História
Predkovia tohto plemena sa vyskytovali v Japonsku už veľmi dávno. Pochádza zo stredne veľkých japonských špicov, ktorí boli oficiálne rozdelení až v 30. rokoch 20. storočia. Ako samostatné plemeno sa potom vyvíjalo v hornatých oblastiach Kishu (dnešnej prefektúry Wakajama a Mie), odkiaľ má plemeno svoje meno. Pôvodným využitím plemena kishu bol lov diviakov, jeleňov, ale aj medveďov. Psy sú pri love veľmi samostatné, ale zároveň si strážia svojho lovca, aby sa mu nestratil. Pokiaľ pes dohnal lovené zviera skôr, ako sa k nemu dostal lovec, zvládol ho sám aj zabiť. Aby boli psy pri love dobre vidieť, niesla ich srsť znaky aj jasnejších farieb – červené, sezamové alebo žíhané. Po roku 1934, kedy vznikol prvý štandard, došlo k úprave a tieto farby postupne zo srsti kishu vymizli. V roku 1934 bolo plemeno tiež oficiálne uznané a vyhlásené za japonský národný poklad. Ešte v minulom storočí platil prísny zákaz plemeno vyvážať mimo územia Japonska, výnimkou bolo jeho darovanie. Mimo Japonska je výskyt plemena veľmi vzácny. Niekoľko chovateľov sa nájde v USA a pár ich je v Európe.
Správanie a temperament
V súčasnej dobe je lov veľkej zveri veľmi obmedzený, a tak kishu stratil svoje pôvodné využitie. Výborne sa ale osvedčil aj ako spoločník. Dôležitá je pri kishu socializácia a výchova. Je veľmi inteligentný, pokojný a pri výcviku je potrebné k nemu pristupovať citlivo, ale napriek tomu dôsledne. Jeho lovecký inštinkt nikdy nespí a vždy ho bude nasledovať. Pri výcviku veľa využíva svoju samostatnosť. Je potrebné zaujímavým spôsobom udržať jeho pozornosť, aby ho výcvik nenudil. Pokiaľ totiž uzná, že mu niečo nedáva zmysel, tak to jednoducho neurobí. Svoju rodinu veľmi miluje a potrebuje s ňou byť čo najviac v kontakte. Je vyrovnaný a čistotný, rýchlo sa naučí základom hygieny. Pokiaľ sa ale bude nudiť a nedostane možnosť vybiť svoju energiu, môže sa z neho stať demolačná čata. S deťmi máva dobrý vzťah, pokiaľ ho rešpektujú. Je vždy na prvom mieste spoločníkom, nie hračkou pre deti. Čo sa týka spolužitia s inými zvieratami, tu je naozaj dôležitá socializácia a návyky z obdobia šteniatka. Aj napriek svojmu loveckému pudu dokáže žiť pod jednou strechou s ďalšími zvieratami, avšak určite jednoduchšie to je ak takto žijú od malička.
Vzhľad
Kishu je stredne veľké plemeno, ktoré je harmonicky stavané a má dobre vyvinuté svalstvo. Konštitúcia je silná a kompaktná s dobrou kostrou. Pomer kohútikovej výšky a dĺžky tela je 10:11. Mozgovňa má široké čelo a pomerne strmý stôp s miernou čelnou ryhou. Tlama je pomerne silná a klinovitá, priľahlé pysky zakrývajú silné zuby. Oči sú takmer trojuholníkové, nie sú príliš malé a majú tmavo hnedú farbu. Vonkajšie kútiky očí sú mierne zdvihnuté. Trojuholníkové uši sú malé a sú mierne naklonené vpred a zároveň pevne vztýčené. Krk je silný a svalnatý. Trup sa vyznačuje vysokým kohútikom a rovným, silným chrbtom. Chvost je vysoko nasadený, je silný a nesený nad chrbtom silne stočený alebo srpovito zahnutý. Natiahnutý chvost dosahuje svojou dĺžkou k pätám. Krycia srsť je tvrdá a rovná, podsada je naopak mäkká a hustá. Srsť na liciach a na chvoste je pomerne dlhá. Farba je biela, červená a sezamová, pričom biela v dnešnej dobe prevláda.
Starostlivosť a životné podmienky
Kishu je veľmi aktívny pes, ktorý bude najspokojnejší v domčeku so záhradou. Napriek tomu by však nemal byť zatvorený v koterci, pretože samota mu nerobí dobre. Pokiaľ sa mu budete dostatočne venovať, je možné ho mať aj v byte. Vyžaduje dlhé každodenné prechádzky. Vďaka svojej vytrvalosti bude aj skvelým parťákom pre niektorý zo psích športov. Len si dajte pozor a držte ho vždy na vodítku tam, kde by mohol utiecť. Akonáhle sa zapne jeho poľovný mód, tak ho nič nezastaví. Čo sa týka starostlivosti o srsť, tak aj keď sa na prvý pohľad môže zdať náročná, opak je pravdou. Postačí pravidelné vyčesávanie, v prípade pobytu v byte aspoň raz týždňa. Srsť má samočistiace účinky, takže ak sa niekde zašpiní, výborne poslúži navlhčený uterák. Nie je potrebné ho hneď kúpať. Pravidelnú starostlivosť si zaslúži okolie očí a uši, odstraňujte ospalky a uši čistite prípravkami na to určenými. Pazúriky sa dobre obrusujú na pevnom povrchu, v opačnom prípade je potrebné ich občas zastrihovať.
Zdravie
Ako primitívne plemeno nie je kishu zaťažený genetickými ochoreniami toľko ako iné plemená. Rovnako ako u iných stredných a veľkých plemien psov ho môže postihnúť ochorenie kĺbov, či už sa jedná o luxáciu pately alebo dyspláziu lakťového alebo bedrového kĺbu. Šteniatka i dospelí jedinci teda veľmi ocenia podávanie kĺbovej výživy. Niektorí kishu môžu byť náchylní na hypotyreózu, pri ktorej je nedostatok hormónov štítnej žľazy. Pokiaľ sa toto ochorenie objaví a je diagnostikované, dá sa veľmi dobre korigovať lieky. Ďalším problémom môžu byť vady očných viečok, predovšetkým ich vchlípenie. Táto vada sa väčšinou rieši chirurgicky, aby očné viečko a riasy nedráždili oko. Niektorí jedinci môžu byť citlivejší na alergény, preto sa u nich môžu vyskytnúť potravinové či iné alergie.
Kŕmenie
Každý pes potrebuje dostatok kvalitného krmiva, aby bol zdravý, správne prospieval a mal dostatok energie na prácu aj psie lumpárne. Pokiaľ sa rozhodnete svojmu kishu dopriať doma pripravenú stravu (či už varenú alebo surovú), je potrebné si dôkladne naštudovať, ako má denná kŕmna dávka vyzerať. Nejde len o to nahádzať do misky rôzne suroviny, ale predovšetkým vyvážiť obsah bielkovín, sacharidov a tukov a taktiež dodať dostatok vitamínov a minerálnych látok. Dnes sú na trhu rôzne doplnky stravy alebo prílohy, ktoré s týmto problémom môžu pomôcť. Ďalej je potrebné zvážiť, či máte na tento spôsob kŕmenia dostatok času a taktiež miesta, kde budete suroviny alebo jednotlivé porcie uchovávať. Pokiaľ so psou výživou nechcete zaoberať toľko do hĺbky, môžete zvoliť granule. Tie sú dnes vyrábané tak, aby psíkovi dodali všetko v potrebnom množstve. Aj tu sú vhodné aspoň minimálne znalosti, aby ste vybrali kvalitné granule plné mäsa (najlepšie bez obilnín), zeleniny a byliniek, nie čosi, čo bude vyrobené iba z obilia, dochucovadiel a farbív. Ako už bolo spomenuté, niektorí kishu môžu byť citliví na rôzne zložky krmiva. Pokiaľ sa u vášho psíka vyskytne alergia, neváhajte s jej riešením u veterinára. Ten vám poradí, ako najlepšie zistiť, ktorým zložkám v potrave sa vyhnúť. Do krmiva môžete pridávať rôzne doplnky stravy. Či už sa jedná o kĺbovú výživu alebo produkty na zvýšenie imunity či starostlivosť o zuby, váš kish to určite ocenia.