Prebytok energie a zaháňanie nudy
Je psík hyperaktivista, má prebytok energie a práve nemá možnosť, ako si ju vybiť? V týchto prípadoch prichádza na rad práve zábava v podobe točenie sa dookola s cieľom chytiť svoj chvostík. Táto forma sebapobavenia je častá najmä u temperamentných plemien, ktoré nevydržia dlhú dobu len tak ležať na mieste.
Pokiaľ nemajú hafani dostatok podnetov, môžu si sami hľadať spôsoby, ako sa zabaviť. Áno, aj psíkovia sa môžu ako my ľudia občas niekedy nudiť. Pokiaľ teda chlpáč nevie, čo má zrovinka robiť, začne s naháňaním chvostíka. Môže si tým tiež hovoriť o pozornosť vašu ako pána. Napríklad keď práve sedíte na gauči, pracujete, ale váš maznáčik sa nudí a chce sa s vami hrať. Nemáte naň čas? On si nájde svoju zábavu v podobe naháňania chvostíka. Takže až budete mať chvíľku, vodítko do ruky a hurá von sa poriadne vybehať a prečítať psie esemesky.
Vyjadrenie emócií
Psy používajú chvost na komunikáciu a vyjadrenie svojich emócií. Keď ním mávajú, znamená to radosť. Napríklad keď prídete domov, psík nadšene máva chvostíkom, víta vás a potom chytí "raplík" a začne sa radostne dookola otáčať za chvostíkom.
A naopak, keď majú psíkovia chvostík stiahnutý medzi nožičkami, môže to signalizovať neistotu alebo dokonca strach. Niektorí psi reagujú stiahnutým chvostíkom napríklad na nové alebo nepríjemné situácie, ako je nevyžiadané stretnutie s inými psami, ktorých sa boja. Pokiaľ teda váš pes naháňa chvost v určitých momentoch, sledujte súvislosti – môže to byť spôsob, ako zvláda svoje emócie.
Nepohodlie alebo zdravotný problém
Naháňanie chvosta ale nemusí vždy byť len hra, niekedy za tým môže stáť zdravotný problém. Jednou z častých príčin bývajú problémy s análnymi žliazkami, tie pokiaľ sú upchaté alebo zapálené, pes sa môže snažiť zmierniť nepríjemné pocity práve týmto spôsobom. Ďalšou možnosťou môžu byť parazity, napríklad blchy, ktoré spôsobujú svrbenie v oblasti zadočku. Pokiaľ si psík ohrýza chvost, hrýza si zadnú časť tela alebo sa často olizuje, je dobré navštíviť veterinára.
Ak váš štvornohý kamoš naháňa chvost len občas a očividne to berie ako zamestnanie sa, nie je dôvod na obavy. Ak sa ale toto správanie opakuje príliš často, stáva sa nutkavým alebo je sprevádzané inými príznakmi ako ohrýzanie, kňučanie, nervozita je dobré situáciu konzultovať s odborníkom.
Ako tomu predísť?
- Doprajte psíkovi dostatok pohybu a mentálna stimulácia
- Ponúknite mu vhodné hračky a aktivity, aby sa nenudil
- Sledujte jeho zdravotný stav a pravidelne kontrolujte análne žľazy aj kožúšok
- Pokiaľ si váš štvornohý priateľ naháňa chvostík príliš často, je dobré sa poradiť s veterinárom či psím odborníkom, ktorý vám pomôže nájsť príčinu a navrhnúť vhodné riešenie