História
Plemeno vzniklo na začiatku 20. storočia v úchvatnej Brazílii a to prevažne krížením miestnych brazílskych psov a ďalších jedincov, ktorí boli importovaní z Európy, pravdepodobne to bolo z Anglicka a Francúzska. Títo importovaní psy boli prevažne hladkosrstý foxteriér a Jack Russell teriér. Výslední kríženci potom cestovali s majiteľmi do Európy. Štandard bol spísaný roku 1920 a prvé pokusy o uznanie FCI boli v roku 1950, teda až o 30 rokov neskôr. Uznané toto plemeno bolo ale až v roku 1964. Tento krok mal zabezpečiť rozvoj plemena, ale bohužiaľ tomu tak nebolo a plemeno začalo upadať av roku 1973 bol chov tohto teriéra ukončený. Avšak bol zavedený "tajný" chov brazílskeho teriéra, ale plemeno sa stále nedarilo udržať v dobrých číslach. V roku 1981 dokonca vznikol klub pre chovateľov a priaznivcov týchto chlpáčov s názvom "Clube de Fox Paulistinha". V tom čase znovu prišli žiadosti o otvorenie tohto plemena. Plnému ďalšiemu uznaniu sa toto plemeno dočkalo až v roku 2006.
Správanie a temperament
Brazílsky teriér je veľmi sebavedomý, ostražitý a lojálny voči majiteľovi alebo jeho rodine. K tomu je navyše láskavý a svoju rodinu miluje, preto odlúčenie od rodiny znáša veľmi zle a veľmi tým trpí. V krvi mu koluje tvrdohlavosť as tým sa občas horšie pracuje. Je schopný sám pracovať. Ďalej je veľmi bystrý, mrštný a inteligentný, preto sa ľahko cvičí, aj keď je to kvôli tvrdohlavosti občas väčší oriešok, ale na to sú dobré odmeny. Sú to psy ohromne energickí, ktorí sú bez pohybu nesvoji, preto je potrebné im venovať čas a priestor. Keďže má vyvinutý lovecký pud, je potrebné ho naozaj dobre trénovať, aby sa vám nezabehol niekam preč. Pre tohto chlpáča sú vhodné rôzne druhy športov, ako je agility, flyball, obedience, alebo canicross. Pokiaľ sa mu nedostane dostatok pohybu, môže sa z neho stať taký zlý Gremlins a môže vám rozhádzať celý byt. Je teda dôležité zaistiť mu dostatok pohybu a zamestnania, aby bol naozaj spokojný.
Vzhľad
Brazílsky teriér má kvadratické telo s čistými oblými líniami, ktoré ho odlišujú od hladkosrstého foxteriéra. Jeho chrbtová línia je pevná a rovná, ľahko spadajúce od kohútika k zadku. Predhrudie nie je príliš vyznačené, je stredne široké. Hmotnosť tohto chlpáča sa pohybuje okolo 9 kg a výška v kohútiku je u psov 35-40 cm a u súk 33-38 cm.
Starostlivosť a životné podmienky
Je to aktívny pes, a tak potrebuje dostatok pohybu. Je vhodný do aktívnej rodiny, ktorá mu bude venovať mnoho drahocenného času. Dôležitá je správna výživa, ktorá by mala byť prispôsobená veku, váhe a aktivitám psa. Okrem toho je nutné pravidelne kontrolovať zdravie psa a zaistiť mu pravidelnú veterinárnu starostlivosť. Určite je vhodné občas ho učesať a umyť. Pravidelne sa venovať starostlivosti o uši, zúbky, oči a pazúriky. Čím skôr psíka naučíte tieto činnosti, ako nechať si strihať pazúriky, vyčistiť ušká atď. tým jednoduchšie to pre neho následne bude. Vždy motivujte pozitívne a odmeňujte. Ako začnete s hafanom bojovať, bude to nekonečné trápenie ako psíka, tak aj vaše.
Zdravie
Tento teriér je zdravé plemeno, ktorý sa dožíva priemerného veku okolo 12-14 rokov. Samozrejme záleží na kvalite starostlivosti. Celkovo medzi najčastejšie problémy psíkov sú problémy s kožou, alergie, epilepsia, dysplázia bedrového kĺbu a očné problémy. Preto je dôležité pravidelne kontrolovať zdravie psa a zaistiť mu pravidelnú veterinárnu starostlivosť a navštíviť veterinára aj v prípade, že sa nič veľké nestalo, ale vy máte podozrenie. Takéto podozrenie totiž môže podchytiť problém v zárodku a daná choroba, ktorá by sa mohla rozvinúť, nemusí vôbec prepuknúť. Chápeme, že veterinárna starostlivosť je drahá, ale lepšie prísť čoskoro s hlúposťou, než neskoro s vážnym problémom. Blbosť vás vyjde na pár stoviek, veľký dlho neriešený problém už sa tiahne do tisícov aj desaťtisícov.
Kŕmenie
Tak ako väčšina psov, aj títo potrebujú kvalitnú stravu, ktorá obsahuje dostatok bielkovín a vitamínov. Odporúča sa kŕmenie dvakrát denne a pridávanie vitamínov a minerálov do stravy. Vždy je dobré čítať zloženie a vyvarovať sa lacným granulám s vysokým obsahom obilnín. Je dôležité dbať aj na to, aby pes mal k dispozícii vždy dostatok čistej vody. Pokiaľ nechcete psovi dávať granule, môžete zvoliť Barf. Vždy je dobré kontrolovať, ako vybraná strava vyhovuje psiemu zažívaniu. Ako príkladom uvedieme to, že psovi sú napríklad podávané granule, ale pes zvracia. Lekár si nie je istý čím to je a nakoniec sa ukáže, že psovi vadil lepok obsiahnutý v granulých. Potom stačí nasadiť bezlepkové granule a všetko je v poriadku. Všímajte si, či si napríklad ohrýza častejšie priestory medzi pazúrikmi alebo sa často škrabká. A v neposlednom rade by mal mať hafan po správnej strave dobré a pravidelné vyprázdňovanie. Ďalej odporúčame zvoliť vhodné doplnky stravy, ktoré sú dobré napríklad na srsť, kĺby, zažívanie alebo proti zápachu z úst. Výrobkov je mnoho a zvoliť ten správny doplnok je závislý vždy na potrebách daného psa.