História
Začneme nahliadnutím do histórie plemena. Malorský ovčiak bol vyšľachtený na Baleárskych ostrovoch. Stalo sa tak v 18. storočí postupným krížením rôznych pastierskych psov so psami, ktorí boli schopní pracovať v náročnom podnebí. Jeho pôvodné využitie bolo stráženie domu a majetku, ak tomu sa využíva aj v dnešnej dobe. FCI bolo toto plemeno oficiálne uznané v roku 1982 a patrí do skupiny I. - Ovčiarske a honáčtí psy.
Správanie a temperament
Sebavedomý, lojálny, citlivý, inteligentný, húževnatý. To je zoznam prízvisok, ktorými disponuje plemeno s názvom malorský ovčiak. Je typickým psom jedného pána, ale k ostatným členom rodiny sa chová priateľsky. Prejavuje sa veľmi teritoriálne a má silné ochranárske sklony, ktoré vedú k tvrdej obrane majiteľa v prípade ohrozenia. Vyžaduje dlhé prechádzky, a pretože je veľmi aktívny a temperamentný, užije ho na rôzne psie športy. Na výcvik obrany sa príliš nehodí, mohla by sa u neho rozvíjať agresivita. Výchova tohto ovčiaka nie je pre začiatočníkov, majiteľ musí mať u hafana autoritu a dôslednosť. Nepatrí do rúk neskúsených chovateľov a ľudí, ktorým chýba schopnosť pochopiť jeho počínanie. Včasná socializácia je nevyhnutná.
Vzhľad
Malorský ovčiak je statný, robustný a svalnatý pes. Plemeno dosahuje výšku v rozmedzí 52 až 58 cm a hmotnosť okolo 30 až 40 kg. Jeho svalnaté telo je pokryté krátkou (táto varianta je viac rozšírená) alebo dlhou srsťou, ktorá môže byť čierna, uhoľná alebo živicová. Niektorí jedinci môžu mať stredne veľké biele škvrny na dolných končatinách, hrudníku a krku. Čo vás na ňom uhranie, to je jeho uprený pohľad.
Starostlivosť a životné podmienky
Co se týče péče o malorského ovčáka, vyžaduje toto plemeno minimální kartáčování kožíšku. Na co je třeba dbát, je hlavně to, aby měl plné aktivní vyžití. Nezapomínat se nesmí ani na pravidelné střihání drápků a preventivní kontroly u veterináře, abyste měli jistotu, že je hafan v pořádku.
Čo sa týka starostlivosti o malorského ovčiaka, vyžaduje toto plemeno minimálne kefovanie kožúšku. Na čo treba dbať, je hlavne to, aby mal plné aktívne vyžitie. Nezabúdať sa nesmie ani na pravidelné strihanie pazúrikov a preventívne kontroly u veterinára, aby ste mali istotu, že je hafan v poriadku.
Zdravie
Malorský ovčiak je ako väčšina veľkých plemien náchylný predovšetkým na ochorenia kĺbov, preto je dôležité dbať na optimálnu váhu a pohybovú aktivitu. Jedinci sa dožívajú v priemere jedenástich až trinástich rokov.
Kŕmenie
Určite pre svojho malorského ovčiaka vyberajte kvalitné krmivo, ktoré je určené veľkým plemenám psov. Vždy sa starostlivo pozrite na zloženie, kde by malo byť na prvom mieste zastúpené mäso. Naopak obilniny by nemali byť v krmive zastúpené vôbec, prípadne minimálne. Psíka určite poteší, keď mu občas prilepšíte baštu o vrecko, konzervu alebo napríklad paštétu. A samozrejme ako každý hafík, aj tento psí fešák ocenia ako odmenu kvalitné pochúťky. Druhým spôsobom kŕmenia je BARF. Pri takomto druhu stravovania psa ale musíte dbať na to, aby bolo správne vyvážené a maznáčikovi sa dostala všetka potrebná výživa.