História
Ide o pomerne staré plemeno, ktorého pôvodné označenie bolo dánsky foxteriér alebo škandinávsky teriér. Už pred dlhou dobou títo psíci lovili hlodavce v Dánsku a na juhu Švédska. Jeho pôvodnou krajinou bolo spočiatku iba Dánsko, a to až do doby, než v 17. storočí začala okupácia Švédska. Práve v tom období sa dánsko-švédsky farmársky pes rozšíril aj na toto územie. Ešte pred druhou svetovou vojnou ale títo hafani začali z neznámych dôvodov miznúť. Dlhú dobu potom bolo toto plemeno považované za vymreté, kým ho v druhej polovici 20. storočia znovuoživili dánsko-švédski kynológovia. V roku 1987 bol uznaný všetkými severskými chovateľskými klubmi a zároveň bol v tejto dobe oficiálne uznaný Medzinárodnou kynologickou federáciou (FCI) a zaradený do skupiny teriérov a pinčov. U nás v Českej republike dánsko-švédsky farmársky pes nie je príliš známy. Ale chov sa už začína formovať, konkrétne v druhej polovici roku 2015 sa tu narodil prvý vrh šteniatok tohto pôvodom škandinávskeho plemena.
Správanie a temperament
Dánsko-švédske farmárske psy sú známi svojou milou, priateľskou a nekonfliktnou povahou, čím sa dosť odlišujú od teriérov. Sú to oddaní a lojálni psí spoločníci, ktorí majú k svojim majiteľom silné puto, a dobre vychádza aj s deťmi. Sú ostražití a dobrí strážcovia, čo z nich robí skvelého partnera pre rodiny i farmárov. Títo múdri miláčikovia sa rýchlo učia a dajú sa využiť pre najrôznejšie aktivity, vrátane agility, poslušnosti a loveckých športov. Výcvik by mal byť pozitívny a založený na odmenách, pretože tieto psy majú sklony k citlivosti.
Vzhľad
Jedná sa o plemeno malej až strednej veľkosti s kompaktným telom a ľahkou, ale dobre osvalenou konštrukciou. Srsť je krátka, priliehavá, na dotyk skôr hrubá a s podsadou. Sfarbenie kožúšku býva biele s hnedými, čiernymi, červenými alebo oranžovými znakmi. Vzhľadovo je ľahko zameniteľný s hladkosrstým foxteriérom, ten má ale pretiahnutejšiu hlavu a dlhšie nohy. Je tiež o niečo vyššia, ale zároveň ľahšia.
Ale späť priamo k plemenu Dánsko-švédsky farmársky pes. Kohútiková výška dospelých jedincov plemena je 32 až 37 cm, hmotnosť sa pohybuje medzi 7 a 12 kg. Hlava je malá, trojuholníková, so širokou, ľahko zaoblenou lebkou a dobre vyjadreným stopom. Čeľuste sú silné, s nožnicovým zhryzom. Uši bývajú natočené dopredu, umiestnené ďaleko od seba a po stranách hlavy. Majú trojuholníkovitý tvar a srsť na nich netvorí volániky. Chrbát je pomerne dlhý, široký, s dobre klenutými rebrami. Chvost je buď primerane dlhý alebo sa šteňa narodí s vrodene skráteným chvostom, nikdy sa nekupíruje.
Starostlivosť a životné podmienky
Títo hafíci potrebujú minimálne kefovanie, zato ale veľa pohybu. Jedinci tohto plemena totiž majú dostatok energie a skutočne potrebujú pravidelný pohyb a fyzickú aktivitu. Určite teda ocenia, keď mu doprajete vybláznenie v podobe dlhej prechádzky, behania a hrania.
Zdravie
Väčšinou sa jedná o zdravé a odolné psíky, avšak ako u každého plemena sa môžu vyskytnúť určité genetické choroby. Je dôležité s chlpáčom pravidelne navštevovať veterinára, aby sa nič nezanedbalo, udržiavať správnu váhu maznáčika a samozrejme mu podávať zdravú stravu. Ako priemerná dĺžka života sa u týchto psíkov uvádza rozmedzie trinásť až pätnásť rokov.
Kŕmenie
Určite pre svojho Škandinávca vyberajte kvalitné krmivo, ktoré je určené menším plemenám psíkov. Vždy sa pozrite na zloženie, kde by malo byť na prvom mieste zastúpené mäso. Naopak obilniny by nemali byť v krmive zastúpené vôbec, prípadne minimálne. Psíka určite poteší, keď mu občas prilepšíte baštu o vrecko alebo napríklad paštétu. A samozrejme ako každý hafík, aj tento škandinávsky psí fešák ocenia ako odmenu kvalitné pochúťky. Druhým spôsobom kŕmenia je BARF. Pri takomto druhu stravovania psa ale musíte dbať na to, aby bolo správne vyvážené a maznáčikovi sa dostala všetka potrebná výživa.