Prvou časťou zložení krmiva je samotné zloženie. Jedná sa teda o časť, kde sú uvedené jednotlivé suroviny krmiva. Suroviny sú v tomto zozname zoradené zostupne. To znamená, že surovina, ktorá je uvedená na prvom mieste zoznamu je v krmive zastúpená v najväčšom množstve. V zásade to znamená to, že len prvých niekoľko surovín je v krmive zastúpené v najväčšom množstve. Avšak medzi týmito surovinami nemusíme nájsť všetko, čo krmivo obsahuje. Konzervačné látky sa v zložení napríklad neuvádzajú a sú uvedené väčšinou zvlášť ako technické aditíva.
Druhou časťou sú deklarované akostné znaky, ktoré vám v podstate hovoria, koľko čoho v krmive v podstate je. Deklarované akostné znaky obsahujú tieto dôležité informácie - množstvo bielkovín, tukov, popola, vlákniny, vlhkosť, množstvo vápnika a fosforu. Bohužiaľ nie je legislatívne dané, že sa uvádzajú aj sacharidy, čo je veľmi podstatná časť krmiva. Avšak túto hodnotu je možné dopočítať.
Občas obsahujú ešte ďalšie informácie, ktoré ale nie sú legislatívne vyžadované a v deklarovaných akostných znakoch nemusia byť uvedené (napríklad množstvo nenasýtených mastných kyselín). Informácie o deklarovaných kvalitatívnych znakoch by vám ale boli bez znalostí zložení v podstate k ničomu.
Dôvodom je to, že nie sú dôležité iba absolútne hodnoty akostných znakov, ale ďaleko dôležitejšie sú ich zdroje. Ak vezmeme v zásade tri najdôležitejšie znaky - bielkoviny, tuky a sacharidy - ich zdrojov existuje väčšie množstvo od vhodných až po veľmi nevhodné. U bielkovín to sú živočíšne a rastlinné zdroje. U tukov platí to isté. Vzhľadom k tomu, že psy sú mäsožravce, je vhodné, aby zdroje bielkovín a tukov boli hlavne z živočíšnych zdrojov, čo vám prezradí práve surovinové zloženie. A na jednotlivé suroviny sa pozrieme v nasledujúcom diele.