Máme tu ďalší nový šport pre vaše štvornohých parťákov a tým je treibball. Ide o fyzicky pomerne nenáročný šport. Avšak hlavičku to zamestná dostatočne a psíci sa zabavia. O čom vlastne taký šport je, čo musí psík vedieť a pre koho je vhodný? Nielen to vám priblížime v nasledujúcom článku.
Čo je to treibball?
O čo sa vlastne jedná ? Je to jeden z nových športov, ktoré sa u nás posledné roky objavili. Pôvodne si tento šport vymyslel Holanďan Jan Nijboer ako zábavu pre svoje ovčiarske psy, ktorí práve nemali čo na prácu. Ovšem uchytilo sa to natoľko, že dnes už aj v Českej republike máme svoj vlastný klub a organizujeme preteky.
Úlohou v tomto športe je premiestnenie určitého počtu gymnastických lôpt zo vzdialenosti 6 - 20 metrov do brány. Pes by mal využívať predovšetkým ňufák, ale môže si pomôcť aj labkami či inými časťami tela. Dôležitú úlohu hrá čas a prípadné chyby sú penalizované ďalšími trestnými sekundami.
Psovod sa môže pohybovať len vo vymedzenej bráne či bránkovisku, ďalej psa iba navádza. Pri prekročení tejto vymedzenej plochy dochádza k penalizácii. V bráne môže psovod zastaviť loptu pomocou pastierske palice. Použitie palice smie byť len pasívne, teda nesmie pomocou palice nijako pomáhať psovi, meniť smer atď. U vyšších tried je penalizované aj pasívne používanie na ihrisku, pri každej výkonnostnej triedy je to iné.
Pre koho je určený?
Pôvodne bol treibball určený ako náhrada za pasenie oviec pre borderky a ďalšie ovčiarske plemená. Dnes už to tak ale nie je a môžeme sa stretnúť so škálou rôznych plemien aj krížencov. Ako už bolo spomenuté, tento šport nie je fyzicky náročný a môžete ho prevádzkovať s malými i veľkými psami, s mladými, dospelými, seniorov, ale aj odrastenými šteňatami.
Rovnako tak je tomu aj majiteľov, na veku ani fyzickej kondícii nezáleží, treibball môže robiť naozaj každý, kto má záujem so svojim psíkom trénovať a prežiť aktívne spoločné chvíle.
Preteky v treibballu
Pre treibball potrebujeme až 8 gymnastických lôpt o priemere 40 - 75 cm. V jednej sade môžu byť lopty rôznych veľkostí. Ďalej rovné ihrisko o šírke 15 - 25 m a dĺžkou 30 - 50 m.
Psy sú podľa pokročilosti rozdelení do výkonnostných tried. Pre začiatočníkov je určená trieda TRB Z, tzv. Prípravná trieda a pokročilí sú ďalej delený do tried TRB 1, TRB 2 a TRB 3 podľa obtiažnosti. Ďalej je možné vypísať triedu seniorov a handicapovaných. Každá trieda je delená podľa kohútikovej výšky psa na veľkosť small (do 40 cm vrátane) a large (nad 40 cm).
Začiatočníci v triede TRB Z majú za úlohu premiestniť iba 1 loptu. Psovod sa môže ľubovoľne pohybovať po ihrisku, psa chváliť aj
odmeňovať . V triede TRB 1 je počet lôpt navýšený na 3 a tu už nesmie psovod opustiť bránkovisko ani odmeňovať psa. V ďalšej výkonnostnej triede, teda TRB 2 je lôpt šesť a pre tie najlepšie a najskúsenejších do triedy TRB 3 už je nachystané 8 lôpt.
Maximálna dĺžka práce sú 3 minúty. Pokiaľ do tejto doby pes svoju úlohu nesplní, sú jeho body anulované a práce ukončená. Ak sa psovi podarí dostať všetky lopty do brány, musí si na pokyn psovoda ľahnúť v priestore bránkoviska a psovod odkladá palicu, pokiaľ jej použil. Až po splnení týchto posledných \"úloh\" je tíme zastavený čas.
Tak čo myslíte? Nebavilo by to zrovna vášho chlpáča? Ak áno, pozrite sa na ďalšie tipy priamo na
web o treibballu . Nájdete tam aj miesta, kam môžete vyraziť na tréning.