História
Presná histórie plemena chesapeake bay retriever nie je známa. Je však isté, že v oblasti Chesapeake Bay boli po viac ako dve storočia využívaní psy pre prinášanie vodného vtáctva. Najmä v zime, za hustého dažďa alebo veľmi chladného počasia bolo vtáctvo loviť vo veľkom množstve.
Vtedy boli títo psi nazývaní vodnými španielmi, avšak nepodobajú sa žiadnemu španielovi, ktoré poznáme dnes. Pôvodné plemeno bolo krížené so stavačmi, setrami, novofoundlandskými a inými psami. Zvláštne vlastnosti Chesapeake Bay retrievera sú prisudzované zachráneným šteňatám novofoundlandského psa zo stroskotanej lode roku 1807. Tieto psy výrazne napomohli k zlepšeniu miestnych loveckých psov loviacich kačice.
Prvá chesapeake bay retriever bol zaregistrovaný v roku 1878. Štandard plemena stanovil v roku 1890 Baltimore Chesapeake Bay Dog Club. V roku 1918 gróf Henry z Albert Lea, Minnesota založil American Chesapeake Club. Jeho štandard plemena byl prijatý viac ako päťdesiatich chovateľovi na území Spojených štátov a Kanady. Chesapeake bay retriever sa tak stal veľmi známym a používaným plemenom pre lovenie vodného vtáctva na celom severoamerickom kontinente.
Správanie a temperament
Pri chove plemena chesapeake bay retriever kladú chovatelia dôraz predovšetkým na odvahu, pracovitosť, ostražitosť, vynikajúce nos, lásku k vode a predovšetkým zodpovedajúce dispozície. Snažia sa tým zachovávať pôvodné znaky, pre ktoré bolo plemeno šľachtené a udržiavať ho použiteľné pre prácu lovca vodného vtáctva.
Majú veselú povahu, sú pokojní a ich správanie zodpovedá danej situácii. Majú obranárske sklony, vie byť veľmi ostražití a spoľahliví ochrancovia. Milujú svoju rodinu, vrátane detí a aj k cudzím ľuďom sa správajú srdečne, pokiaľ sa nejedná o nepozvaného hosťa. Sú určitým spôsobom tvrdohlaví a tvrdohlaví, môže sa prejaviť aj snaha o dominanciu, najmä u psích samcov. Charakteristické vlastnosti sú také, aby dokázali pracovať s ľahkosťou, efektivitou a vytrvalosťou. Pri práci sa jedná o tvrdé psy, ale vo svojej podstate je to láskavé plemeno.
Vzhľad
Ide o aktívneho pracovného psa, čomu je prispôsobený aj vzhľad. Veľkosť ani hmotnosť nesmie byť prehnaná, aby bol chesapeake bay retriever rýchly a obratný pri love. Čeľuste musia byť dostatočné dĺžky a sily pre prinášanie veľkého vtáctva. Telesnú stavbou sa jedná o silného, harmonicky vyváženého a robustne stavaného stredného až väčšieho psa. Má hlboký a široký hrudníka a pleca stavané k voľnému pohybu. Výrazným charakteristickým znakom sú oči, ktoré sú jasné, žltkasté alebo jantárovej farby, a srsť. Chesapeake bay retriever má hustú podsadu a krycia srsť, ktorá sa vlní len na pleciach, krku, chrbte a bedrách.
Dôležité proporcie
Výška meraná od zeme k hornému okraju lopatky musí byť nižší, než je celková dĺžka tela meraná od hrudnej kosti k vrcholom sedacej kosti. Hĺbka hrudníka by mala dosahovať aspoň k lakťu. Plecia až k lakťu a vzdialenosť od lakťa k krajine by mali byť rovnaké.
Hlava
Široká a guľatá temeno. Stredne vyjadrený stop. Chrbát nosa stredne dlhý. Papuľa približne rovnakej dĺžky ako lebka, smerom k ňufáku sa zužuje, ale nie je špicatá. Tenké, nepřevislé pysky. Dáva sa prednosť nožnicovému zhryzu zubov, ale je prijateľný aj kliešťový skus. Stredne veľké oči sú široko posadené, žltkastej alebo jantárovej farby. Uši má plemeno malé, vysoko na hlave nasadené, voľne visiace a stredne silné.
Krk
Krk strednej dĺžky, silne svalnatého vzhľadu a plynulo prechádzajúci do pliec.
Trup
Stredná dĺžka, nesmie byť nemotorný ani kaprovité vyklenutý. V dolnej časti má pôsobiť dojmom propadlosti, slabiny sú dobre vtiahnuté. Zadok je na rovnakej úrovni ako pliecka alebo o máličko vyššie. Krátky, kompaktný a silný chrbát. Hrudník je silný, hlboký a široký, hrudný kôš okrúhly a hlboký.
Chvost
Strednej dĺžky, stredne silný pri koreni. Chvost musí byť nesený rovno alebo mierne zatočený, nesmie byť však zatočený až nad chrbát ani nesený skrútený k strane.
Končatiny
Predné končatiny nesmie javiť známky slabosti. Jsou stredne dlhé, rovné, dobrých kostí a svalstvo. Plecia šikmo uložené s dokonale voľným pohybom, veľmi silné a bez obmedzenia pohybu. Mierne sklonené zápästie strednej dĺžky, paspárky môžu byť odstránené. Zadné končatiny musia vykazovať rovnaké sily ako hrudnej. Musí byť zvlášť silné, aby poskytovali dostatočnú oporu pri plávaní. Sú dlhé, rovné a svalnaté. Kolená sú dobre zauhlené, vzdialenosť od päty k krajine je strednej dĺžky. Paspárky môžu byť odstránené. Zajačie laby s blanou medzi prstami a dobre klenutými a uzatvorenými prstami.
Pohyb
Plynulý, voľný chod bez námahy, budiaci dojem veľkej sily. Pri pohľade zo strany ide vidieť priestranný pohyb bez obmedzenia, silný odraz zozadu, pružný v kolenách a slabinách. Pri pohľade spredu nejaví lakte známky vytočenie, pri pohľade zozadu nejaví zadné končatiny známky kravského postoja.
Srsť
Silné osrstenia s hustou, jemnou, vlnitou podsadou. Dĺžka srsti nesmie presahovať 4 cm. Srsť na tvárovej časti a končatinách je veľmi krátka a rovná, na pleciach, krku, chrbta a bedrách má tendenciu sa vlniť. Stredná práporce srsti sú na prípustnej na zadnej strane panvových končatín a na chvoste. Srsť musí byť funkčný, pretože chesapeake bay retriever pracuje často v nepriaznivých klimatických podmienkach. Tuk v drsnej vonkajšej srsti aj vlnité podsade chráni psa pred studenou vodou, aby neprenikla na kožu a umožňuje tak aj rýchlejšie uschnutí psa. Srsť nesmie zadržiavať vodu, ale skôr je po namočení len vlhká. Sfarbenie kožúšku sa má čo najviac blížiť farbe jeho pracovného prostredia. Prípustný je teda akýkoľvek odtieň hnedej farby. Prednosť sa dáva jednofarebným psom, biele škvrny na hrudi, bruchu, prstoch alebo zadnej strane končatín sú povolené, ale čím menej, tým lepšie. Pri posudzovaní psa na výstavách musí byť dôkladne zvažovaná farba a textúra srsti. Jazvy utrpené pri práci so nepenalizujú.
Starostlivosť a životné podmienky
Vďaka netypické mastnej srsti, ktorá odpudzuje vodu, nie je žiaduce psa často kúpať a najmä potom šampónový. Nie je ani doporučené česanie, ktoré hrozí splstnateniu srsti. O srsť starajte skôr skromne a používajte nechemické prípravky. Chesapeake bay retriever dospieva okolo druhého roku veku. Do tejto doby je veľmi temperamentný a značne búrlivý. Vyžaduje od majiteľov veľkú dávku trpezlivosti, včasnú socializáciu a primeraný výcvik. Učí sa pomalšie, výchovu a výcvik nie je možné uponáhľať. Je ideálnym psom pre majiteľov vyrovnanej povahy s prirodzene vyššou autoritou, ktorú bude pes ochotný akceptovať. Dôležitý je dostatok pohybu, najšťastnejší potom bude u majiteľa, ktorý mu dopraje lovecký výcvik a lov samotný. Nehodí sa pre neskúsených chovateľov bez loveckých či športových ambícií.
Zdravie
Chesapeake bay retriever sa radí medzi pomerne zdravá plemená. Napriek tomu existuje riziko výskytu zdravotných problémov. Spoločne s ostatnými retrievermi trpí na rovnaké choroby, ako je napr. Dysplázia bedrového kĺbu. Ďalším, často videným ochorením, je Von Willebrandova choroba. Jedná sa o vrodenú poruchu zrážanlivosti krvi. Môžeme sa stretnúť aj s alopéciou, teda so zápalovým, alebo nezápalovými ochorením kože, ktoré so sebou prináša vypadávanie srsti
Kŕmenie
Je potrebné dbať na kvalitnú stravu. V prípade pracovni či športovo využívaného psa musíme voliť krmivo dostatočne energeticky vyvážené, ktorého základom je masová zložka.