História
Toto lovecké plemeno má dlhú históriu, ktorá siaha až do Francúzska 16. storočia. Tam bolo toto plemeno vyšľachtené napríklad pre lov prepelíc. Existenciu bourbonského krátkosrstého stavača potvrdzuje talianska encyklopédia Bibliotheque Nationale od Ulissi Aldovandiho z roku 1590. Tam je možné vidieť ilustráciu, kde je znázornený. Jeho pôvod vznikol krížením starých loveckých psov so psami šľachtickými, čo vytvorilo lovecké plemeno s verným temperamentom. Keď tento chlpáč lovil, mal za úlohu zastaviť sa v strnulom postoji as natiahnutou hlavou dopredu ukazovať smer, kde sa prepelica ukrýva. Lovci potom prepelice lovili pomocou sietí. Ako už sa tak stáva, aj toto plemeno sa po jeden čas považovalo za vyhynuté, čo sa zmenilo v 19. storočí, kedy došlo k opätovnému chovu. Preto ho niektorí považujú naopak za veľmi mladé plemeno. Či pôvodný stavač bol ten istý ako ten znovuzrodený, o tom sa dá polemizovať.
Správanie a temperament/h2>
Lovec telom aj dušou. Bourbonský krátkosrstý stavač je veľmi inteligentný a vyrovnaný pes s priateľskou a oddanou povahou. Je skvele ovládateľný a vhodný na akýkoľvek tréning. Má aj excelentnú pamäť. Preto je jeho využitie v športe skutočne všestranné. Sú to vynikajúci poľovnícki spoločníci s vynikajúcim zmyslom pre stopovanie, vytrvalosťou a tiež sú dokonale obratní, čo pri love dokážu upotrebiť. V ich tele koluje prúd energie, a preto potrebujú dostatok pohybu. Sú priateľskí ku všetkým členom rodiny a ľahko sa upútajú k tým, ktorí sa o nich dobre starajú. Toto plemeno potešíte, keď s ním budete tráviť veľa času vonku. Je dôležité tohto stavača už od šteňaťa správne socializovať a pripravovať ho na svet.
Vzhľad
Jeho postava je úplne elegantná s atletickými krivkami a harmonickými proporciami. Jedná sa o najmenšie krátkostrsté plemeno stavača. Výška v kohútiku je u psov 51 až 57 cm au súk 48 až 55 cm. Prípustná je tolerancia plus mínus 1 cm. Hmotnosť sa pohybuje okolo 16 až 25 kg. Majú krásne hladkú a lesklú srsť. Jej sfarbenie je úchvatné a môžete ju vidieť v rôznych odtieňoch hnedej, čiernej alebo bielej farby. Zaujímavosťou je, že niektorí jedinci sa môžu narodiť s krátkym chvostom alebo aj bez chvostíka.
Starostlivosť a životné podmienky
Starostlivosť o bourbonského stavača krátkosrstého je pomerne nenáročná. Krátka srsť nevyžaduje žiadnu nadštandardnú starostlivosť, stačí občasné kefovanie, aby sa odstránili odumreté chlpy. Je dôležité sa pravidelne venovať čisteniu uší, zúbkov a strihaniu pazúrikov podľa potreby. Nezabúdajme tiež na pravidelné prechádzky, každý deň čistú vodu v miske, kvalitnú stravu a preventívne prehliadky u veterinára.
Zdravie
Bourbonský stavač krátkosrstý je všeobecne zdravé plemeno a dožíva sa krásneho veku. Avšak rovnako ako všetky plemená môžu byť títo psíci náchylní k niektorým genetickým problémom, ako je dysplázia bedrového kĺbu alebo problémy s očami. Pravidelné veterinárne prehliadky sú základom zdravia. Dané choroby sa môžu podchytiť včas a nemajú potom taký veľký vplyv na chlpáča. Rozhodne je vhodné užívať vitamíny, ktoré veterinár odporučí, napríklad na zdravé kĺby, srsť alebo na lepšie trávenie.
Kŕmenie
Kvalitná strava zodpovedajúca veku, veľkosti a aktivite psa je základ pre zdravého a šťastného hafana. Sledujte vždy váhu a kondíciu psa a prispôsobte tak dávky podľa potreby. Odporúča sa kŕmenie dvakrát denne a pridávanie vitamínov a minerálov do stravy. Vždy je dobré čítať zloženie a vyvarovať sa lacným granulám s vysokým obsahom obilnín. Je dôležité dbať aj na to, aby pes mal k dispozícii vždy dostatok čistej vody. Pokiaľ nechcete psovi dávať granule, môžete zvoliť Barf. Vždy je dobré kontrolovať, ako vybraná strava vyhovuje psiemu zažívaniu. Ako príkladom uvedieme to, že psovi sú napríklad podávané granule, ale pes zvracia. Lekár si nie je istý, čím to je, a nakoniec sa ukáže, že psovi vadil lepok. Potom stačí nasadiť bezlepkové granulky a všetko je v poriadku. Všímajte si, či si napríklad ohrýza častejšie priestory medzi pazúrikmi alebo sa často škrabká. A v neposlednom rade by mal mať hafan po správnej strave dobré a pravidelné vyprázdňovanie. Ďalej odporúčame zvoliť vhodné doplnky stravy, ktoré sú dobré napríklad na srsť, kĺby, zažívanie alebo proti zápachu z úst. Výrobkov je mnoho a zvoliť ten správny je závislý vždy na potrebách daného psa.