Existujú plemená psov, ktoré sa pre plávanie narodili. Retriever, labrador, novofundlanďan alebo, ako názov napovedá, portugalský vodný pes. Túžbu skočiť do vody a silou mocou plávať za aportom si však dokáže zamilovať množstvo ďalších psov. Vodné aktivity sa bežne využívajú pri záchranných operáciách a pátraní vo vode alebo ako súčasť výcviku loveckých psov. Pozitívny vzťah k vode sa však dá využiť aj viacerými hravými spôsobmi. Ak máte zdravého psíka, ktorého netrápi ochorenie kĺbov, kardiovaskulárne ochorenie alebo zápaly uší, vyrazte na vodu a skúste niečo nové.
Dog Diving
Hoci sa z názvu môže zdať, že ide o potápanie, nie je to tak. V športe zvanom Dog Diving, ktorý vznikol v deväťdesiatych rokoch v USA a postupne sa rozšíril aj do Európy, ide o skoky do vody. Spravidla trojakého druhu - skok do diaľky, skok do výšky a aport z jedného konca bazéna na druhý v čo najkratšom čase. Pes skáče z rozbehu z mostíka do špeciálneho bazéna, ktorý je na to prispôsobený. Korisť tu predstavuje hračka. Tí najlepší skokani dokážu preletieť vzduchom až osem alebo deväť metrov. Rovnako ako v iných športoch ide aj v tomto predovšetkým o zábavu. Príprava spočíva v hravom zoznámení psa so skokmi do vody av učení motivácie na hračku
Paddleboard
Je nejaký vodný šport so psom, ktorý vyzerá úplne cool? Rozhodne paddleboarding. Väčšinu práce tu skôr odmakáte vy, ale ide o krásnu aktivitu, ktorá prehĺbi váš vzájomný vzťah, dôveru a obohatí vás o spoločné zážitky. Potrebujete nafukovací paddleboard, pádlo, mierne unaveného psa a štipku trpezlivosti. Pre jazdu so psom zvoľte paddleboard dlhší, širší as guľatou špičkou, aby bol stabilný aj pri nečakaných pohyboch. Povrch paddleboardu by mal byť odolný, aby ho hafan nepredieraval svojimi pazúrikmi. Než sa vydáte na vodu, je potrebné psíka s paddleboardom čo najviac zoznámiť. Pozitívne a bez tlaku.
Ako teda prinútiť psíka, aby sa do paddleboardingu zamiloval? Začnite na zemi. Položte paddleboard a nechajte psíka, nech si ho prezrie, očucha zo všetkých strán a skrátka si do hlavičky uloží, že ho túto nafukovaciu dosku nezožerie. Následne vezmite do hrsti maškrty a rozmiestnite ich po doske, nech sa po ňom psík prejde a pekne si na povrch zvykne. Môžete si skúsiť cvičnú jazdu na sucho, kedy sa postavíte na dosku, uchopíte pádlo a simulujete reálnu situáciu. Naučte psíka reagovať na bežné povely, aj keď ste na doske. Čo rozhodne nebude na škodu, je naučiť psíka zoskakovať z dosky na povel.
Nezabudnite na starostlivosť o pazúriky, ktoré nesmú byť príliš dlhé, ani ostré. Pred samotným výjazdom na hladinu skúste psíka trošku unaviť, najmä ak je energickejšej povahy. Pribaľte do kapsy obľúbené pamlsky, aby ste psíka mohli odmeniť aj počas plavby. A čo rozhodne nie je hanba ale skôr povinná výbava, je plávacia vesta pre psa. Psíka vo vode nadľahčia a poskytne mu istotu a vy sa tak nemusíte báť chvíle, kedy psíkovi dôjdem sily alebo chytí kŕč. Paddleboarding je krásnym balančným cvičením, ktoré posilňuje stred tela a ak k tomu pridáte ešte pár minút plávania, máte razom super komplexnú aktivitu.
Triatlon so psom
Keď už existuje Dog biatlon, prečo by neexistoval Dog triatlon? Tento typ športu so psom sa koná už aj v našich končinách. Ide o spojenie behu so psom, jazdy na bicykli a plavanie, kedy všetky časti absolvujete spoločne so psom. Je to teda aktivita, ktorá vyžaduje istú mieru kondície ako od vášho psa, tak od vás. Ide vlastne o krásne spojenie dvoch musherských disciplín a plávania. Priebeh a dĺžka trate sú čisto na poriadateľovi, preto sa predom uistite, že sa nechystáte preceniť svoje možnosti. Plávacia časť je obvykle s dĺžkou 50 až 100 metrov.
Surfovanie
Áno, čítate dobre. Skutočne existujú súťaže v psom surfovaní. Nie je to práve aktivita, na ktorú by ste narazili na kadejakom českom rybníku, pre ho vyskúšanie by bolo potrebné vzať si trochu dlhšiu dovolenku. Tento šport, nech to působí akokoľvek neuveriteľne, vznikl už v dvadsiatych rokoch minulého storočia a zapustil korene v amerických pobrežných oblastiach, najmä v raji surferov menom Kalifornia. Cieľ je jasný – udržať sa čo najdlhšie na deske a predviesť pri tom to najlepšie, čo viete.
Hodnotí sa ako čas strávený na doske, tak aj veľkosť vlny, štýl surfovania, rovnováha a celkový prejav. Pes môže byť na doske sám alebo s psovodom. Dogsurfing je pekná zábava, ale zdaleka žiadna brnkačka. Preto, aby bol váš pes s deskou jedno telo a jedna duša, je potrebná poriadna príprava. Dogfitness by vám nemal byť cudzí, do tréningu je potrebné začleniť nácvik rovnováhy a koordinácie, ktorý poskytne psovi mentálnu aj fyzickú stimuláciu a minimalizuje riziko zranenia.
Myslite na to, že nie každý pes je prirodzený plavec a nie každý do vody s radosťou skočí. To vôbec nevadí. Psíka nikdy do ničoho nenúťte, do vody ho nestrkajte a pokiaľ v sebe nemá plavecké vlohy, existuje množstvo ďalších aktivít, ktoré si spolu môžete spoločne užíť.