História
Miniatúrna verzia austrálskeho ovčiaka, takto by sa dal tento chlpáč popísať. Miniatúrny americký ovčiak sa pôvodne vyšľachtil v Spojených štátoch v Kalifornii. Bolo tomu koncom 60. rokov 20. storočia. Cieľ tohto šechtenia bol udržať povahu psa, ale v menšom balení. V máji roku 2011 bolo toto nadané plemeno zapísané do American Kennel Club. Predtým bol využívaný predovšetkým ako pastiersky pes, a tak po poliach naháňal ovečky alebo kozy. Tieto schopnosti využívajú niektorí dodnes. Ako to už ale chodí, tak sa z pracovného psa stal hlavne domáci mazol. Ako väčšina ostatných plemien. V dnešnej dobe je plemeno rozšírené po celých Spojených štátoch av Česku už sa tiež teší obľube.
Správanie a temperament
Poďme sa pozrieť na chĺpok povahe tohto chlpáča. Psíky milujú kontakt so svojou svorkou, preto nie je dobré nechávať ich dlhodobo samotné. Keďže potrebujú dostatok pohybu, je vhodné pre nich mať pripravenú záhradku, kde sa môžu vyblbnúť. Im jednoducho hodinka prechádzky denne stačiť nebude. Majú vysokú inteligenciu, preto sú vhodní pre rôzne psie športy. Miniatúrni americkí ovčiaci sú nároční aj na výchovu, drieme v nich istý temperament, preto je dobré ich včas a správne trénovať a socializovať. Nie je dobré si zaobstarať napríklad šteňa, keď máte doma malé bábätko, ktorému sa potrebujete venovať. Potom čas, ktorý by ste venovali výcviku, padne na človečieho drobca a doma máte potom nesocializovanú a nevychovanú chlpatú potvorku ak tomu jedno veľké trápenie z oboch strán. Odporúča sa hlavne skúseným chovateľom.
Vzhľad
Keď sa pozriete na toto krásne plemeno, poviete si, aká je to úžasne roztomilá gulička chlpov. Človek by sa hneď pomaznal. Títo chlpáči majú veľmi hustú dvojitú srsť, ktorá je často v rôznych farebných kombináciách, a to napríklad v čiernej, červenej, blue a red merle farbe. Ich telo je skôr dlhšie ako vyššie. Výškovo sa psy pohybujú okolo 35,5 cm až 46 cm v kohútiku a sučky zase 33 cm až 43,5 cm v kohútiku.
Starostlivosť a životné podmienky
Sú to veľmi energické psy, a preto sa odporúčajú prevažne k ľuďom, ktorí sú rovnako nároční na pohyb. Pokiaľ ste teda skôr radi, že si po práci sadnete na gauč, tak toto plemeno pre vás vhodné nie je. Sú dokonca viac nároční na pohyb, než ich väčšie ja. Aj keď by človek povedal, že čím menší pes, tým menšia náročnosť na pohyb, nie je to tak. Predtým pásli dobytok a toto v nich drieme doteraz, preto môžu mať tendencie pásť čokoľvek, čo je okolo nich. Tento pud je dobré riešiť s trénermi, ktorí rozumejú paseniu a môžu odporučiť správne postupy. Milujú tréningy a akciu. Nielenže potrebujú dostatok fyzickej aktivity, ale tiahnu aj pomentálnu stimuláciu. Keď úspešne zdoláte ich energiu a výcvik, budete mať doma spokojného psa. Ich dlhá srsť vyžaduje pravidelné kefovanie, aby sa predišlo zamotaniu a tvorbe cuckov. Venujte pravidelnú starostlivosť očiam, uškám, zúbkom a pazúrikom. Zúbky čistite kefkou za použitia psej pasty. Existujú napríklad aj kefky na prst, aby sa vám v tlame lepšie manipulovalo. Na oči aj ušká sa predávajú špeciálne vlhké obrúsky a vy tak jednoducho zotrite povrch oka alebo ušká. Pazúriky pravidelne strihajte v mieste, kde nie je tkanivo.
Zdravie
Ak si chcete zaobstarať miniatúrneho amerického ovčiaka, tak je dobré vyberať z kvalitnej chovnej stanice, kde vám preukážu aj zdravotné testy. Avšak tieto testy sú dobrovoľné, a tak ho nie každý chovateľ musí dodávať. Ako každé plemeno môže trpieť aj tento drobček na niektoré genetické problémy, ako sú choroby pohybového aparátu, očné problémy a iné. Vo chvíli, keď sú obaja rodičia prenášačmi danej choroby, majú šteniatka vyššiu pravdepodobnosť, že dané ochorenie budú mať. Preto samotný rodič môže byť len prenášač a sám byť zdravý. Rozhodne je dôležité navštevovať pravidelne veterinára, ktorý psíka bude kontrolovať av prípade akýchkoľvek problémov nasadí včas správnu podpornú liečbu a tým buď oddiali alebo zvráti priebeh ochorenia. Priemerný vek môže dosahovať 14 až 15 rokov, ale záleží na kvalitnej starostlivosti a tiež genetickom balíčku, ktorý hafan dostal do vienka.
Kŕmenie
Kvalitná strava zodpovedajúca veku, veľkosti a aktivite psa je základ pre zdravého a šťastného hafana. Sledujte vždy váhu a kondíciu psa a prispôsobte tak dávky podľa potreby. Odporúča sa kŕmenie dvakrát denne a pridávanie vitamínov a minerálov do stravy. Vždy je dobré čítať zloženie a vyvarovať sa lacným granulám s vysokým obsahom obilnín. Je dôležité dbať aj na to, aby pes mal k dispozícii vždy dostatok čistej vody. Pokiaľ nechcete psovi dávať granule, môžete zvoliť BARF. Vždy je dobré kontrolovať, ako vybraná strava vyhovuje psiemu zažívaniu. Ako príkladom uvedieme to, že psovi sú napríklad podávané granule, ale pes zvracia. Lekár si nie je istý, čím to je, a nakoniec sa ukáže, že psovi vadil lepok. Potom stačí nasadiť bezlepkové granulky a všetko je v poriadku. Všímajte si, či si napríklad ohrýza častejšie priestory medzi pazúrikmi alebo sa často škrabká. A v neposlednom rade by mal mať hafan po správnej strave dobré a pravidelné vyprázdňovanie. Ďalej odporúčame zvoliť vhodné doplnky stravy, ktoré sú dobré napríklad na srsť, kĺby, zažívanie alebo proti zápachu z úst. Výrobkov je mnoho a zvoliť ten správny je závislý vždy na potrebách daného psa.