História
Tento tvrdohlavec pochádza z ostrova Čindo v Južnej Kórei. Jeho predkami boli pravdepodobne mongolskí psy, ktorí sa na Kórejský polostrov dostali v 13. storočí pri vpáde Mongolov na územie dnešnej Severnej Kórey. Pôvodne sa tento chlpáč využíval na lov zveri a stráženie, k čomu má vynikajúce vlohy aj dnes. Vďaka svojej veľkosti lovil prevažne strednú až veľkú lesnú zver, niektoré legendy ho vyobrazujú pri love na tigra ussurijského, čomu môžeme buď veriť alebo si tento výjav spojiť s pradávnou rozprávkou na dobrú noc. Pri love sa psy pohybovali samostatne, výnimočne v pároch, takže nejde o psa, ktorý by pracoval vo svorke. Aktuálne je toto plemeno chránené a je uznávané ako taký národný poklad, preto ho v roku 1962 vláda Južnej Kórey označila ako "prírodnú pamiatku". Je to taký kórejský div sveta.
Správanie a temperament
Neskrotný Jindo, ako by sme ho mohli nazvať, je tvrdohlavý, temperamentný, dôstojný. Je to chlpáč, ktorý je schopný samostatne konať a rozhodovať sa podľa svojho úsudku. V génoch mu koluje rozum a vysoký poľovný pud, ďalej má prirodzene skvelý orientačný zmysel. Je statočný, pozorný a temperamentný. Nie je ľahké ho vo chvíli zaujatosti čímkoľvek rozptýliť. Jeho achillovou pätou je voda. Ako sa jedná o kúpanie, väčšinou sa bude dosť brániť. U niektorých výnimočných prípadov môže ísť až o akúsi fóbiu, a preto im robí problém aj napríklad dážď či most vedúci cez rieku. Sú to samostatné jednotky a nepotrebujú svorku. Dá sa povedať, že jedinou svorku, čo potrebujú, je pán. S akýmkoľvek ďalším psom vyjdú, ale to len preto, že musia. S kým už nemusia vyjsť, sú drobní tvorovia, pretože v ich DNA je zabudovaný kód všetko uloviť a zabiť. Vyžaduje naozaj správnu socializáciu a výchovu, pokiaľ nezačne výchova včas, môže si postaviť hlavu a stať sa nezvládnuteľným. Títo psi sa nedajú vycvičiť ako záchranári a služobné psy, ich pud loviť a zároveň ich temperament narúša daný výcvik. Aj napriek tomu sa mnohí ľudia v Kórei dlhé roky tento ich pud snažili pokoriť. Bohužiaľ neúspešne.
Vzhľad
Kórejský Jindo Dog je stredne veľký pes s hladkou srsťou. Hmotnosť psov sa pohybuje okolo 18 až 23 kg a sučky vážia medzi 15 až 19 kg. Výška v kohútiku sa pohybuje medzi 45 až 55 cm. Tento lovec má silnú kostru a svalnaté telo. Jeho srsť je krátka a hustá, s podsadou, ktorá ho chráni pred chladom. Predtým túto ochranu naozaj potreboval. Farba srsti môže byť červená srnčia, biela, čierna, black and tan, vlčia šedá alebo škvrnitá.
Starostlivosť a životné podmienky
Keďže je toto plemeno náchylné na vodu, je dobré dávať pozor, aby sa niekde veľmi neušpinilo. Dostať z neho potom nánosy bahna by bol zbytočný problém, ktorý nechce nikto zbytočne podstupovať. Určite treba psa pravidelne kefovať, jeho huňatá srsť s podsadou to potrebuje. Ďalej je potrebné pravidelne kontrolovať stav ušiek, labiek, očiek a uší. Nesmieme zabudnúť na pravidelné návštevy veterinára, ktorý zaručí, že je s hafanom všetko v poriadku a vy môžete byť v kľude, že pes netrpí nejakou rozvíjajúcou sa chorobou.
Zdravie
Nie je známe, že by Kórejský Jindo Dog trpel na nejaké dedičné ochorenia, ktoré by sa prenášali z generácie na generáciu. Avšak ako u všetkých psov sa môžu vyskytnúť určité zdravotné problémy rovnako ako u ľudí. Medzi najčastejšie patrí napríklad dysplázia bedrového kĺbu, atrofia sietnice a alergie. Pri správnej starostlivosti sa hafani dožívajú okolo jedenástich až trinástich rokov.
Krmenie
Kórejský Jindo Dog potrebuje kvalitnú stravu, ktorá mu poskytne všetky potrebné živiny. Dobré a najjednoduchšie je kŕmiť kvalitným suchým krmivom pre veľké psy, ktoré obsahuje všetky potrebné živiny. Vždy je dobré čítať zloženie a vyvarovať sa lacným granulám s vysokým obsahom obilnín. Je dôležité dbať aj na to, aby pes mal k dispozícii vždy dostatok čistej vody. Prípadné doplnenie stravy ďalšími vitamínmi je dobré riešiť s veterinárom, ktorý odporučí vhodné doplnky stravy priamo pre toto plemeno. Pokiaľ nechcete psovi dávať granule, môžete zvoliť BARF alebo konzervy. Vždy je dobré kontrolovať, ako vybraná strava vyhovuje psiemu zažívaniu. Ako príkladom uvedieme, že psovi sú napríklad podávané granule, ale pes zvracia. Lekár si nie je istý, čím to je, a nakoniec sa ukáže, že psovi vadil lepok obsiahnutý v granuliach. Potom stačí nasadiť bezlepkové granulky a všetko je v poriadku. Všímajte si, či si napríklad neohrýza častejšie priestory medzi pazúrikmi alebo sa často škrabká. A v neposlednom rade by mal mať hafan po správnej strave dobré a pravidelné vyprázdňovanie. Ďalej odporúčame zvoliť vhodné doplnky stravy, ktoré sú dobré napríklad na srsť, kĺby, zažívanie alebo proti zápachu z úst. Výrobkov je mnoho a zvoliť ten správny je závislý vždy na potrebách daného psa.