História
Maďarský chrt je prastaré plemeno, ktoré sa na území dnešného Maďarska dostalo približne v 10. storočí s maďarskými kmeňmi. Prvé písomné zmienky pochádza z rokov 895-907 od grófa Arpáda. Využívaný bol predovšetkým pri love, väčšinou v skupine viacerých psov sprevádzané jazdci na koňoch. Vďaka svojej rýchlosti dokázal výborne dohnať a skoliť korisť. Maďarský chrt bol veľmi prestížne. Najlepšie sa mu darilo v 18 až 19. storočia, kedy bolo všade veľa zveri, ktorú mohol so svojimi pánmi loviť. Na prelome 19. a 20. storočia však dochádzalo ku kríženiu pôvodného maďarského chrta s anglickými Greyhound. Aj keď si zachoval niektoré svoje vlastnosti, exteriérom sa viac podobá práve anglickému chrtovi. Rovnako ako u iných rás, aj u väčšiny jedincov tohto plemena došlo počas 2. svetovej vojny k vymiznutiu. Roku 1963 sa našlo niekoľko pôvodných jedincov a mohlo dôjsť k obnoveniu chovu. Plemeno bolo uznané FCI v roku 1966. Dnes je napríklad v Grécku využívaný ako dostihový chrt. V Českej republike je toto plemeno vzácnosťou. Doteraz tu bol odchovaný iba jeden vrh, ktorého jedinci sa však ďalej do chovu nezapojili. Dnes je u nás chová len veľmi málo jedincov (cca tri jedinci).
Správanie a temperament
Maďarský chrt je milý, inteligentný a ľahko ovládateľný pes. K svojmu pánovi je veľmi prítulný a má silný ochraniteľské pud voči jemu, jeho rodine a majetku. Aj keď je skvelý strážca, nie je nijako agresívny. K cudzím ľuďom je nedôverčivý a odťažitý, ale nie je bojazlivý. Jeho lovecký inštinkt je veľmi dobre vyvinutý a objavuje sa predovšetkým v prírode. Doma býva pokojný. Má veľmi dobrý čuch a vďaka svojej vytrvalosti a rýchlosti je skvelý lovec. Výborne sa hodí aj pre dostihy, kde mnohokrát prekoná greyhounda. V dostihoch a coursingu sa osvedčuje predovšetkým na dlhších tratiach.
Vzhľad
Ide o dobre osvalené, elegantné plemeno, z ktorého vyžaruje sila. Telesná dĺžka je o niečo väčšia ako výška v kohútiku. Hlava má tvar klinu so širokou základňou. Lebka je primerane silná a široká. Pomerne veľká nosová huba je dobre pigmentovaná a má široké nozdry. Stredne veľké a tmavé oči vyžarujú živý a inteligentný výraz. Uši sú dosť veľké a priliehajú ku krku, ak je pes vzrušený, tak sa postaví. Krk je stredne dlhý, elegantný a svalnatý. Celkovo je kostra silná a jednotlivé proporcie sú dobre osvalené. Chvost je nasadený stredne vysoko, v kľude je zvesený nadol, v akcii môže byť nesený rovnomerne s líniou chrbta. Koža je silná, dobre prilieha k telu a netvorí žiadne záhyby. Srsť je krátka, hustá a drsná, dobre prilieha. V zime sa tvorí bohatá podsada. Povolené sú všetky možné farby a farebné kombinácie, ktoré nie sú uvedené medzi chybami.
Starostlivosť a životné podmienky
Maďarský chrt je veľmi aktívna, a preto sa hodí hlavne do aktívnej rodiny. Potrebuje dostatok pohybu, aby potom vydržal nejakú dobu v pokoji. Šteňatá sú dokonca aktívnejší ako dospelí psi, preto je potrebné s tým počítať. Toto plemeno je vhodné pre chov v byte aj na záhrade. Ak je na záhrade celoročne, objaví sa u neho hustá podsada. Aj napriek tomu je potrebné mu zaistiť zateplenú búdu a prístrešok. Podsada sa úplne nehodí pre výstavné kruh, preto, ak plánujete výstavu, chovajte ho radšej v byte. Starostlivosť o srsť nie je nijako náročná, dobre sa udržiava čistá. Ďalej je potrebné sa zamerať ako u iných psov na dĺžku pazúrikov, čistotu uší a na prevenciu pred zubným kameňom.
Zdravie
Maďarský chrt je zdravé a vitálne plemeno. Nemá žiadne zvláštne a konkrétne predispozície. Vďaka jeho aktívnemu a športovému životu a veľkosti je však vhodné podávať kĺbovú výživu, aby sa zabezpečila správna funkcia pohybového aparátu a predišlo sa dysplaziím bedrového kĺbu.
Kŕmenie
Maďarský chrt vďaka svojej aktivite potrebuje krmivo, ktoré mu dodá dostatok energie. Navyše, ak je v zime chovaný vonku, malo by byť krmivo bohaté na tuk a bielkovinu. Doma pripravovaná strava musí mať dostatok bielkovín, tukov a cukrov. Dôležitý je tiež vyvážený pomer vitamínov a minerálnych látok. Odporúčame si prečítať rôzne publikácie, aby strava bola skutočne plnohodnotná. Druhou možnosťou je využitie komerčne vyrábaných granulovaných krmív. Odporúčame voliť granule, ktoré budú bez obilnín alebo len s ich nízkym obsahom. Dôležitý je vysoký obsah mäsa, a tiež percento tuku podľa aktuálneho zaťaženia psíka.