Mačacia chrípka (vírusová rinotracheitída a kalicivírus)
Mačacia chrípka je bežné a vysoko nákazlivé ochorenie dýchacích ciest u mačiek, spôsobené predovšetkým vírusmi ako herpesvirus (FHV) a kalicivírus (FCV). Prejavuje sa kýchaním, výtokom z nosa a očí, horúčkou, nechutenstvom a celkovou slabosťou.
Najviac ohrozené sú mačiatka, staršie mačky a tie s oslabenou imunitou. Prenáša sa kvapôčkami, priamym kontaktom alebo kontaminovanými predmetmi.
FIV – Mačacie AIDS
FIV (Feline Immunodeficiency Virus), známy tiež ako mačacie AIDS, je vírusové ochorenie, ktoré napáda imunitný systém mačiek a robí ich náchylnejšími k rôznym infekciám. Prenáša sa najčastejšie uhryznutím pri bitkách, takže najviac ohrození sú nekastrovaní kocúri žijúci vonku.
Infikovaná mačka môže byť dlhé roky bez príznakov, postupne sa ale objavujú chronické zápaly ďasien, chudnutie, horúčky a časté infekcie.
Proti FIV neexistuje účinná vakcína, preto je kľúčová prevencia a testovanie.
FeLV – Mačacia leukémia
FeLV (Feline Leukemia Virus), známy ako mačacia leukémia, je závažné vírusové ochorenie, ktoré oslabuje imunitný systém a môže spôsobiť nádory, anémiu a rôzne chronické infekcie. Prenáša sa slinami, spoločnými miskami, vzájomným čistením srsti a tiež z matky na mačiatka. Najviac ohrozené sú mačky žijúce v skupinách alebo s prístupom von.
Príznaky zahŕňajú chudnutie, únavu, horúčku, opakované infekcie, zápaly ďasien a tráviace problémy. FeLV je nevyliečiteľné, ale existuje účinná vakcína, ktorá chráni pred nákazou. Mačky s pozitívnym testom by mali žiť iba vo vnútri, aby sa zabránilo šíreniu vírusu a chránilo ich zdravie. Včasné testovanie a prevencia sú kľúčové.
Parazity (vnútorné a vonkajšie)
Delí sa na vnútorné (napríklad črevné červy) a vonkajšie (napríklad blchy, kliešte, roztoče). Sú veľmi častým problémom, najmä u mačiek, ktoré chodia von alebo prichádzajú do kontaktu s inými zvieratami.
- Vnútorné paraziti (napríklad škrkavky, pásomnice) spôsobujú hnačku, chudnutie, nafúknuté brucho, vracanie alebo prítomnosť červov v stolici.
- Vonkajšie paraziti ako blchy spôsobujú svrbenie, začervenanie kože, vypadávanie srsti a môžu prenášať ďalšie choroby.
Prevencia zahŕňa pravidelné odčervovanie, použitie antiparazitných prípravkov (pipety, obojky, spreje) a čisté prostredie. Pravidelné kontroly u veterinára pomáhajú odhaliť aj skryté infestácie.
Zápaly močových ciest (FIC, FLUTD)
Zápaly dolných močových ciest, známe ako FIC (idiopatická cystitída) alebo FLUTD, postihujú predovšetkým kastrované mačky žijúce vo vnútri. Ide o bolestivé ochorenie, kedy mačka močí často, bolestivo a niekedy aj mimo záchodu. Príznaky zahŕňajú krv v moči, tlačenie sa na záchode, nariekanie pri močení a časté olizovanie genitálií.
Príčinou býva stres, nevhodná strava, málo pohybu alebo nízky príjem tekutín. U kocúrov môže dôjsť až k úplnému upchatiu močovej trubice, čo je život ohrozujúci stav a vyžaduje okamžitú veterinárnu pomoc.
Liečba zahŕňa špeciálnu diétu, zvýšenie príjmu vody a zníženie stresu. Prevenciou je dostatok vody, kvalitné krmivo, pokojné prostredie a pohybová aktivita.
Zubné problémy a zápaly ďasien (gingivitída, stomatitída)
Zubné ochorenia sú u mačiek veľmi časté, najmä u starších jedincov. Gingivitída (zápal ďasien) a stomatitída (zápal dutiny ústnej) spôsobujú bolesť, zápach z papule, slinenie, krvácanie z ďasien a niekedy aj odmietanie potravy kvôli bolesti pri jedle.
Príčinou býva najčastejšie zubný povlak a kameň, ale aj vírusové ochorenia ako FIV alebo FeLV. Bez liečby môžu zápaly viesť až k uvoľneniu a strate zubov.
Liečba zahŕňa profesionálne čistenie zubov, odstránenie postihnutých zubov, podávanie liekov proti bolesti a antibiotík. Prevencia spočíva v pravidelnej kontrole chrupu, kvalitnej strave a prípadne čistení zubov doma alebo pomocou špeciálnych krmív.
Cukrovka (diabetes mellitus)
Cukrovka u mačiek je chronické ochorenie, pri ktorom telo nedokáže správne spracovávať glukózu (cukor) kvôli nedostatku alebo zníženej účinnosti inzulínu. Najčastejšie postihuje kastrované kocúry stredného a vyššieho veku, najmä ak trpia obezitou.
Typické príznaky sú: zvýšený smäd a močenie, chudnutie napriek normálnej alebo zvýšenej chuti do jedla, únava a zhoršená kvalita srsti.
Liečba zahŕňa podávanie inzulínu injekčne, špeciálnu diétu a pravidelné kontroly hladiny cukru v krvi. Správne nastavená liečba umožňuje mačke žiť dlhý a kvalitný život. Prevencia spočíva v udržiavaní zdravej hmotnosti, pohybe a vhodnej strave.
Hypertyreóza
Ide o ochorenie, pri ktorom štítna žľaza produkuje nadmerné množstvo hormónov, čo vedie k zrýchlenému metabolizmu. Postihuje najmä staršie mačky.
Medzi príznaky patrí chudnutie napriek zvýšenej chuti do jedla, hyperaktivita, zvýšený smäd, zvracanie a zhoršená kvalita srsti.
Liečba môže zahŕňať lieky na zníženie produkcie hormónov, rádioaktívnu terapiu alebo chirurgické odstránenie časti štítnej žľazy. Včasná diagnostika a liečba výrazne zlepšujú kvalitu života mačky.
Kedy vyhľadať veterinára?
Pokiaľ u svojej mačky zaznamenáte niektorý z nasledujúcich príznakov, neváhajte a čo najskôr kontaktujte veterinára:
- Zmeny v správaní, ktoré trvajú niekoľko dní (apatia, agresivita, skleslosť)
- Strata chuti do jedla alebo odmietanie potravy
- Zvracanie alebo hnačka, ktoré neprestávajú dlhšie ako 24–48 hodín
- Dýchavičnosť, kašeľ alebo nadmerné kýchanie
- Časté, bolestivé alebo krvavé močenie, prípadne neúspešné pokusy o močenie
- Zvýšený smäd a močenie, čo môže signalizovať cukrovku alebo ochorenie obličiek
- Vyrážky, svrbenie, vypadávanie srsti či začervenanie kože
- Bolesť, opuch alebo nečakané zmeny na tele (hrče, rany)
- Náhla slabosť, záchvaty alebo kolaps
Včasná návšteva veterinára môže zachrániť život a výrazne zlepšiť kvalitu života vašej mačky. Neodkladajte vyšetrenie, ak máte pochybnosti alebo obavy.
Prevencia je základ
Starostlivosť o zdravie mačky je základom jej dlhého a spokojného života. Ak poznáte najčastejšie ochorenia a ich príznaky, môžete včas zasiahnuť a vyhľadať pomoc veterinára.