História
Pôvod moderného francúzskeho buldočka sa viaže k pôvodným molossoidnými psom. Z tejto pôvodnej skupiny bola v postupe času v Anglicku vyšľachtená línie psov menšieho vzrastu. Z týchto buldogov vznikala ďalším krížením nová plemená. Časť chovateľov dávala prednosť pracovnej stránke psov a druhá časť sa zamerala na šľachtenie ich spoločenských vlastností.Počas priemyselnej revolúcie odchádzala veľa anglických robotníkov za prácu do Francúzska a prinášali sebou rad psov, medzi nimi aj malé buldogmi. Tí sa vo Francúzsku stali veľmi rýchlo populárne, rýchlo si získali obľubu aj vo vyššej spoločnosti a vznikla myšlienka na vytvorenie malého buldoga ako samostatného plemena. Avšak konkrétne záznamy o ďalšom kríženie neboli dochované, takže presný vývoj francúzskeho buldočka nie je úplne známy. Prvý chovateľský klub bol založený v Paríži v roku 1880.
Aj v Spojených štátoch amerických čoskoro objavili šarm tohto plemena a francúzsky buldoček si rýchlo dobyl srdcia tamojších chovateľov. Dnes patrí medzi najpopulárnejšie psie plemená a často je zdrobnené nazývaný prezývkou Frenchie.
Správanie a temperament
Francúzsky buldoček rovnako ako iné spoločenské plemená vyžaduje úzky kontakt s ľuďmi. Má nekonfliktný osobnosť, je veselý, priateľský a neskutočne hravý a maznavý. Miluje deti a rád sa s nimi hrá. Pretože má veľmi malé nároky na pohyb a takmer nešteká, je to ideálne plemeno pre seniorov žijúcich v mestských bytoch. Hoci buldočky oplývajú istou dávkou tvrdohlavosti, je ich výcvik ľahký, za predpokladu, že bude dôsledný a za použitia pozitívnych metód. Láskavého majiteľa budú každý deň tešiť svojou prítomnosťou, vtipom a zmyslom pre humor, dávať mu svoju lásku a denne mu odhaľovať svoju vnútornú krásu.Vzhľad
Francúzsky buldoček je malý, územčistý pes typického molossoidního vzhľadu. Typická je veľká hlava s krátkym ňufákom, skrátenú hornou čeľusťou a veľkými guľatými očami. Stredne veľké vzpriamené uši sú vysoko posadené a otvorené smerom dopredu. Krk je krátky a prechádza v široký, svalnatý chrbát. Končatiny sú silné a svalnaté. Chvost je prirodzene krátky, nízko nasadený a aj pri pohybe býva nízko nesený. Srsť je krátka, lesklá, mäkká a bez podsady. Voľne prilieha k telu, v oblasti krku je voľnejšia a na hlave a v oblasti ramien tvoria pravidelné vrásky. Farba srsti je rovnomerne plavá, žíhaná, s bielymi škvrnami alebo bez nich. Plemeno má výšku v kohútiku 24-35 cm a v dospelosti dosahuje váhy 8-14 kg.Starostlivosť a životné podmienky
Typický pes pre mestské obyvateľstvo. Toto plemeno nie je určené pre pobyt vonku. Francúzsky buldoček má minimálne požiadavky na pohyb. Postačujúce je krátka prechádzka na vodítku, ale pohyb v horúcom alebo vlhkom počasí mu nerobí dobre. Buldočky sú veľmi náchylné k tepelnému vyčerpaniu, preto je väčšinou lepšie vykonávať fyzickej aktivity ráno alebo večer. Vo veľmi horúcich letných dňoch je vhodné použitie špeciálnych chladiacich podložiek pre psov. Väčšina týchto psov tiež nevie plávať. Francúzske buldočky sa veľmi ľahko cvičia. Patrí medzi múdra, ale tvrdohlavá plemená. Rôzni psi budú reagovať na rôzne výcvikové metódy, ale najväčších úspechov možné spravidla dosiahnuť, ak bude výučba spojená s množstvom zábavy a chutných odmien.Starostlivosť o srsť francúzskeho buldočka je nenáročná, ale jeho tvárové vrásky je potrebné pravidelne čistiť. Nutná je tiež pravidelná kontrola uší, očí a zubov. Akýkoľvek výtok alebo zápach môže byť príznakom infekcie a psa by mal prehliadnuť veterinár. Pazúry francúzskych buldočkov je potrebné pravidelne skracovať, pretože nerastú prirodzene dole ako u iných plemien a pes si ich pri chôdzi sám neobrusuje.