Aj keď sa môžu zdať tieto malé tvory na chov nenároční, aj oni potrebujú dostatok času a starostlivosti. Preto pred zaobstaraním každého maznáčika starostlivo zvážte, či na neho naozaj budete mať toľko času, koľko bude potrebovať a koľko si zaslúži k spokojnému životu.
Koľko miesta bude maznáčik potrebovať
Pred kúpou je vhodné si premyslieť, akú veľkú klietku máte možnosť na hlodavce zaobstarať. Králiky (aj keď nie sú hlodavce, do článku ich zahrnieme tiež), potrebujú nízku klietku o minimálnych rozmeroch 120 cm, morčatám stačí klietka o celkových rozmeroch 100 cm. U burunduka, činčily, osmáka, pieskomila a potkana je naopak vhodná klietka do výšky. Škrečok je na rozmery klietky najmenej náročný, stačí mu, podľa druhu a veľkosti škrečka, výbeh o rozmeroch cca 60 cm. Ak ste si teraz podľa druhu ubikácie vybrali svoje vysnívané zvieratko, môžeme pokračovať v základoch jeho chovu.
Podstielky a sena
Ak už máte vybranú klietku, na dno klietky vyberte vhodnú podstielku. pre menších hlodavcov, ako sú škrečky, myši a pod., je vhodná mäkká podstielka. Napríklad papierová podstielka Asan alebo klasické hobliny. Pre väčších miláčikov môžete zvoliť okrem týchto podstielok aj podstielku kukuričnú či drevenú. Podstielku môžete tiež nasypať len do plastového WC, ktoré umiestnite do rohu klietky, a vo zvyšku klietky nechať len pelech či nejaké podložky na odpočinok. Seno naopak zvieratku slúži ako zdroj vlákniny a tým podporuje jeho zdravé zažívanie. Ďalšou výhodou je obrusovanie hlodavých zubov, preto by seno nemalo chýbať v žiadnom jedálničku vášho drobného kamaráta. A nielen chýbať, ale zvieratka by ho mali mať neustále k dispozícii.
Kvalitné krmivo
Ako už sme si povedali, základom jedálnička hlodavcov je kvalitné seno. Aby seno nebolo neustále rozhádzané po celej klietke, môžete u väčších hlodavcov použiť jasličky na seno. Ako ďalšie myslite na výber krmiva určeného presne pre vaše zvieratko. Vyberáme buď z kŕmnych zmesí alebo z granulovaného krmiva. Granulované krmivo má tú výhodu, že si zviera nebude vyberať, čo mu chutí a čo nie, a tak dostane všetko potrebné, čo potrebuje k zdravému a spokojnému životu. Ďalej môžete vyberať z nepreberného množstva minerálnych kameňov, ktorými si zviera obrúsi hlodavé zuby a dostane do tela vitamíny a minerály. To isté platí u kvalitných prírodných maškŕt. Vhodné maškrty vyberajte podľa veľkosti vášho miláčika. Len pozor u činčíl a osmákov, kedy dbajte na odmeny s čo najnižším obsahom cukru, inak by váš maznáčik mohol začať trpieť zdravotnými problémami.
Ďalšie vybavenie klietky
Teraz už zostáva len dokúpiť základné vybavenie do klietky a máte všetko potrebné pre príchod nového člena rodiny. Mištičky a pítka vyberajte podľa veľkostí hlodavca. Pri menších zvieratiek, ako sú škrečky, myši a burunduci stačia malé mištičky s veľkosťou do 10 cm, u väčších misky od 10 cm viac. Mištičky môžu slúžiť na krmivo a vodu u tých na vodu je dobré vziať čo najťažšie keramické misky, aby ich zviera nemohlo nakláňať, prípadne kúpiť na vodu napájačku, ktorá sa pripúta bezpečne ku klietke. Potom už zostáva vybrať nejaký úkryt vo forme domčeku, či napríklad dreveného mosta. Zviera by vždy malo mať v klietke niečo na odpočinok, tento domček je dobré umiestniť do rohu klietky, kde ho nebude nič rušiť z ďalších strán. U hlodavcov ako sú škrečky, myši, potkany, burunduci, pieskomily a osmáci kúpime na behanie kolotoč. Musíme len zvoliť vhodnú veľkosti, aby sa zvieraťu neskrivila chrbtica z neustáleho behania.
Základné vybavenie máme prichystané, teraz už len stačí nového miláčika priniesť domov a užívať si s ním veľa srandy. Len je potrebné myslieť na to, že väčšina hlodavcov sú nočné zvieratá - cez deň spia a celú noc sú potom aktívne. Je dôležité premyslieť si, či je práve tento maznáčik pre vás ten pravý:)