História
Vo Francúzsku vzniklo už niekoľko plemien, ktoré boli väčšinou zamerané na lov. Pri modrom gaskonskom duričovi tomu nie je inak. Plemeno vzniklo v juhozápadnom Francúzsku v kraji pod Pyrenejami. Cieľom bolo vyšľachtiť skvelé lovecké plemeno, ktoré bude mať kratšie končatiny, aby sa lepšie pohybovalo v húštinatom teréne. Na prelome 18. a 19. storočia sa zistilo, že plemeno takmer vymizlo a okrem svojej rodnej oblasti nebolo vôbec známe. Chovateľ Alain Bourbon sa tak odhodlal na jeho záchranu. Začal krížiť iné nízkonohé basety s fenkami modrého gaskonského baseta. Zo začiatku jeho výsledky neboli nijako presvedčivé, ale postupne sa mu podarilo plemeno stabilizovať a počty modrého gaskonského baseta zvýšiť. Aj napriek tomu sa však jedná o vzácne plemeno.
Správanie a temperament
Modrý gaskonský baset je veľmi aktívny a veselý pes. Pri práci je samostatný, pracovitý a vytrvalý. Na lov je veľmi dobre prispôsobený. Vďaka krátkym nožičkám sa ľahko pretiahne v húšti. Je využívaný pri love všetkej zveri, okrem malej pernatej. Zvláda ako lov so strelnou zbraňou, tak štvanice. Je veľmi prítulný a priateľský. Veľmi rád sa pomazná, ale nie je vtieravý. Je veľmi priateľský aj k malým deťom. Stále sa ale jedná o psa a jeho kontakt s deťmi by mal byť pod dozorom dospelej osoby. Nemá problém žiť s ďalšími zvieratami. Či už sa jedná o svorku psov, s ktorými pracuje, alebo iné domáce zvieratá, môže sa naučiť vychádzať kde s kým. Na spolužitie s inými zvieratami je potrebné ho pomaly naučiť, najlepšie socializovať od šteniatka. Napriek jeho dobráckej povahe sa ale lovecký inštinkt nezaprie. Pokiaľ teda psík neovláda privolanie, nepúšťajte ho z vodidla v oblastiach sa zverí. Pozor dajte aj na správne zabezpečenie pozemku, rád sa totiž vydá na výpravu bez vášho vedomia. Jedná sa o dobre ovládateľného a šikovného psa. Potrebuje ale dôslednú výchovu.
Vzhľad
Toto plemeno je vzhľadovo veľmi podobné klasickému basetovi. Má silnú stavbu tela. Mozgovňa je mierne klenutá s výrazným tylovým hrboľom. Stop je naopak málo výrazný. Nos je široký, čierny s dobre otvorenými nozdrami. Pysky sú dobre vyvinuté, prekrývajú spodnú čeľusť, ale kútik zostáva dobre viditeľný. Oválne oči sú hnedej farby a hlboko uložené. Výraz je mierny, môže sa javiť ako smutný. Uši sú jemné, stáčajú sa a sú zakončené do špičky. Svojou dĺžkou môžu presahovať koniec nosa. Krk má dlhý a mierne klenutý. Hrudník je mohutný a pomerne dlhý, dosahuje až pod úroveň lakťa. Rebrá sú veľmi klenuté a slabiny sú pevné. Chvost je silný pri koreni. Neseň je šabľovito, v kľude dosahuje presne k zemi. Na spodnej strane môžu byť dlhšie chlpy. Srsť je krátka, veľmi tvrdá a dobre pokrýva kožu. Sfarbenie je čierne a biele, čo vo výsledku vyjadruje bridlicovo modrý odtieň. Sú povolené aj čierne platne. Dve čierne platne sú umiestnené na hlave. Na temene temena sú potom rozdelené bielou lysinou, uprostred ktorej je malá čierna škvrna typická pre toto plemeno.
Starostlivosť a životné podmienky
Modrý gaskonský baset nie je nijako náročný na starostlivosť. Jediné, čoho naozaj potrebuje dostatok, je pohyb. Samotná záhrada mu nepostačí, treba ho brať na dlhé prechádzky. Srsť sa nijako špeciálne neupravuje, postačí ju pravidelne vykefovať a odstrániť tak uvoľnené chlpy. Pravidelnú starostlivosť si zaslúži predovšetkým uši. Vzhľadom na to, že sú ovisnuté, vytvára tak ideálne prostredie pre baktérie, kvasinky alebo zaparenie. Pravidelne teda uši kontrolujte, prípadne vyčistite. V prípade, že si ich psík začne škrabkať, neváhajte s návštevou veterinára. Pokiaľ je psík poľovne aktívny, určite odporúčame pravidelné odčervenie alebo aspoň kontrolu trusu. Samozrejmosťou by malo byť aj ošetrenie proti vonkajším parazitom. Keďže pri love môže psík zabehnúť do húšti, nie je vhodné voliť antiparazitický obojok, za ktorý by sa mohol niekde zachytiť. Našťastie sú na výber aj iné alternatívy – napríklad spreje, pipety alebo tablety.
Zdravie
Aj keď sa jedná o pomerne zdravé plemeno, aj modrého gaskonského baseta môžu postihnúť zdravotné neduhy. Medzi tie bežnejšie patrí dysplázia bedrového a lakťového kĺbu. Vzhľadom na postavenie dlhého telíčka na krátkych nôžkach ho ohrozuje aj výhrez medzistavcovej platničky. Pozor by ste mali dať aj na torzii žalúdka. Aj keď sa nejedná o veľké plemeno, môže tento problém ohroziť aj baseta. Pozor tiež na prekrmovanie, modrý gaskonský baset má sklony k obezite.
Kŕmenie
Aj keď nie je modrý gaskonský baset nijako náročný na krmivo, určite si zaslúži to najlepšie. V dnešnej dobe je niekoľko možností kŕmenia. Najjednoduchšie je využitie komerčne vyrábaných granúl. Pozor len dajte na zloženie. Kvalitné granule obsahujú veľký podiel mäsa, ovocia, zeleniny a byliniek. Sacharidovú zložku najlepšie doplnia zemiaky alebo ryža. Podiel obilnín by mal byť čo najmenší. Kvalitné granule neobsahujú soli, farbivá ani dochucovadlá. Pre lovecky aktívnych psíkov môžete využiť granule pre pracovné plemená. V čase pokoja však určite prejdite na light granule alebo receptúru pre dospelých psíkov. Baseti majú sklony k obezite, a tak pozor na to, akú veľkú kŕmnu dávku dostávajú. Možností je aj BARF - ale tu pozor u loveckých psov. Pre tých nie je odporúčaný, lebo potom môže dochádzať k načínaniu skolenej zveri. Pokiaľ však psíka máte iba ako rodinného parťáka, a máte dostatok času, miesta na uskladnenie a vedomostí, nebojte sa zvoliť tento variant. Kŕmna dávka musí byť vyvážená čo do obsahu základných živín, ale aj minerálnych látok a vitamínov. Nech už zvolíte akýkoľvek typ kŕmenia, kŕmnu dávku rozdeľte na dve menšie porcie. Je to tá najzákladnejšia prevencia proti torzii žalúdka.