🐶 Bradáč stredný je zvedavý, veľmi inteligentný, niekedy tvrdohlavý pes, ktorý je z celého srdca oddaný svojej rodine a láskyplný k deťom.
Bradáč stredný je pre mnoho ľudí akousi zlatou cestou medzi bradáčom veľkým a bradáčom malým. Práve stredný bradáč slúžil ako základ na vyšľachtenie svojej väčšej a menšej varianty. Jeho domovom môže byť rovnako dobre mesto alebo dedina. Hustá srsť odolná voči chladu aj horúčave poskytuje bradáčovi veľmi dobrú ochranu pred rozmarmi počasia a preto ho možno chovať celoročne vonku. Omnoho spokojnejší však bude doma so svojou rodinou. Majiteľ bradáča by mal psovi dôsledne stanoviť jasné pravidlá a dbať na ich dodržiavanie. Vďaka svojej inteligencii môže bradáč testovať svojho pána av prípade jeho nerozhodnosti skúsiť prevziať vedúcu úlohu v rodine. Dobre vychovaný pes bude naopak oddaným spoločníkom a miláčikom nielen rodiny, ale aj širokého okolia.
Stredný bradáč patrí medzi plemená s dlhou históriou. Už na starých obrazoch renesančných maliarov môžeme vidieť podobne vyzerajúce psy. Vtedy však ešte nešlo o typizovanú rasu. Zhruba v polovici 19. storočia sa nemeckí chovatelia začali pokúšať o jednotný vzhľad a povahu týchto psov. Prvý samostatný klub plemena vznikol v Mníchove v roku 1907. V Nemecku si bradáč získal veľa priaznivcov pre svoju poslušnosť, ľahkú cvičiteľnosť, oddanosť pánovi, vyrovnanú povahu a ochotu pracovať. Pôvodne bol používaný na ochranu a stráženie majetku, zvierat i osôb. Neskôr začal vynikať ako služobný pes v armáde a pri polícii, pomocník pri vyhľadávaní osôb alebo spoločník a pes vhodný do rodín alebo pre canisterapiu. Stredný bradáč slúžil ako základ, z ktorého bol neskôr vyšľachtený bradáč malý a bradáč veľký.
Na začiatku 20. storočia sa bradáč dostal do Ameriky. V roku 1925 tu bol založený klub plemena, ale masové rozšírenie rasy sa tu nepodarilo dosiahnuť. Dodnes sú početné stavy bradáča v Amerike, v porovnaní s inými plemenami, na nižšej úrovni.
Správanie a temperament
Stredný bradáč je živý, temperamentný pes s dobrou povahou. Je to výborný strážca, ktorý je svojmu majiteľovi veľmi oddaný. K svojej rodine je veľmi priateľský a výborne sa hodí aj k deťom, ktoré naozaj miluje. Atletické telo a bystrá myseľ bradáča potrebujú zamestnať. Majiteľ tohto plemena má na výber mnoho rôznych činností, ktoré môže so svojim psom vykonávať. Bradáč nepatrí medzi psy, ktorí štekajú bez rozmyslu, ale je to dobrý strážca, ktorý v prípade potreby jasne a hlasno upozorní na každú nezrovnalosť. S inými psami a ostatnými zvieratami vychádza spravidla dobre. Na pozore by mali byť snáď len malé zvieratá ako myši, škrečky alebo morčatá. V minulosti sa totiž bradáč používal tiež na ničenie hlodavcov v chlievoch av stajniach a dodnes môže občas prepadnúť túžbe si precvičiť svoje lovecké schopnosti.
Vzhľad
Štandardný bradáč je stredne veľký pes s kvadratickou stavbou tela. Najtypickejším znakom je výrazná briadka a dlhé obočie, ktoré zakrýva oči. Tie sú tmavé, stredne veľké, okrúhle s pozorným výrazom. Vysoko nasadené uši bývajú nesené sklopené a svojim predným okrajom priliehajú k hlave. Predtým sa uši bradáčom kupírovali, ale dnes je to zákonom zakázané a uši sa ponechávajú v prirodzenej dĺžke. Silný, svalnatý krk voľne prechádza do kohútika, od ktorého je línia chrbta smerom k chvostu mierne spadajúce. Trup je krátky a pevný s dobre vyvinutým svalstvom a priestranným hrudníkom. Pevné, svalnaté končatiny svojou dĺžkou pomerovo zodpovedajú zvyšku tela. Vysoko nasadený chvost je možné kupírovať, ale prednostne býva ponechaný v prirodzenej dĺžke. Stredný bradáč má tvrdú, drôtovitú srsť, ktorá tesne prilieha po celom tele. Na hlave vytvára dlhšiu srsť typickú briadku a výrazné obočie. Bradáč má srsť v čisto čiernej farbe alebo v kombinácii korenie a soľ. Dospelý jedinec má kohútikovú výšku 45-50 cm a dosahuje priemernú hmotnosť 13-20 kg.
Starostlivosť a životné podmienky
Bradáč je nadmieru prispôsobivý pes, ktorý dokáže žiť ako v meste, tak na vidieku. Vďaka svojej hustej srsti je odolný voči horúčave aj chladu a môže byť držaný celoročne vonku. Nutnosťou je však čo najväčší kontakt s majiteľom a celou jeho rodinou. Bradáč je na ľudí veľmi orientovaný pes a nedokáže žiť sám, zabudnutý na záhrade. Stredný bradáč má menšie nároky na pohyb ako jeho väčší príbuzný, ale napriek tomu ho na pohybe nemôžete oklamať. Denne potrebuje niekoľko polhodinových prechádzok alebo jednu väčšiu, zhruba hodinovú prechádzku spojenú s nejakou hrou alebo s nácvikom nových povelov. Bradáč je veľmi dobrý žiak a okrem výcviku základnej poslušnosti bude skvele zvládať aj rôzne psie disciplíny vrátane agility alebo tanca so psom. Najlepšie výsledky možno dosiahnuť pomocou konzistentného výcviku, ktorý bude vedený pozitívne za pomoci pochvál a potravinových odmien.
Aby bradáč vyzeral čo najlepšie, je nutné sa postarať o jeho srsť. Najviac pozornosti si zaslúži jeho dlhý fúz, ktorý sa obzvlášť pri jedle ľahko zašpiní. Okrem pravidelného prečesávania 1x týždenne sa hustá, drôtovitá srsť 3x do roka trimuje. Ďalšia starostlivosť zahŕňa pravidelnú ústnu hygienu, kontrolu očí a uší av prípade, že pes nemá možnosť si prirodzeným spôsobom obrúsiť pazúriky, vykonáva sa v prípade potreby ich skrátenie.
Zdravie
Stredný bradáč je neobyčajne zdravé psie plemeno a zdravotné problémy sa u neho objavujú len v malej miere. Vyskytnúť sa môže dysplázia bedrového kĺbu, ochorenie očí alebo rakovina. U čierno sfarbených psov je výskyt chorôb percentuálne vyšší ako u jedincov v sfarbení korenie a soľ.
Kŕmenie
Aby bol bradáč v dobrej kondícii, mal by dostávať kvalitné krmivo, rozdelené do dvoch denných kŕmnych dávok. Odporúča sa kvalitné suché krmivo, určené pre psy stredných plemien. Veľkosť kŕmnej dávky by mala zohľadňovať vek psa, jeho kondíciu a pracovné nasadenie av neposlednom rade ročné obdobie. Zvlášť psy chované celoročne vonku by v zimnom období mali dostávať zodpovedajúcu stravu. U správne kŕmeného psa by mali byť hmatné dve posledné rebrá.
Najobľúbenejšie produkty šteniat tohto plemena
Čoskoro bude dobre, nebojte! Ale najprv čítajte...
Potvrdzujem, že moje domáce zviera bolo vyšetrené veterinárom, ktorý na základe stanovenej diagnózy odporučil užívanie tohto produktu.
Prečítal(a) som si a beriem na vedomie, že ak moje domáce zviera dostáva toto krmivo, odporúča sa najmenej raz za 6 mesiacov konzultovať užívanie s veterinárom.
Prečítal(a) som si a beriem na vedomie, že ak sa stav môjho domáceho zvieraťa pri užívaní tohoto produktu akýmkoľvek spôsobom zhorší, je nutné okamžite kontaktovať veterinára.
Súhlasíte so všetkými bodmi?
Pre pokračovánie v nákupu si prosím prečítajte text vyššie a zaškrtnite ÁNO.
SPOKOJNÝPES.SK ®, RÝCHLY PES ®, LABKU NA TO! ® Všetko pre vašich maznáčikov. Labku na to! ® a SPOKOBOX ® sú registrované ochranné známky spoločnosti SpokojenyPes.cz s.r.o., IČ 28772563.
Keď nám tu kliknete na súhlasím, tak bude svet hneď lepším miestom! Spokopsie webové stránky používajú súbory cookies a ďalšie sledovacie nástroje s cieľom vylepšenia používateľského prostredia, zobrazenia prispôsobeného obsahu a reklám, analýzy návštevnosti webových stránok a zistenia zdroja návštevnosti. Vaše údaje sú u nás v bezpečí a udelením súhlasu nám veľmi pomôžete. Takže psušenku? Prosím kliknite labkou súhlasne nižšie. Ďakujeme!