História
Toto stredne veľké plemeno pochádza z územia Veľkej Británie, vzniklo okolo 19. storočia a stalo sa vyhľadávaným spoločníkom loveckých nadšencov. Field španiel bol pôvodne zamieňaný za variant kokeršpanela, ale v roku 1892 bol uznaný ako samostatné plemeno. Bol vyšľachtený krížením sussex španiela a anglického kokra. Využíval sa prevažne na prácu lovca na poli, kde vyhľadával a prinášal odstrelenú zver, najmä vtáky. Nie nadarmo sa volá field španiel, v preklade znamená field - pole. Jeho schopnosť pracovať v rôznom prostredí a za akýchkoľvek podmienok z neho urobila skvelého parťáka na lov. Dnes je toto plemeno skôr vzácnejšie.
Správanie a temperament
Field španiel je inteligentný, pozorný a oddaný pes so silným loveckým inštinktom, ktorý v ňom bol po dlhé roky povzbudzovaný. Je známy pre svoju ochotu spolupracovať a pre schopnosť učiť sa nové zručnosti. Má vyrovnaný temperament, čo ho robí skvelým spoločníkom pre rodinu, ale aj jednotlivcov. Field španiel je energický pes a potrebuje dostatok pohybu a aktivít, a preto sa hodí pre ľudí, ktorí majú radi vonkajšie športy alebo napríklad pravidelné prechádzky. Tento chlpáč je dokonalým spojením elegancie a pracovitosti. Jeho vášeň pre prácu a zároveň schopnosť byť skvelým spoločníkom z neho robí skvelého pracanta, ale aj pre maznáčika.
Vzhľad
Tento chlpatý krásavec je stredne veľký pes s elegantným vzhľadom. Má dlhú hebkú srsť, pri ktorej prevažuje hnedá farba. Má dlhé a zvlnené ušisko, ktoré výrazne zdobí jeho hlavu. Oči sú tmavé s výrazom šikovného a inteligentného psa. Výška tohto plemena sa môže pohybovať okolo 43 až 46 cm v kohútiku. Váha potom okolo 18 až 25 kg.
Starostlivosť a životné podmienky
Field španiel je veľmi aktívny pes a vyžaduje dostatok pohybu a stimulácie. Pravidelné venčenie, hry a cvičenia sú kľúčové na udržanie jeho celkového zdravia. Jeho kožúšok potrebuje pravidelnú starostlivosť v podobe česania aj občasného kúpania. Je dobré pravidelne čistiť očká a ušká, aby nedošlo k zápalom. Tieto psy majú sklony k nadváhe, preto je dôležité sledovať ich výživu a udržiavať ich správnu kondíciu vďaka pravidelnému športu a vyváženej strave. Nie sú úplne vhodnými parťákmi do bytu, ich miesto je skôr pri baráčiku so záhradkou, kde môžu poriadne vyčíňať a vybiť svoju nadbytočnú energiu. Títo chlpáči sa priemerne dožívajú veku 13 až 14 rokov.
Zdravie
Tento chlpáč je obvykle zdravý pes, ale aj tak sa môžu občas prejaviť rôzne zdravotné komplikácie, žiadny pes nie je stopercentne zdravý. Toto plemeno môže byť náchylné k očným ochoreniam a dysplázii bedrového kĺbu. Pravidelné veterinárne kontroly sú dôležité pre prevenciu a včasnú diagnostiku možných zdravotných problémov.
Kŕmenie
Čo sa týka kŕmenia, je dôležité podávať kvalitnú stravu v presne stanovených porciách podľa veku, aktivity a stavu psa. Ďalej je dôležité mať na pamäti, že každý pes je individuálny a môže mať odlišné výživové potreby. V prvom rade treba zvoliť stravu, ktorú psíkovi budete podávať. Či to budú granule, BARF alebo konzervy. Potom je dobré kontrolovať, ako vybraná strava vyhovuje psiemu zažívaniu. Ako príkladom uvedieme to, že maznáčikovi sú napríklad podávané granule, ale pes zvracia. Lekár si nie je istý, čím to je, a nakoniec sa ukáže, že psovi vadil lepok obsiahnutý v granuliach. Potom stačí nasadiť bezlepkové granulky a všetko je v poriadku. Všímajte si, či si napríklad neohrýza častejšie priestory medzi pazúrikmi alebo sa často neklesá. A v neposlednom rade by mal mať hafan po správnej strave dobré a pravidelné vyprázdňovanie. Ďalej odporúčame zvoliť vhodné doplnky stravy, ktoré sú dobré napríklad na srsť, kĺby, zažívanie alebo proti zápachu z úst. Výrobkov je mnoho a zvoliť ten správny je závislý vždy na potrebách daného psa.