História
Pôvodnými predkami brazílskej fily boli mastify, ktorí sa dostali do Latinskej Ameriky. Tí boli neskôr krížené predovšetkým s buldogmi a Bloodhound, čím vzniklo silné a vytrvalé lovecké plemeno s výborným čuchom. Psy boli schopní vystopovať korisť a bez akéhokoľvek zranenia ju zadržať, kým neprišiel lovec a nezabil ju. Podobným spôsobom boli fily využívané tiež ku stopovanie a zadržiavanie utečených otrokov, prípadne dobytka. Tá vedeli aj za ucho pridržať, keď to bolo potrebné. Ďalším využitím bolo stráženie stád a obydlí. Plemeno bolo oficiálne uznané FCI roku 1968. V roku 1983 potom prebehol v Brazílii veľký národný kongres brazílskych fil.
Správanie a temperament
Brazílska fila je uzavreté, ale veľmi odvážne a oddané plemeno. Ku svojej rodine je maximálne milujúci a oddaná, chráni ich za každú cenu. K cudzím ľuďom je však nedôverčivá, čo má v sebe hlboko zakorenené. Vďaka tomu je skvelým strážcom aj veľkých plôch. Brazílska fila sa absolútne nehodí pre začiatočníkov či nedôsledné chovateľa. Je tvrdohlavá, často si robí veci po svojom. Napriek tomu je však výborne učenlivá a inteligentná. Pi výcviku je lepšie využiť pozitívnu motiváciu. Neustále striedanie povelov ju ale prestane čoskoro baviť. Vzhľadom k svojej veľkosti ju určiťa neodporúčame nechávať osamote s deťmi. Je na nich síce dobrá, ale jej veľkosť môže spôsobiť nešťastnú situáciu. K ostatným psom sa chová väčšinou nadradene, nejedná sa o svorky a plemeno.
Vzhľad
Brazílska fila je typické molosoidné plemeno s mohutnou kostrou a harmonickými proporciami. Pohlavný výraz býva veľmi dobre viditeľný, možno teda na prvý pohľad rozoznať psa od suky. Hlava je veľká, ťažká a mohutná, pri pohľade zhora pripomína lichobežník. Mandľovité oči sú od seba pomerne ďaleko posadené. Uprednostňované sfarbenie očí je tmavé, ale môže byť aj dožlta. Uši sa ku špičke zužujú. Celkovo majú tvar písmena V, sú veľké a previsnuté. Nozdry sú široké, nosové huba je dobre vyvinutá a čierno zafarbené. Krk je silný a svalnatý s lalokom na hrdle. Chvost je veľmi široký pri koreni, ale rýchlo sa zužuje. V pokoji dosahuje k pätám, pri akcii je nesený vysoko sa zakrivením. Koža je síce silná, ale na tele voľná, výrazný je lalok, ktorý u niektorých jedincov prechádza aj na ďalšie časti tela. Pokiaľ je pes v pokoji, je koža v tvári hladká, v akcii sa môžu vyskytovať vrásky. Srsť je krátka, hladká, ale hustá a obrom prilieha k telu. Farba je žíhaná, plavá alebo čierna. Maska môže byť, ale nemusí. Na labkách, hrudi a špičke chvosta môžu byť biele znaky, inde sú považované za vadu. Psy meria 65-75 cm pri hmotnosti nad 50 kg, fenky meria 60-70 cm pri hmotnosti nad 40 kg.
Starostlivosť a životné podmienky
Brazílska fila potrebuje byť v častom kontakte so svojím majiteľom. Je to pes jedného pána, zvyšok rodiny tiež miluje a chráni, ale jej pán je pre ňu najdôležitejšie. Pokiaľ s ním nemá dostatok pohybu, môže to na nej vyvolať psychické problémy. Krátka srsť nepotrebuje nijako náročnú starostlivosť. Bohato postačí, ak ju raz týždňa vyčešeme. Čo sa týka ubytovania, nejvhodnější je pre ňu veľký priestor, kde sa môže voľne pohybovať, ale kde nehrozí, že narazí na cudzincov. Celoročné ubytovanie vonku je možné, ale za predpokladu, že bude mať k dispozícii zateplenú búdu a ochranu pred horúcim slniečkom v letných dňoch. Z ďalšej starostlivosti je vhodné pravidelné odstraňovanie ospalek a kontrola zúbkov. Pazúriky je potrebné pravidelne kontrolovať. Väčšina z nich sa obrúsi sama, niektoré je potreba zastrihnúť, aby nedošlo k ich zarastaniu.
Zdravie
Vzhľadom na svoju veľkosť trpia brazílska fila najčastejšie na ochorenia pohybového aparátu. Najčastejšie sú dysplázia lakťového a bedrového kĺbu. Vhodné je teda podávanie kĺbovej výživy, rovnako tak ako vyvážená kŕmna dávka. Vo svěšených ušiach sa častejšie vyskytujú zápaly. Je teda vhodné uši pravidelne čistiť, predovšetkým potom po kúpaní. Pri všetkých obrích plemien môže dochádzať k plynatosti, ktorá môže zapríčiniť pretočenie žalúdka. Na tento problém bohužiaľ dopláca aj mladí a inak zdraví psi. Nesmierne dôležité je v rámci prevencie rozdelení dennej kŕmnej dávky aspoň na dve menšie porcie a dodržanie režimu spánku po jedle.
Kŕmenie
Brazílska fila má vďaka svojej veľkosti dosť nárokov na stravu. Strava musí byť naozaj vyvážená a nesmie dochádzať k prekrmovaniu. Ak budete BARFovat, pripravte sa na to, že kŕmna dávka musí obsahovať vyvážený pomer bielkovín, tukov a sacharidov, zanedbať sa nesmie ani dostatok minerálnych látok a vitamínov. Energetická hodnota krmiva nesmie byť príliš vysoká, pretože pri nadmernom príjme energie dochádza k zrýchlenému rastu. Ten má za následok ďalšie pohybové ťažkosti. Optimálne je príjem 4 140 kcal za deň. Rovnako tak môže pohybové ťažkosti vyvolať nadmerný obsah bielkovín (nad 26%). Ak zvolíme kŕmenie granulami, ľahšie postrážime všetky potrebné parametre. odporúporúčame voliť granule pre veľké a obrie plemená psov, ktoré sú bez obilnín a s vysokým obsahom mäsa (ale pozor na obsah bielkovín). Do krmiva je vhodné pridávať kĺbovú výživu, prípadne využiť prípravky na starostlivosť o ústnu dutinu. Ako už bolo spomenuté, dennú kŕmnu dávku je potreba rozdeliť do aspoň dvoch menších porcií, aby sme znížili riziko vzniku torzia žalúdku.