Všetko pre vašich maznáčikov. Labku na to!

Domov

0220 924 080 Volajte po-št 8:00-18:00,
pia 8:00-17:00
Doprava nad 49 € ZADARMO Píšeme pre vás Tlapka TV

Blog obchodu pre chovateľov SpokojnýPes.sk

UKECANÝ PES_

Hovoríme vám pravdu. Zvlášť o krmivách.

DO OBCHODU

Prosím se nebo si vytvořte bezplatnou registraci.

Remind

Košík 0,00 0

Do dopravy zdarma zbýva 9999,- Kč
0

Obľúbené položky:

0
Menu

Jazvečík 🐶

A B C D E F G H CH I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z Vše
283 Máte toto plemeno? Dajte mu hlas
Dachshund, Dackel, Teckel
🐶 Jezevčík je vynikající společník, který se hodí jak pro osamělého člověka, tak pro rodinu s dětmi.   Je vynalézavý, inteligentní a sebevědomý pes, především jedná-li se o jeho blaho. Ze všeho nejvíce miluje pohodlí, teplo a lidskou společnost. Přes svou oddanost člověku mnohdy prosadí svou paličatou hlavu a žije si svůj život. Potřebuje láskyplnou, ale velice důslednou výchovu, aby neměl snahu „převzít velení“. Nesnáší dril a křik, při takovém zacházení se zatvrdí a může se stát až agresivním. Také raná socializace s dětmi a ostatními domácími zvířaty je nezbytná, aby mohl zastávat úlohu plnohodnotného rodinného psa. Jezevčík je ostražitý a hlasitý, ale není zbytečně uštěkaný. Mnohdy je také ostrý, ale při správné výchově není agresivní ani útočný. Jezevčíci mají dvojí členění. Dle velikosti dělíme na standartní, trpasličí a králičí typ a dle druhu srsti na hladkosrsté, dlouhosrsté a drsnosrsté.

🐶 Jazvečík je vynikajúci spoločník, ktorý sa hodí ako pre osamelého človeka, tak aj pre rodinu s deťmi.  

Je vynaliezavý, inteligentný a sebavedomý pes, predovšetkým ak ide o jeho blaho. Zo všetkého najviac miluje pohodlie, teplo a ľudskú spoločnosť. Cez svoju oddanosť človeku mnohokrát presadí svoju zanovití hlavu a žije si svoj život. Potrebuje láskyplnú, ale veľmi dôslednú výchovu, aby nemal snahu "prevziať velenie". Neznáša dril a krik, pri takomto zaobchádzaní sa zatvrdí a môže sa stať až agresívnym. Tiež skorá socializácia s deťmi a ostatnými domácimi zvieratami je nevyhnutná, aby mohol zastávať úlohu plnohodnotného rodinného psa. Jazvečík je ostražitý a hlasný, ale nie je zbytočne uštekaný. Veľakrát je tiež ostrý, ale pri správnej výchove nie je agresívny ani útočný. Jazvečíky majú dvojaký členenie. Podľa veľkosti delíme na štandardné, trpasličie a králičie typy a podľa druhu srsti na hladkosrsté, dlhosrsté a drsnosrsté.
Chcete mať fotku vášho chlpáča v galérii? Stačí poslať...
Rýchla navigácia - obsah

História

Prvý vyobrazenie jezevčíkovitých psov pochádza už zo stredoveku, tí sa však podobali dnešným psom iba stavbou kostry. Tvar hlavy aj postavenie uší bolo v tej dobe úplne odlišné. Prvé zmienky o jazvečíkovi, ako ho poznáme dnes, sú už viac ako 300 rokov staré. Hovorí o ňom ako o nízkom, krátkonohá psovi s dlhým trupom a zvislými ušami, ktorý bol určený k lovu bobrov, jazvecov, vydier a králikov. Najstarším chovateľským klubom je od roku 1888 Nemecký klub chovateľov jazvečíkov. Ten už od začiatku rozlišoval toto plemeno podľa srsti na hladkosrsté, dlhosrsté a drsnosrsté. Najstarším a prapôvodným typom je hladkosrstý jazvečík farby čiernej s pálením. Hoci dnes je tento typ osrstenia najmenej populárny, stále má svoje pevné miesto medzi chovateľmi. Pôvodný dlhosrsté jazvečíky boli krížený so "španielmi", od ktorých získali väčšiu eleganciu a ladnosť a vďaka tomu sa stávajú často obľúbenými mestskými psami. Drsnosrstým jezvečíkom naopak po častom krížení s teriérmi a bradáčmi do dnešného dňa zostala vyššia ostrosť. Posledný menovaný je v dnešnej dobe najviac populárnym a najčastejšie chovaným zástupcom plemena. V Českej republike bol prvý "Klub pestovateľov jazvečíkov" založený v roku 1937, a hoci u poľovníkov bolo plemeno veľmi známe a obľúbené, jeho čistokrvný chov rozšírený nebol. V roku založenia klubu bolo na výstave prezentované iba 7 zástupcov plemena. Popularita však rýchlo rástla a v roku 1966 to bolo už 297 psov. Najvyšší počet šteniat bolo zapísané v plemennej knihe v roku 1990, a to 2058. Od tej doby jeho obľúbenosť neklesá.

Správanie a temperament

Hoci sa jednotlivé varianty od seba mierne líšia, základné povahové rysy platí pre všetky jazvečíky. Najčastejšie sa stretávame s popisom ako je "osobnosť", a "urážlivec", ale všetci chovatelia jazvečíkov sa zhodnú, že práve za toto označenie môže úplne iný faktor, a to je inteligencia. Jazvečíky sú nesmierne inteligentné, bystré a empatické a práve tieto vlastnosti im dávajú "vlastnú hlavu". Veľakrát sa snaží přesvědčit majiteľa, že oni to vedia lepšie a urobia si veci po svojom. Ľudia nepoznajúc plemeno o ňom mnohokrát hovoria, že je nevychovateľný a neposlušný, ale kto raz choval jazvečíka, ten ho práve pre toto bezhranične miluje. Jazvečíky sú klauni a pre svojho majiteľa sú ochotní položiť život. Cez svoj malý vzrast sú to odvážni a gurážny psi, ktorí sa nezľaknú žiadneho nebezpečenstva. Práve pre tieto vlastnosti sú veľmi cenení v poľovníctve. Kombinácia oddanosti človeku, inteligencie a nebojácnosti robí z jazvečíka vynikajúceho poľovného psa.
Ako už bolo spomenuté, jednotlivé varianty jazvečíka sa temperamentom mierne líšia. Hovorí sa, že najtvrdohlavější a najmenej ochotný sa "otrocky" podvoliť je jazvečík hladkosrstý. Ten veľmi rád ochutnáva a "ohlodáva" domáce vybavenie a textil, najčastejšie sa tiež uráža. Svoje "zlé vlastnosti" však vyvažuje obrovským zmyslom pre humor a všestrannú solídnu prácu. Má stále zachovaný silný lovecký pud.Dlhosrstý jazvečík je oproti svojmu hladkosrstému príbuznému naozajstným šľachticom. Je veľmi elegantný s krásnym pohľadom a príjemnou povahou. Aj jeho lovecké pudy nie sú tak silné ako u ostatných dvoch variantov. Práve tieto vlastnosti z neho robia obľúbeného mestského psa. Medzi jeho negatívne vlastnosti môže u niektorých jedincov patriť istá nervová labilita, ktorá spôsobuje prehnanú bojazlivosť a hryzavosť zo strachu. Nie je tiež tak sebavedomý.Drsnosrstý jazvečík je povahou niekde medzi týmito dvoma variantmi. Je priateľský, inteligentný a tiež výborný všestranný lovec. Zrejme pre svoju vyrovnanosť patrí k najobľúbenejšiemu chovanému typu v SR.Čo sa týka povahových vlastností štandardných a miniatúrnych jazvečíkov, nemali by medzi nimi byť zásadné rozdiely. Miniatúrny jazvečík by si mal zachovať všetky vlastnosti klasického jazvečíka a byť jeho zmenšenou kópiou. Iba menšie telo ho obmedzuje vo fyzickom výkone, rýchlejšie sa unaví a celkovú záťaž je nutné upraviť vzhľadom na drobnejšie telesnú stavbu.

Vzhľad

Stavba tela jazvečíka je nízka, krátkonohé, podlhovasté, svalnaté, so smelo vyzývavým držaním hlavy a pozorným výrazom tváre. Hoci má v pomere k telu nie krátke končatiny, je veľmi pohyblivý a vrtký. Jeho hlava je pretiahnutá, pri pohľade zhora a zo rovnomerne zužuje až po špičku nosa, nie je však špicatá.
Srsť jazvečíka sa delia na hladkosrstú, ktorá má byť podľa štandardu krátka, lesklá a hladko priliehajúca bez holých miest a dlhosrstou, ktorá je predpísaná rovná, lesklá s podsadou, priliehajúce k trupu, predlžujúca sa pod krkom a na spodnej strane tela. Na zadnej strane behov má byť zreteľne dlhšie osrstenie, svoje najväčšie dĺžky má dosahovať na spodnej strane prútu a tvoriť tzv. vlajku.
Posledná variantom srsti jazvečíka je hrubosrstá, ktorá je stanovená štandardom takto - s výnimkou papule, obočia a sluchov na celom tele podsadou prestúpená, priliehavá, hustá a drôtovitá krycia vlas. Na papuli je výrazná brada, obočie je husté a na ušiach je osrstenie kratšie ako na tele, takmer hladké. Chvost má byť dobre a rovnomerne, priliehavú srsť.
Aby výber medzi jazvečíky nebol tak jednoduchý, delí sa okrem troch typov srsti na tri veľkostné rázy. Jazvečíka štandartného, trpasličieho a králičieho. Posledné dva menované sú nazývané ako miniatúrny. Líšia sa od seba veľkosťou obvodu hrudníka, kedy trpasličí musí mať vo veku 15 mesiacov max. 35 cm (obvyklá váha v dospelosti okolo 5 kg) a králičie max. 30 cm (zvyčajne v dospelosti okolo 3,5 kg). Až v tomto veku sa rozhoduje, či jedinec bude králičieho či trpasličieho typu. Nie je výnimkou, že sa z jedného vrhu narodí ako králičie tak trpasličie šteňatá. Tieto veľkostné rázy sa môžu vzájomne krížiť, avšak kríženie miniatúrneho jazvečíka so štandardným je zakázané. Pri štandardnom rázu sa obvod hrudníka nemeria, ale jeho váha by sa mala pohybovať v rozmedzí od 6 do 9 kg.
Podľa štandardu FCI sú povolené tri základné farebné varianty, a to jednofarebné - červení, žltí (tiežs čiernou prímesou), dvojfarebné - čierni či hnedí s pálením a škvrnité (tiež nazývaní tigrované či žíhané) sa základná tmavou farbou čiernou, červenou či šedú. U drsnosrstej formy je okrem vyššie uvedených najbežnejšie farebnou variantou sfarbenie svetlého až tmavého diviaka. Podľa amerických a anglických štandardov je povolené viac farebných variantov vrátane bielej a trieslovej v rôznych variáciách, avšak v krajinách riadiacich so štandardami FCI tieto farby povolené nie sú.

Starostlivosť a životné podmienky

Jazvečík nie je plemeno náročné na starostlivosť. Hladkosrstý typ má srsť samočistiaci a bezúdržbovou, pri znečistení stačí utrieť vlhkou handričkou a 1x týždenne vyčesať gumovou rukavicou. Táto srsť je však bez podsady, čo môže byť pre niekoho nevýhodou. Sú úplne   nevhodní na trvalý pobyt vonku. Títo psíkovia sú viac zimomriví a vďaka nízkym nohám môžu trpieť pri prechladnutí zápaly močového mechúra. Keď však majitelia berú na toto ohľad, je "hlaďák" veľmi nenáročný. Dlhosrstá varianta vyžaduje pravidelné kefovanie 1-2x týždenne s pohlídáním problémových partií ako sú uši, chvost a náprsenka, ktoré môžu plstnatiet. Oproti tomu drsnosrstého jazvečíka stačí 2x ročne vytrimovat a je rovnako nenáročný na starostlivosť ako jeho hladkosrstý príbuzný. Drôtosrstý však oveľa lepšie znáša aj vonkajšie pobyt v zateplenej búde.
Jazvečík patrí k veľmi variabilným plemenám a hodí sa prakticky do každého prostredia. Bude šťastný ako v meste s pravidelnými vychádzkami, tak v domčeku so záhradkou. Všetci majú ale jedno spoločné, a to je nutnosť mať svojho majitelia na blízku. Osamotení veľmi trpia a môžu to dávať hlasno najavo, čo môže hlavne u mestských psov spôsobovať susedské problémy. Už od mala je potreba učiť šteňatá samote a tomu, že sa majiteľ zase vráti.

Zdravie

Jazvečík patrí medzi dlhoveké a zdravá plemená, ktoré sa dožívajú v priemere 14 rokov, však vôbec nie sú výnimkou jedinci, ktorí sa dožili až 18 - 19 rokov. Ovšem tiež im sa nevyhýbajú zdravotné komplikácie. Môžu mať problémy s chrbticou, čo je spôsobené ich atypickou stavbou, krátkymi nohami a dlhým telom. Môže trpieť bolestivými vyskočenie platničiek, ktoré mnohokrát končí až úplným ochrnutím zadných končatín. Štúdie uvádzajú, že nejakým problémom s chrbticou trpí až 36% miniatúrnych a 6% štandardných jazvečíkov. Z tohto dôvodu sa neodporúča dovoľovať zoskoky z výšok ani chôdza po schodoch. Mnoho majiteľov však toto plemeno natoľko miluje, že sa s celoživotným vynášaním a znášaním po schodoch ľahko zmieri.

Kŕmenie

Jazvečík nie je náročný na kŕmenie a väčšinou je veľmi žravý a stále pri chuti. To ale bohužiaľ často naráža na skutočnosť, že má sklony k priberaniu a nadváhe, čo škodí jeho zdravie a predovšetkým už spomínanú chrbticu. Je teda nutné dôsledne dbať na správnu výživu a veľkosť kŕmnej dávky s nie príliš vysokým obsahom tuku. Tiež neuškodí pridávanie kĺbovej výživy.


Najobľúbenejšie produkty šteniat tohto plemena

Čoskoro bude dobre, nebojte! Ale najprv čítajte...

Potvrdzujem, že moje domáce zviera bolo vyšetrené veterinárom, ktorý na základe stanovenej diagnózy odporučil užívanie tohto produktu.

Prečítal(a) som si a beriem na vedomie, že ak moje domáce zviera dostáva toto krmivo, odporúča sa najmenej raz za 6 mesiacov konzultovať užívanie s veterinárom.

Prečítal(a) som si a beriem na vedomie, že ak sa stav môjho domáceho zvieraťa pri užívaní tohoto produktu akýmkoľvek spôsobom zhorší, je nutné okamžite kontaktovať veterinára.

Súhlasíte so všetkými bodmi?

Pre pokračovánie v nákupu si prosím prečítajte text vyššie a zaškrtnite ÁNO.

Vo vašom košíku nič nie je. Napravíte to?

PES MAČKA OSTATNÉ VET.DIÉTY

Potrebujete poradiť? Blogujeme... Radšej videá? Poznáte Tlapka TV? Plemená / rasy psov

Odoberať novinkyChcete pravidelné novinky e-mailom?

Novinky e-mailom posielame zadarmo.
Možnosť zrušenia odoberania noviniek nájdete v každom e-maily.

Doprava ZADARMO

Vašu objednávku nad 49 € vám radi doručíme zadarmo. Do dvoch dní od objednania bude u vás. 

0220 924 080— Potrebujete pomocnú labku? Sme tu pre vás. Pondelok až štvrtok 8:00-18:00, piatok 8:00-17:00

Najlepším ocenením je váš záujem!

  • 1. miesto
  • 1. miesto
  • 1. miesto
  • Finalista 2021

Platobné metódy