabica je, tým bezpečnejšie sa mačka cíti. Preto občas zostáva rozum stáť nad tým, kam sa mačky snažia dostať. Verím, že každý z nás by tiež z času na čas využil nejakú tú škatuľu a schoval sa pred nebezpečnou manželkou, šéfom alebo deťmi. Ale bohužiaľ, u ľudí by to nevyzeralo tak roztomilo. Na internete by sa neobjavovali fotky s ľuďmi v malých škatuliach. Skôr by okoloidúci tasili mobily nie kvôli fotke, ale kvôli číslu do Bohníc. Takže smola, my si musíme poradiť inak.
Číha na svoju korisť
Ruka v ruke ide schovávaná pred silnejšími predátormi súčasne s lovom koristi. Mačky majú tendenciu uloviť všetko, čo sa pohne. Je to v nich hlboko zakorenené a taký bezpečný úkryt, z ktorého môže šelmička číhať na svoju korisť, je na nezaplatenie. Ostatne málokedy za krabici platíme, býva zadarmo ku všetkému. Môžete sa teda stretnúť s tým, že mačka zrazu vyskočí z úkrytu krabice a skočí vám po nohe, alebo po čomkoľvek, čo sa hne.
Potreba väčšieho tepla
Ideme ďalej, pocit bezpečia a úkryt pred lovom nie je všetko, čo mačky preferujú. Ďalšou dôležitou vecou, ktorú si musíme uvedomiť, je to, že mačičiaci potrebujú o niečo väčšie teplo ako my ľudia. Podľa výskumu od National Research Council z roku 2006 je mačkám najpríjemnejšia teplota okolo 30 až 36 °C. A to už je pekné horúco. Teda je jasné, že my v byte nikto také horúco nechceme, takže chladíme v lete alebo v zime málo kúrime, pretože šetríme. Tak a teraz prichádza na rad opäť krabica. Pokiaľ sa mačka stočí do krabice, dokáže sa lepšie zahrievať o termo steny a tým zmenší objem tela, ktorý je vystavený chladnejšiemu vzduchu. Škatuľa teda funguje ako skvelá izolácia.
Úbytok stresu
Jednou z posledných vecí, ktoré robia z krabíc najlepšieho priateľa pre mačky, je úbytok stresu. Škatule nejakým kúzelným spôsobom odbúravajú stres. Má s tým možno aj trochu súvislosť, že mačka sa neobáva predátorov, ale môže toho byť viac. Napríklad šelmička schovaná v krabici nemusí riešiť konflikty okolo seba, nemusí byť vystavená akémukoľvek nekomfortu. Zaujímavú informáciu zistila etologička Claudia Vinke z univerzity v Utrechte, ktorá analyzovala mačky žijúce v útulkoch a došla k záveru, že micíny, ktoré mali k dispozícii svoju škatuľu, v sebe mali naozaj menej stresových hormónov.
Preto až nabudúce zaobstaráte micine nejaký super darček v podobe lietajúceho vtáčika, behajúce myšky a sady osemfarebných pierok a ona si namiesto takej hračky ľahne do odhodenej krabice, pozrie sa na vás s kukučom "Vďaka paničko za tento super darček" a vy začnete chytať amok, buďte v pokoji. Práve ste jej totiž urobili tú najväčšiu radosť, je v bezpečí, v teple a nemusí nič riešiť. Máte 100 bodov.