História
Ako sme už písali v úvode, tento pes má dlhú históriu, ktorá siaha až do 16. storočia. Pôvodne bol vyšľachtený v holandskej provincii Drenthe, podľa ktorej sa volá. Prvé zmienky o tomto plemene súvisia s loveckými psami, ktoré do Holandska priviezli španielski a francúzski šľachtici. Tí boli krížení s miestnymi poľovníckymi plemenami, a to viedlo k vytvoreniu univerzálneho psa, ktorý sa výborne hodil nielen na lov drobnej zveri, ale aj na stráženie miestnych fariem. Dlhú dobu bol Drent hlavným psím parťákom poľnohospodárov, ktorí si ho obľúbili pre jeho všestrannosť, odolnosť a oddanosť. Na rozdiel od iných plemien zostal Drent relatívne izolovaný, a preto mu zostali jeho pôvodné vlastnosti. Plemeno bolo oficiálne uznané holandským kynologickým klubom v roku 1943 a odvtedy si postupne získava uznanie aj mimo svojej domoviny.
Správanie a temperament
Drentsche Patrijshond je lojálny a priateľský pes, ktorý svoju rodinu miluje nadovšetko. Vďaka svojej dlhej histórii ako poľovný pes má prirodzené inštinkty, ktoré sa dedia po generácie. Veľmi dobre sa znáša ako s deťmi, tak aj inými zvieratami, čo je poľahčujúca okolnosť, keď ho privediete do rodiny. Nielen, že svoju rodinu miluje, ale dokáže ju aj dokonale ochrániť. Temperament Drenta je, dá sa povedať, vyvážený. Na jednej strane je to aktívny a energický pes, ktorý potrebuje pravidelnú fyzickú aj mentálnu stimuláciu, na druhej strane je to maznavý spoločník, ktorý rád trávi čas so svojou rodinou. Má rád interakciu s ľuďmi a ocenia hry aj tréning. Je ľahko vychovávateľný, zábavný a život s ním je o chlp lepší.
Vzhľad
Tento chlpáč je stredne veľký pes s harmonickou stavbou tela. Jedinci tohto plemena dorastajú do výšky okolo 55 až 63 cm a vážia medzi 20 až 30 kilogramami. Samce sú väčšie a ťažšie a samice naopak ľahšie a menšie. Ich srsť je stredne dlhá, hustá a občas aj mierne zvlnená. Typické sfarbenie Drenta je biele s hnedými alebo oranžovými škvrnami. V tvári mávajú takú masku, ktorá môže byť buď čiastočná, alebo plná. Uši sú stredne dlhé, zvesené, s hustou srsťou, čo im dodáva elegantný vzhľad. Drent pôsobí prirodzene atleticky a vznešene. Jeho pohyb je plynulý a sebaistý, čo je odrazom jeho loveckého inštinktu. Pri práci v teréne je vidieť jeho sila a vytrvalosť, zatiaľ čo v domácom prostredí z neho vyžaruje pokoj a rovnováha. Je to jednoducho všestranný chlpáč pre všetky prípady.
Starostlivosť a životné podmienky
Jeho srsť nie je na starostlivosť nijako náročná, aj keď ju má hustú. Stačí ho pravidelne kefovať, aby sa predišlo strapateniu srsti. Je potrebné pravidelne kontrolovať uši, kde sa môžu hromadiť nečistoty a pes potom môže trpieť na zápaly. Kúpať psíka by ste mali raz za čas. Určite nezabudnite na strihanie pazúrikov a čistenie zubov. Rovnako tak ako ľuďom aj psom sa kazia zuby a ich liečba je potom nielen drahá, ale aj bolestivá. Dôležitá je pre tohto chlpáča predovšetkým fyzická aktivita. Drent bol vyšľachtený ako poľovný pes, a preto potrebuje dostatok pohybu a možnosti zamestnať svoj čuch aj hlavu. Dlhé prechádzky, hry na záhrade alebo aktivity ako aportovanie či agility sú pre neho ideálne.
Zdravie
Ide všeobecne o zdravé plemeno. Ale žiadne plemeno nie je zdravé na 100%, preto ako u väčšiny hafánov aj u neho existujú genetické predispozície k určitým ochoreniam. Medzi častejšie problémy patrí dysplázia bedrových a lakťových kĺbov alebo očné problémy, ako je progresívna atrofia sietnice. Zodpovední chovatelia dbajú na testovanie svojich psov, aby sa týmto problémom predchádzalo. Preto je dobré poznať genetický profil rodičov a vyhnúť sa tak možným komplikáciám. Pravidelné veterinárne kontroly a preventívne opatrenia ako očkovanie a ochrana pred parazitmi sú u všetkých plemien nevyhnutnosťou. Dôležité je tiež udržiavať Drenta v dobrej kondícii, aby sa predišlo problémom s kĺbmi, ktoré by mohli byť zhoršené nadváhou. Na kĺby je dobré používať výživu.
Krmenie
Kvalitná strava zodpovedajúca veku, veľkosti a aktivite psa je základ pre zdravého a šťastného hafana. Sledujte vždy váhu a kondíciu psa a prispôsobte tak dávky podľa potreby. Odporúča sa kŕmenie dvakrát denne a pridávanie vitamínov a minerálov do stravy. Vždy je dobré čítať zloženie a vyvarovať sa lacným granulám s vysokým obsahom obilnín. Je dôležité dbať aj na to, aby pes mal k dispozícii vždy dostatok čistej vody. Pokiaľ nechcete psovi dávať granule, môžete zvoliť Barf. Vždy je dobré kontrolovať, ako vybraná strava vyhovuje psiemu zažívaniu. Ako príklad uvedieme, že sú psovi podávané granule, ale pes zvracia. Lekár si nie je istý, čím to je, a nakoniec sa ukáže, že psovi vadil obsiahnutý lepok. Potom stačí nasadiť bezlepkové granule a všetko je v poriadku. Všímajte si, či si napríklad ohrýza častejšie priestory medzi pazúrikmi alebo sa často škrabká. A v neposlednom rade by mal mať hafan po správnej strave dobré a pravidelné vyprázdňovanie. Ďalej odporúčame zvoliť vhodné doplnky stravy, ktoré sú dobré napríklad na srsť, kĺby, zažívanie alebo proti zápachu z úst. Výrobkov je mnoho a zvoliť ten správny je závislý vždy na potrebách daného psa.