História
Plemeno Kromforländer bolo vyšľachtené v Nemecku v 20. storočí. Ilse Schleifenbaumová, ktorá bola pôvodne chovateľkou jazvečíkov, sa rozhodla vytvoriť nové plemeno, ktoré by bolo menej agresívne a viac priateľské k ľuďom. Pôvodne sa krížili jazvečíci s rôznymi inými plemenami, vrátane pudlov, pinčov a teriérov. Postupne sa však chovateľom podarilo vytvoriť stabilné plemeno s charakteristickými vlastnosťami. Plemeno Kromforländer bolo oficiálne uznané v roku 1955 Nemeckým klubom kynológov. V roku 1968 bolo plemeno prijaté do Medzinárodnej kynologickej federácie (FCI). U nás je veľmi vzácne a ani vo svojom rodnom Nemecku nejde o nijak početné plemeno. Je tiež trochu drahé, pretože je vzácne a nerodí sa toľko šteniat.
Správanie a temperament
Svoj temperament zdedil tento chlpáč hlavne po svojich predkoch, a to po drsnosrstom teriérovi a veľkom vendéesskom grifonovi. Kromforländer je celkovo prispôsobivý, dobromyseľný, poddajný, živý a bezkonfliktný pes, ktorý sa hodí do bytu. Je to skvelý spoločník pre aktívne rodiny s deťmi. Títo chlpáči sú veľmi inteligentní a ľahko sa učia povely. Milujú prechádzky, hry aj iné aktivity. Sú tiež veľmi milujúci a prítulní k ľuďom, ktorých poznajú, k cudzím ľuďom sú ostražití. V mladosti môže mať toto plemeno zvýšený poľovný pud.
Vzhľad
Ide o stredne veľkého psa s robustnou stavbou tela. Má krátku a hustú srsť, ktorá sa skladá z bieleho podkladu a číta rôzne zdobené znaky vo farbách tmavo béžovej, hrdzavé alebo svetlo až tmavo hnedej farby. Hlava týchto hafánov je široká s mierne klenutým čelom, na nej sú veľké, tmavé oči a uši vztýčené v trojuholníkovom tvare. Chvostík si títo chlpáči nosia veselo a hrdo nahor. Tieto psy môžu vyrásť až do výšky 46 cm a vážiť až 16 kg a delia sa podľa typu srsti: hrubosrstý a hladkosrstý.
Starostlivosť a životné podmienky
Aby ste udržali fit takého psíka, potrebujete kefu na srsť a pravidelne ju kefovať, hlavne v období pĺznutia. Je dobré pravidelne kontrolovať stav uší, očí, zúbkov ale aj pazúrikov, ktoré si môžu pri šantení zatrhnúť. Potom je dobré aj chlpy raz za čas pristrihnúť. Dôležité je venovať sa aj jeho socializácii a tréningu. Zoznamujte ho s rôznymi ľuďmi, zvieratami a vystavte ho rôznym situáciám, aby ste mu pomohli vyvinúť pozitívne interakcie a sebaistotu.
Zdravie
Častým ochorením, ktoré sa u tohto plemena vyskytuje, je epilepsia. Ide o dedičné ochorenie. Kromfohrlanderi sú tiež často postihnutí dedičnou formou hyperkeratózy vankúšikov. Prenášači týchto chorôb môžu byť párení iba so psami bez týchto genetických znakov. Ďalej sa v chove tohto plemena vyskytujú aj iné autoimunitné ochorenia hemolytickej anémie.
Kŕmenie
Kromforländeri sú aktívne psy, ktoré potrebujú kvalitné krmivo s vysokým obsahom bielkovín. Mali by byť kŕmení dvakrát denne. Vhodné je krmivo pre malé psy s vysokým obsahom bielkovín a tukov. Krmivo by malo byť tiež obohatené o vitamíny a minerály. Krmivo by malo byť prispôsobené veku a aktivite psa. Ďalej je dôležité mať na pamäti, že každý pes je individuálny a môže mať odlišné výživové potreby. V prvom rade treba zvoliť stravu, ktorú psovi budete podávať. Či to budú granule, Barf alebo konzervy. Potom je dobré kontrolovať, ako vybraná strava vyhovuje psiemu zažívaniu. Ako príkladom uvedieme to, že psovi sú napríklad podávané granule, ale pes zvracia. Lekár si nie je istý, čím to je, a nakoniec sa ukáže, že psovi vadil lepok. Potom stačí nasadiť bezlepkové granulky a všetko je v poriadku. Všímajte si, či si napríklad neohrýza častejšie priestory medzi pazúrikmi alebo sa často škrabká. A v neposlednom rade by mal mať hafan po správnej strave dobré a pravidelné vyprázdňovanie. Odporúčame tiež zvoliť vhodné doplnky stravy, ktoré sú dobré napríklad na srsť, kĺby, zažívanie alebo proti zápachu z úst. Výrobkov je mnoho a zvoliť ten správny je závislý vždy na potrebách daného psa.