Z pohľadu aktuálnej legislatívy neexistujú žiadne kritériá pre zaradenie krmív do týchto ''kvalitatívnych'' kategórií. Na druhej strane je potrebné povedať, že všetky kompletné krmivá sú spravidla z pohľadu analytických znakov dobre vyvážené. Štandardy pre to, aké analytické znaky majú krmivá mať, prichádzajú vo valnej väčšine od americkej organizácie AAFCO (Association of American Feed Control Offcials), ktorej štandardy preberá podobná európska organizácia FEDIAN ( European Pet Food Industry Federation).
Avšak ani tieto organizácie nehovoria, ako má vyzerať superprémiové alebo naturálne krmivo. Preto je vždy nutné sledovať primárne zloženie krmiva. Iba to vám do určitej miery povie, či je krmivo kvalitné alebo nie. Veľmi dôležitým faktorom je aj kvalita vstupných surovín. Pokiaľ bude mať krmivo pekné zloženie, neznamená to ešte, že bude dobre fungovať . Za to potom môžu menej kvalitné suroviny. Tieto informácie na obaloch väčšinou nenájdete, takže je dôležité ''pátrať'' po informáciách inou cestou. Dôležitým faktorom v tejto súvislosti je renomé výrobcu a továreň, kde sa krmivo vyrába. Niektorí výrobcovia na požiadanie poskytnú informácie o pôvode surovín alebo ich kvalite. Je ale nutné stále hľadať. V tomto seriáli by sme sa neradi púšťali do špekulatívnych záverov, preto hodnotenie kvality surovín preskočíme. Ak si vyberiete krmivo podľa zloženia, než si ho kúpite, pokúste sa zistiť históriu výrobcu a nájsť nejaké info o kvalite surovín.
Pokiaľ sa vrátime ku ''kvalitatívnemu'' rozdeleniu krmív, z marketingových superlatívov sa málinko vymyká jedna skupina krmív, ktoré si hovoria holistické. Vysvetliť, čo znamená holistické krmivo nie je úplne jednoduché, pretože to znamená viac vecí a nie je to len o samotnom krmive. Je to v podstate štýl uvažovania v širokom kontexte. Čo to presne znamená si povieme v samostatnom článku. Ak by sme tento výraz mali vtesnať do jednej vety, malo by sa jednať o krmivo, ktorého všetky suroviny majú pozitívny vplyv na organizmus zvieraťa a neobsahujú suroviny pre výživu nevhodné. Zámerne uvádzame malo, pretože ani u krmív označených ako holistické to vždy nie je pravda, takže zase bude dôležité posúdenie jednotlivých surovín. Všeobecne ale možno povedať, že holistické krmivá obsahujú spravidla vhodnejšie suroviny ako krmivá neholistické.
V ďalšom diele si povieme niečo o tom, ako sa označujú suroviny a ďalšie veci, ktoré sú dôležité predtým než začneme posudzovať samotné zloženie.