História
Portugalský stavač má dlhú históriu siahajúcu až do stredoveku, kedy bol využívaný ako poľovný pes šľachtou a aristokraciou. Je známe, že tento pes pochádza z tvrdých podmienok, vždy musel pracovať v horúcich nížinách av horách. Rýchlo preto dokáže vyhodnocovať povrch terénu a prispôsobiť tomu svoju chôdzu alebo beh. Vyniká skvelou vytrvalosťou. Je to najstaršie európske plemeno av Česku stretnete len pár vzácnych kúskov. Plemeno sa vyvinulo z predkov s názvom brakoidi, ktorí boli používaní na stopovanie a aportovanie zveri. V priebehu storočí si portugalský stavač zachoval svoje lovecké schopnosti a stal sa obľúbeným spoločníkom hlavne k lovu pernatej zveri. Aj dnes sa toto plemeno stále používa na lov, ale tiež sa stalo obľúbeným rodinným miláčikom. Aj napriek svojej dlhoročnej histórii, ktorá začala už XII. storočia, si toto plemeno zachovalo morfologickú stavbu aj pracovné vlohy.
Správanie a temperament
Tento stavač je známy svojou veľmi priateľskou, oddanou a vyrovnanou povahou. Títo psi sú naozaj inteligentní a ľahko sa vycvičia, čo z nich robí skvelých parťákov pre veľa ľudí. Sú veľmi energickí, a preto sa odporúčajú k aktívnym ľuďom. Je potrebné zvoliť buď loveckú činnosť alebo nejaké pravidelné športové aktivity, aby ste portugalskému stavači dali presne to, čo k životu potrebuje. Ako zavretý chlpáč v byte by šťastný nebol. Majú silný lovecký inštinkt, ale zároveň sú veľmi lojálni a radi trávia čas so svojou rodinou. Dobre sa znáša s deťmi a ďalšími domácimi zvieratami, pokiaľ sú správne socializovaní. Portugalský stavač je skvelý strážca. S ľuďmi sa priatelia, ale ako si má strážiť teritórium, tak z neho ide strach. Je to tiež mimoriadne odolný a otužilý pes.
Vzhľad
Tento krásavec je stredne veľký pes s atletickou stavbou tela. Má dobre vyvinuté svaly a elegantný vzhľad. Srsť je krátka, hustá a hladká, s farbou, ktorá sa najčastejšie vyskytuje v odtieňoch žltej alebo hnedej, často s bielymi znakmi. Má tmavé oči a dlhé uši, ktoré visia pozdĺž hlavy. Celkovo pôsobí portugalský stavač ušľachtilým dojmom, ktorý odráža jeho aristokratický pôvod. Výška psa je podľa štandardu 56 cm a výška súk 52 cm. Váha psa sa pohybuje od 20 do 27 kg a váha sučiek sa pohybuje od 16 do 22 kg.
Starostlivosť a životné podmienky
Starostlivosť o portugalského stavača nie je príliš náročná, ale jeho výchova vyžaduje jemné a trpezlivé metódy tréningu. Prevažne s využitím zábavy a hry. Chlpáč potom bude mať z výcviku radosť. Jeho krátka srsť vyžaduje iba občasné česanie, aby sa odstránili odumreté chlpy a jeho srsť sa udržala v dobrom stave. Tieto psy sú veľmi aktívne a potrebujú dostatok pohybu, vrátane pravidelných prechádzok, behania a hier. Sú ideálne pre majiteľov, ktorí majú radi outdoorové aktivity a môžu svojmu hafanovi poskytnúť dostatok fyzickej a mentálnej stimulácie. Portugalský stavač sa vie prispôsobiť životu v byte, pokiaľ má dostatok príležitostí na vybitie svojej energie, ale najlepšie sa cíti v dome s prístupom na záhradu.
Zdravie
Portugalský stavač je všeobecne zdravé plemeno, ale ako u všetkých plemien je potrebné dbať na určité genetické predispozície. Medzi možné zdravotné problémy patrí dysplázia bedrového kĺbu, očné problémy a niektoré kožné alergie. Pravidelné veterinárne prehliadky, zdravá strava a dostatok pohybu sú kľúčové pre udržanie dobrého zdravotného stavu portugalského stavača. Dôležitá je aj správna starostlivosť o zuby a uši, aby sa predišlo infekciám. Pri správnej strave, dostatku pohybu a dobrej zdravotnej starostlivosti sa títo chlpáči môžu dožiť v priemere 12 až 14 rokov.
Kŕmenie
Kvalitná strava zodpovedajúca veku, veľkosti a aktivite psa je základ pre zdravého a šťastného hafana. Sledujte vždy váhu a kondíciu psa a prispôsobte tak dávky podľa potreby. Odporúča sa kŕmenie dvakrát denne a pridávanie vitamínov a minerálov do stravy. Vždy je dobré čítať zloženie a vyvarovať sa lacným granulám s vysokým obsahom obilnín. Je dôležité dbať aj na to, aby pes mal k dispozícii vždy dostatok čistej vody. Pokiaľ nechcete psovi dávať granule, môžete zvoliť Barf. Vždy je dobré kontrolovať, ako vybraná strava vyhovuje psiemu zažívaniu. Ako príkladom uvedieme to, že psovi sú napríklad podávané granule, ale pes zvracia. Lekár si nie je istý, čím to je, a nakoniec sa ukáže, že psovi vadil lepok. Potom stačí nasadiť bezlepkové granule a všetko je v poriadku. Všímajte si, či si napríklad ohrýza častejšie priestory medzi pazúrikmi alebo sa často škrabká. A v neposlednom rade by mal mať hafan po správnej strave dobré a pravidelné vyprázdňovanie. Ďalej odporúčame zvoliť vhodné doplnky stravy, ktoré sú dobré napríklad na srsť, kĺby, zažívanie alebo proti zápachu z úst. Výrobkov je mnoho a zvoliť ten správny je závislý vždy na potrebách daného psa.