História
História krašského ovčiaka je po dlhú dobu spätá s históriou plemena šarplaninského pastierskeho psa. Aj keď prvá zmienka o týchto psoch pochádza z konca 17. storočia, prišli na Balkán pravdepodobne oveľa skôr s Ilýrskymi nádormi. Títo ľudia žili pastierskym spôsobom života a preto sa bez psích pomocníkov nezaobišli. Obe tieto plemená boli pred začiatkom druhej svetovej vojny uznané pod spoločným štandardom a názvom Ilýrsky ovčiak. V druhej polovici 50. rokov 20. storočia začala snaha o rozdelenie týchto dvoch plemien do samostatných štandardov. Táto snaha bola dosiahnutá v roku 1968, kedy bol predstavený a uznaný definitívne ustálený štandard krašského ovčiaka. Svoj názov dostal podľa pohoria Kras na juhozápade Slovinska pri hraniciach s Talianskom, kde sa vyskytoval najčastejšie. Plemeno bolo veľmi ohrozené bojmi na Balkáne na konci 20. storočia. Na Slovinsku došlo k nastoleniu mieru pomerne skoro. Zvyšujúci sa záujem o národné plemená potom pomohol dostať sa krašskému ovčiakovi na výslnie. V Českej republike je toto plemeno veľmi vzácne. V roku 2016 sa tu nachádzalo približne 30 jedincov. Okrem svojej domoviny sú známi a obľúbení aj v Nemecku a Taliansku.
Správanie a temperament
Krašský ovčiak je skvelým pastierskym psom. Je spoľahlivý, verný a len tak niečoho sa nezľakne. Je pravda, že má svoju hlavu a nechápe, prečo by mal počúvať nejaké povely. O to lepšie, ale stráži nielen stádo, ale dnes predovšetkým majetok svojho pána a rodinu. K cudzím ľuďom je na svojom území veľmi nedôverčivý, na neutrálnej pôde sa ale k ľuďom správa láskavo. Potrebuje skúseného pána, ktorý bude mať prirodzenú autoritu, ale bude k nemu láskavý. Ohľadom spoločného spolužitia s inými zvieratami a deťmi je každý psík veľmi individuálny. Záleží na tom, ako bol socializovaný a vychovaný. Pri výcviku je potrebné ho zaujať, aby mal dôvod prečo povely počúvať. Pokiaľ sa o neho rodina dobre a láskyplne stará, potom na nej krašský ovčiak veľmi lipne a bude ich bezhranične milovať a ochraňovať. Človeka vníma skôr ako rovnocenného partnera ako niekoho, komu by sa mal podriadiť.
Vzhľad
Krašský ovčiak je stredne veľký pes s harmonickou stavbou tela. Je robustný, dobre stavaný, s dobre vyvinutým osvalením a silnou konštitúciou. Lebka je pri pohľade zo všetkých strán zaguľatená. Stop je mierne vyjadrený. Nosná huba čiernej farby je široká a dobre vyvinutá. Tlama je stredne dlhá, pri koreni široká a hlboká, smerom k ňufáku sa postupne zužuje. Pysky sú čierno pigmentované. Zuby sú silné v úplnom chrupe. Oči sú pomerne široko postavené, majú mandľovitý tvar a gaštanovú alebo tmavo hnedú farbu. Zrkadlí sa v nich pokojný ale pevný výraz. Uši sú strednej dĺžky a vysoko nasadené. Spadajú ploche, v tvare písmena V. Krk je široký, silný a dobre osvalený. Chrbtová línia je rovná, kohútik dlhý. Chvost je pevne nasadený k telu, je široký aj pri koreni. V normálnej polohe je šabľovitý, na špičke často s malým háčikom. Je stredne dlhý a dosahuje k pätám. V kľude je chvost nesený nízko, pri akcii sa dvíha k línii chrbta. Koža je stredne silná, pružná a dobre priliehajúca. Je bez vrások a tmavo pigmentovaná. Srsť je hustá, dlhá a rovná, má hustú podsadu. Hlava, predné strany uší a končatín sú krátko osrstené. Horná časť krku je pokrytá dlhou a tuhou srsťou, ktorá tvorí hrivu. Chvost je rovnomerne huňatý, bez chocholu. Sfarbenie je oceľovo šedé, tmavšia farba je žiaduca hlavne na chrbte. Tmavá maska na papuli presahuje až na mozgovňu. Kohútiková výška a hmotnosť sú u psov 57-63 cm pri 30-42 kg, u súk 54-60 cm pri 25-37 kg.
Starostlivosť a životné podmienky
Krašský ovčiak sa určite nehodí do bytu. Je to pes, ktorý bude spokojný na dedine pri dome so záhradou, ktorú bude poctivo strážiť. Vzhľadom na to, že pre športové výkony sa veľmi nehodí, nepotrebuje nijako extra zamestnávať. Bude si strážiť záhradu a pri tom odpočívať. Dlhé vychádzky denne nevyžaduje, ale samozrejme nimi nepohrdne. Jeho srsť ho veľmi dobre chráni pred nepriazňou počasia a mrazom. Nevadí mu teda celoročný pobyt vonku, aj keď svoje miesto na úkryt by samozrejme mal mať k dispozícii. Srsť je samočistiaca, nie je potrebné ho nijak často kúpať. Vyčesávanie je vhodné aspoň 1x týždenne, predovšetkým v období pĺznutia. Samozrejmosťou by potom mala byť pravidelná kontrola uší, očí, starostlivosti o ústnu dutinu a kontrola dĺžky pazúrikov. Pri pohybe na tvrdom povrchu sa pazúriky samé obrusujú. V opačnom prípade je potrebné ich pravidelne zastrihnúť, aby neprerastali. Ovisnuté uši by sa mohli stať ľahko terčom útoku baktérií a kvasiniek. Pravidelne ich čistite a v prípade, že budú začervenané, alebo si ich bude pes často škrabkať, vyrazte k veterinárovi.
Zdravie
Krašský ovčiak je prírodné plemeno, ktoré je pomerne zdravé. Ako u všetkých väčších plemien je ohrozený dyspláziou kĺbov. V období rastu sa nesmie psík extrémne zaťažovať alebo chodiť do/zo schodov. Svoju úlohu tu hrá aj výživa, ktorá by mala byť kvalitná a doplnená o kĺbovú výživu. Vďaka svojej veľkosti môže byť toto plemeno tiež náchylné na torziu žalúdka. Ide o život ohrozujúci akútny stav. To najmenšie čo v prevencii môžeme urobiť je poskytnúť psovi.
Kŕmenie
Vyvážená a plnohodnotná strava je veľmi dôležitá pre zdravý vývoj aj kvalitný život. Dnešný trh ponúka nepreberné možnosti v kŕmení a záleží len na majiteľovi, aké sú jeho možnosti a preferencie. Pokiaľ máte dostatok miesta, času a energie, môžete kŕmiť doma pripravenou stravou. Odporúčame si najprv naštudovať, čo taká kŕmna dávka musí obsahovať. Dôležitý je nielen správny obsah bielkovín a tukov, ale aj vyvážený pomer minerálnych látok a vitamínov. Pomôcť môžu rôzne prílohy alebo doplnky stravy, ktoré pomôžu správny obsah živín vybalansovať. V prípade, že potrebujete rýchlejší variant kŕmenia, sú vám k dispozícii granule. Tých je na trhu tiež veľké množstvo, preto vyberajte starostlivo. Kvalitné granule obsahujú veľa mäsa, zeleniny a byliniek. Sacharidová zložka býva doplnená ryžou alebo zemiakmi. Vyberajte granule najlepšie bez obilnín alebo len s nízkym obsahom. Oblúkom sa potom vyhnite granulám s obsahom soli, dochucovadiel a farbív. Dennú kŕmnu dávku rozdeľte na dve menšie porcie – raňajky a večeru.